Më shum

  Prodhimi global i smartfonëve do të bjerë me 16.5%

  Prodhimi global i smartfonëve do të reduktohet me 16.5% në 287 milionë telefonë për tre mujorin e dytë të 2020-ës krahasuar me një vit më parë.

  Kjo rënie vjen si pasojë e pandemisë së koronavirusit por edhe ndërprerjes së zinxhirit të prodhimit nga mbyllja e shumë fabrikave veçanërisht në Kinë.

  Samsung dhe Apple do të ruajnë dy vendet e para por që do të vazhdojnë të humbasin terren ndaj rivalëve Kinezë.

  Kujtojmë se në muajin Mars u pa një rënie me 10% në prodhim kur pandemia arriti pikun në Kinë përpara se të vinte në Evropë dhe SHBA.

  TrendForce, kompania përgjegjëse për këto shifra, parashikon një prodhim vjetor prej 1.24 miliardë smartfonësh, 11.3% më pak sesa në 2019-ën ku u prodhuan 1.35 miliardë smartfonë.

  Në përgjigje të rënies së kërkesës Apple uli çmimet e iPhone 11 në Kinë dhe lançoi një model buxhetor, iPhone SE 2020 me çmim prej 399 dollarësh.

  TrendForce thotë se prodhimi i iPhone ra me 9% në 38 milionë njësi në Mars dhe do të vijojë me rënie tjetër me 2 milionë më shumë në tre mujorin e dytë.

  Pjesa e tregut e Apple ishte 13.5 në Mars ndërsa pritet të bjerë në 12.6% në Qershor. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here