More

  Për Stresin dhe Zemrën – Shtatë Ushqime Ideale Të Pasura Me Magnez

  Avokado është një nga frutat më të shëndetshme. Foto: Flickr

  Magnezi është një prej mineraleve më të dobishme për organizmin.

  Bashkë me kalçiumin dhe kaliumin, magnezi luan një rol thelbësor për shëndetin e zemrës, muskujt dhe kockat.

  Ai ndihmon kundër pagjumësisë, depresionit, migrenës.

  Përpara se t’i drejtoheni farmacisë për të marrë suplementë, lexoni listën e AgroWeb.org me ushqimet më të pasura me magnez të cilat duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor.

  Tërshëra

  Përfitimet e tërshërës janë të panumërta.

  Ajo është e pasur me proteinë, fibër dhe disa vitamina të kompleksit B.

  Një gjysëm racioni me tërshërë plotëson 32% të sasisë së rekomanduar ditore të magnezit.

  Spinaqi

  Kjo barishte e shëndetshme është e pasur me ushqyes të nevojshëm për mbarëvajtjen e organizmit.

  Spinaqi mund të hahet i freskët ose i gatuar.

  Vitamina C dhe kaliumi përthithen më mirë nëse spinaqi hahet i gjallë ndërsa vitaminat A dhe E përthithen më shumë kur spinaqi është i gatuar.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një racion me spinaq përmban 39% të dozës së rekomanduar ditore të magnezit.

  Farat e Kungullit

  Me një sasi prej çerek filxhani çaji me fara kungulli mund të plotësoni 50% të dozës së rekomanduar ditore të magnezit.

  Në të njëjtën sasi mund të përfitoni sasi të mëdha të zinkut dhe acideve yndyrore omega-3.

  Farat e Linit

  Farat e linit janë të vështira për t’u tretur nga organizmi ndaj rekomandohet që ato t’i konsumoni në formën e pluhurit që të përthithni sa më shumë vlera prej tyre.

  Farat e linit janë një ndër burimet më të mira të acideve yndyrore omega-3 por edhe të magnezit.

  Në dy lugë të vetme me fara plotësoni 15% të dozës së rekomanduar të këtij minerali.

  Çokollata E Zezë

  Çokollata e zezë është e pasur me antioksidantë, hekur, kalçium dhe vitaminat e kompleksit B.

  Një katror i vetëm i çokollatës së zezë plotëson 24% të dozës së rekomanduar ditore të magnezit.

  Për përfitime të mëdha konsumoni kakao të papërpunuar që ka sasi më të mëdha të magnezit.

  Avokado

  Avokado është e pasur me shumë ushqyes të vlefshëm siç janë vitamina A, C, K, fibra, yndyrnat mono-të-pangopura dhe antioksidantët.

  Avokado është gjithashtu një burim i shkëlqyer i magnezit.

  Një kokërr e vetme ofron 58 miligramë magnez ose 15% të dozës së rekomanduar ditore.

  Fasulet E Zeza

  Këto bishtajore janë të pasura me fibër, antioksidantë dhe proteina.

  Një racion me fasule të zeza të gatuara përmban 30% të dozës së rekomanduar ditore të magnezit./AgroWeb.org

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here