More

  Pse Duhet Të Hani Karrota Çdo Ditë – Vlerat e Mira për Organizmin

  Karrotat janë ndër burimet kryesore të vitaminës A. Foto: Flickr

  Në fillimet e kultivimit të saj, njerëzit e përdornin karrotën për kura mjekësore.

  Më vonë e kuptuan se ajo kishte një potencial të shkëlqyer në kuzhinë.

  Karrota ka të paktën 5000 vjet që rritet mbi këtë tokë, por asnjë nuk e di kohën e saktë se kur kjo perime u shfaq për herë të parë.

  Me kalimin e viteve, karrota u rendit mes ushqimeve më të shëndetshme për organizmin.

  Ekspertët thonë se njerëzit duhet të hanë karrota çdo ditë që të përfitojnë të mira të vazhdueshme shëndetësore. Lexoni më poshtë përfitimet e renditura nga AgroWeb.org.

  Fibra Tek Karrota 

  Një racion me karrota të prera përmban 3.6 gramë fibër e cila mban stomakun dhe arteriet të pastra.

  Në këtë mënyrë shmanget rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare, kolesterolit të lartë, konstipacionit dhe hemoroideve.

  Fibra rregullon sheqernat në gjak dhe është e dobishme për të humbur në peshë.

  Vitamina A dhe Beta Karoteni

  Karrotat janë ndër burimet kryesore të vitaminës A.

  Një racion me karrota ofron 1,069 mikrogramë të kësaj vitamine, duke tejkaluar dozën e nevojshme prej 700 mikrogramë për femrat dhe 900 mikrogramë për meshkujt.

  Vitamina A është e domosdoshme për shëndetin e syve, lëkurës, dhëmbëve dhe kockave.

  Ajo u vjen në ndihmë qelizave për t’u rritur normalisht.

  Beta karoteni ndihmon të parandalojë problemet shëndetësore të nxitura nga mosha, si sëmundjet koronare.

  Vitamina K

  Një racion me karrota ofron 16.9 mikrogramë të vitaminës K ose 20% të dozës së rekomanduar ditore.

  Vitamina K luan një rol thelbësor në mbarëvajtjen e qarkullimit të gjaku dhe shëndetit të kockave.

  A Rrezikoheni Nga Beta Karoteni i Tepërt?

  Ngrënia e sasive të mëdha të beta karotenit nuk ju vë në rrezik nga një mbidozë e mundshme e vitaminës A.

  Organizmi di vetë të rregullojë sasitë e nevojshme të beta karotenit që ka nevojë.

  Megjithatë, nëse konsumoni sasi të mëdha karoteni, do të përballeni me një zverdhje të lëkurës.

  Nga ana tjetër është shumë e vështirë ta teproni me ngrënien e karrotave apo edhe perimeve të tjera.

  Sa i përket karrotës, ju mund të konsumoni një ose dy në ditë.

  Lëkura e Karrotës Nuk Duhet Hequr

  Lëkura e karrotës përmban gjysmën e antioksidantëve që gjenden tek kjo perime e nëntokës.

  Karrotat pasi t’i lani mirë gatuajini me avull ose hajini të pagatuara, duke i përfshirë në sallata ose lëngje frutash./AgroWeb.org

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here