Më shum

  Plani i Google për të rritur jetëgjatësinë e baterisë të smartfonëve tanë

  Një prej aspekteve që e bën një smartfon të mirë, është jetëgjatësia e baterisë e cila nuk varet e gjitha nga vetë bateria por edhe aplikacionet e shërbimet që përdorim në smartfon.

  Përmirësimi i aplikacioneve dhe shërbimeve si dhe rritja e efikasitetit të tyre në konsumin e energjisë ka qenë një prej sfidave kryesore të industrisë.

  Gjiganti i motorit të kërkimit Google tha se nga muaji i ardhshëm do të aplikojë disa ndryshime në shfletuesin Chrome të cilët jo vetëm do të rrisin jetëgjatësinë e baterisë por edhe të reduktojnë konsumin e të dhënave.

  Ndryshimet vinë pak kohë pasi kompania nisi një fushatë për bllokimin e reklamave të dëmshme dhe shqetësuese. Pasi auditoi reklamat, Google tha se kishte identifikuar një përqindje të vogël të tyre që në mënyrë të fshehtë konsumonin jo vetëm baterinë por edhe internetin celular.

  Një shembull ishin “crypto-miners”, reklama të cilat jo vetëm nuk kanë të punuara mirë por edhe ofrojnë eksperiencë të keqe.

  Për këtë Google do të aplikojë kufizime në resurset që reklamave u lejohet të përdorin. Chrome do të kufizojë sesa bateri, sa fuqi procesorike dhe sa internet mund të përdorin reklamat. Kur ky limit tejkalohet, Chrome ndërhyn duke i bllokuar.

  Limitet janë: 4MB internet, 15 sekonda përdorim procesori gjatë 30 sekondave të para dhe 60 sekonda përdorim në total të procesorit. Sipas analizës së Google vetëm 0.3% e reklamave abuzojnë me këto limite dhe impakti që kanë është tejet i lartë. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here