More

  Rukola Për Jetën – Vlerat Befasuese për Shëndetin

  - reklamë -

  Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë. Foto: Flickr

  Rukola është një barishte me dhunti të shumta për shëndetin e mirë. Ajo përdoret kryesisht në sallata, por edhe mund të gatuhet krahas perimeve të tjera.

  Shqiptarët e kanë kultivuar rukolën pas viteve 90’, ndërkohë që vendet e tjera të Mesdheut e kanë kultivuar këtë barishte prej më shumë kohësh. AgroWeb.org raporton se rukola rritet lehtë dhe është e pranishme gjatë gjithë vitit.

  Rukola i përket familjes botanike Cruciferae që përfshin brokolin, lakrën dhe lulelakrën. Rukola është plot me aq shumë vitamina, minerale dhe ushqyes, saqë është ndër të paktat që mbështet të gjitha sistemet e organizmit.

  Vlerat befasuese shëndetësore të rukolës

  Më poshtë do të gjeni vlerat kryesore shëndetsore të rukolës sipas informacioneve të AgroWeb.org.

  Kocka të forta

  Vitamina K që gjendet tek rukola lufton inflamacionin dhe forcon shëndetin e kockave, duke parandaluar në të njëjtën mënyrë edhe shfaqjen dhe zhvillimin e artritit.

  Një vlerë e shtuar e vitaminës K është edhe ndihma që i jep organizmit për të përthithur kalciumin, duke i dhënë një mbështetje të fortë personave që vuajnë nga osteoartriti.

  Rezistenca e organizmit 

  Vitamina C mbështet sistemin imunitar dhe shmang rreziqet e shfaqjes së infeksioneve dhe sëmundjeve.

  Sipas të dhënave të AgroWeb.org vitamina C është në vetvete një mekanizëm që mbron, sulmon dhe shkatërron të gjitha radikalet e lira që shkaktojnë probleme të rrezikshme.

  Vitamina A

  Rukola përmban vitaminë A e cila është një antioksidant i fuqishëm dhe që promovon shëndetin e mirë të kockave, dhëmbëve, syve dhe lëkurës.

  Nivelet e hormoneve

  Indole-3-Carbonol (I3C) është një përbërës, që sipas të dhënave shkencore ekuilibron nivelet e hormoneve. Rukola është e pasur me këtë përbërës.

  Përthithja e mineraleve


  Nëse e krahasojmë me ushqime të tjera siç janë spinaqi, bajamet, bimët bishtajore apo gjethet e panxharit, rukola përmban një sasi më të vogël të oksalatit. Kjo është një molekulë që parandalon përthithjen e kalciumit.

  Kjo e bën rukolën të dobishme për t’u konsumuar, sepse ushqyesit e saj sigurohen që kalciumi – një mineral jetësor për shëndetin – përthithet plotësisht.

  Gurët në veshka

  Ushqimet e pasura me molekulën e lartpërmendur siç është spinaqi, mund të promovojnë formimin e gurëve në veshka.

  Rukola nga ana tjetër, ul rrezikun e formimit të këtyre gurëve, pikërisht falë sasisë së ulët të molekulës oksalate.

  Shëndeti gjatë shtatëzanisë 

  Rukola është një barishte e sigurt për të gjitha femrat shtatzënë. AgroWeb.org tregon që acidi folik, një prej vitaminave të kompleksit B, ul rreziqet e formimit të defekteve në lindje për foshnjat e sapolindura.

  Kundër kolesterolit

  Acidi pantotenik (vitamina B5) ka një ndikim të favorshëm kundër niveleve të larta të kolesterolit. Rukola ka potencialin të përmirësojë kolesterolin e mirë dhe të ulë kolesterolin e keq në trup.

  Kundër helmeve dhe kimikateve

  Vlerat e shtuara të rukolës përfshijnë edhe aftësinë për të pastruar organizmin dhe kundërvepruar ndaj efekteve helmuese të toksinave të metaleve të rënda.

  AgroWeb.org raporton se rukola ka fuqinë të eliminojë pesticidet dhe herbicidet nga organizmi.

  Si ta përfshini më shumë rukolën në ushqimin tuaj

  • Shtojeni në salca të ndryshme për të përfituar shijen e mprehtë dhe therëse.

  • Përdoreni me produkte deti të gatuara në zgarë.

  • Prijeni hollë dhe hidheni në pica ose makarona përpara se t’i servirni.

  • Përdoreni në sallatë krah barishteve të tjera për një shije të shumëfishtë.

  • Përgatisni panine me djathë, rukola dhe domate.

  • Prijeni hollë dhe përdoreni në omletë, ose me djathë dhe patate të pjekur në furrë.

  • Shtojeni në përzierjet dhe shtrydhjet e frutave dhe perimeve për një lëng me shumë vlera.

  • Shtojeni në perimet e kavërdisura, makarona, supa, dhe salca./AgroWeb.org

  - reklamë -

  Lajmet e fundit

  - reklamë -

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here