Categories: Aktualitet

Peticioni për teatrin, aleanca mbledh firma në Shkodër

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit pas Tiranës dhe Durrësit, tashmë ka shkuar në Shkodër për të mbledhur firmat për peticionin. Kujtojmë se një javë më parë, u shemb Teatri Kombëtar në Tiranë.


Aleanca kërkon rindërtimin e godinës së Teatrit Kombëtar siç ishte në të njëjtin truall dhe për këtë po mbledh firmat për një peticion.


Burime për mediat, bëjnë me dije se firmat po mblidhen në oborrin e Teatrit “Migjeni” në Shkodër, artistët e të cilit kanë mbështetur iniciativën e kolegëve të tyre në Tiranë.

Mësohet se një grup me forca policie po vëzhgojnë situatën pranë teatrit në Shkodër. Kujtojmë se një javë më parë, fadromat shembën godinën e Teatrit Kombëtar, akt i cili u shoqërua me protesta nga aktivistë, artisë dhe drejtuesit e opozitës.

Qendër e debatit nuk është vetëm shembja e veprës kulturore, por dhe dhuna që policia ka ushtruar ndaj aktivistëve, gazetarëve dhe artistëve. Mes protestuesve, pati edhe disa të shoqëruar.

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ngjashmëria e gruas etruske me atë shqiptare të ditëve të sotme

Populli etrusk mund të cilësohet si një nga popujt më të lashtë dhe më enigmatik…

13 hours ago

Mbiemri {Epiteti} rrjedha burimi i saj Etimologji.

Zhvillimi i mbiemrave tek shqiptarët fillon prej shek. XII- e në vijim. Nga : Aleksander…

15 hours ago

Si u hodhën bazat e lirisë akademike në universitetet e Parisit?

Nga: Aurel Plasari Me titullin “Mëmë e shkencave” (Parens Scientiarum), njihet bulla e lëshuar në…

3 days ago

Gjuha shqipe është themeli i tezës së autoktonisë së shqiptarëve

Gjuha ka qenë e mbetet një nga treguesit më parësor në formimin dhe natyrisht edhe…

3 days ago

Gjirokastra – E vërteta e emrit të saj – Etimologji

Fillimet e këtij qyteti të lashtë historik mendohet nga historianët e shumtë të jetë pas…

3 days ago

Përse Flamuri Kombëtar grek nuk i përket asnjë simboli të lashtë historik?

Grekët ishin një fis pellazg? Në se po, atëhere le të heshtin dhe të pranojnë…

4 days ago