Më shum

  Perimja e Duhur Për Rënien e Shëndetshme Nga Pesha – Si ta Përdorni

  Megjithatë, jo të gjitha prej tyre kanë një rol përshpejtues për rënien në peshë, pikërisht prej kalorive që ofrojnë. Foto:Flickr

  Rënia e shëndetshme nga pesha varet nga tre aspekte të rëndësishme: kaloritë, ushqyerja dhe aktiviteti fizik.

  Regjimet e tjera drastike jo vetëm që nuk janë të shëndetshme por edhe shkaktojnë probleme të rënda shëndetësore.

  Sa i përket ushqyerjes, njeriu mund të konsumojë shumë produkte natyrale, drithëra, fruta e perime.

  Megjithatë, jo të gjitha prej tyre kanë një rol përshpejtues për rënien në peshë, pikërisht prej kalorive që ofrojnë.

  Patëllxhani Për Rënien Nga Pesha

  Patëllxhani është një nga perimet më të shëndetshme dhe të pasura në vlera ushqyese.

  Ka shumë spekullime se patëllxhani mund të mos jetë një aleat në misionin e rënies nga pesha.

  Sa të vërteta janë këto spekullime, do t’i zbuloni në këtë artikull të AgroWeb.org

  Sa Kalori Ofron Patëllxhani

  Të dhënat e ekspertëve tregojnë se një racion prej 100 gramë patëllxhan të freskët ofron vetëm 25 kalori.

  Një patëllxhan i qëruar që peshon 458 gramë ofron 114 kalori.

  Duke marrë në konsideratë këto të dhëna, ekspertët bien dakord se patëllxhani është i mirë për rënien në peshë.

  Ky konstatim mbështetet edhe nga fakti se një racion prej 100 gramë patëllxhan të skuqur ofron 312 kalori.

  Përfitime Të Tjera Të Patëllxhanit Për Rënien Nga Pesha

  Patëllxhani është shumë i pasur me fibër.

  Një patëllxhan i qëruar ofron 50% të dozës së nevojshme ditore për fibër.

  Kjo e fundit ndihmon për rënien nga pesha sepse ka aftësi ngopëse, rrjedhimisht ju do të merrni më pak kalori sepse do të ngopeni shpejt.

  Nëse jeni të ngopur, nuk do të keni nevojë të konsumoni vakte të pasura me yndyrë të cilat ju bëjnë që të shtoni në peshë.

  Përveç fibrës, patëllxhanët përmbajnë pak yndyrë.

  Një racion prej 100 gramësh ofron 0.2 g yndyrë.

  Patëllxhanët përmbajnë edhe saponinë, një substancë që ul nivelin e përthitthjes së yndyrnave nga ushqimi, një nga fajtorët e shtimit në peshë./AgroWeb.org

  Latest news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  Related news

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për...

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

  Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut Nga: Haxhi MEHMETAJ, arkeolog Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri të...

  Lajm i mirë për emigrantët shqiptarë në Angli, kandidati për kryeministër ka vetëm 2 kushte për leje qëndrimi

  Boris Johnson kandidatit kryesor për t’i zënë vendin kryeministres së dorëhequr Tereza May ka dhënë një lajm të mrekullueshëm për të gjithë emigrantët që...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here