More

  Sa Ndikojnë Qepa Dhe Specat Në Përkeqësimin e Simptomave të Urthit

  Kjo sëmundje shoqërohet nga simptoma të tjera që përfshijnë fryrjen, të vjellat, të përzierat, lemza, rënie në peshë, kollë e thatë dhe tharje e fytit. Foto:Flickr

  Urthi është një çrregullim tretës që prek stomakun dhe ezofagun.

  Ndjesia e djegies është e dhimbshme dhe e parehatshme.

  Kjo sëmundje shoqërohet nga simptoma të tjera që përfshijnë fryrjen, të vjellat, të përzierat, lemza, rënie në peshë, kollë e thatë dhe tharje e fytit.

  Urthi kërkon një disiplinë të fortë në regjimin ushqimor.

  Disa ushqime e nxisin atë dhe disa të tjera i zbusin simptomat.

  Në këtë artikull do të mësoni për rolin e qepës dhe specit në simptomat e urthit .

  Roli i Qepëve Tek Urthi

  Prej  kohësh, qepët kanë qenë në listën e ushqimeve të ndaluara për njerëzit që vuajnë nga urthi.

  Qepa e pagatuar, ka tendencën të nxisë urthin tek njerëzit që nuk vuajnë prej tij dhe ta përkeqësojë atë tek ata që janë të prekur nga ky problem.

  Substancat e qepëve ndikojnë tek ezofagu dhe përshpejtojnë episodet e urthit.

  Roli i Specave Tek Urthi

  Deri më tani, nuk ka asnjë studim shkencor që të fajësojë specat për simptomat e urthit.

  Në fakt, udhërrëfyesit e Qendrës Mjekësore të Universitetit të Merilandit në SHBA, këshillojnë pacientët e prekur nga urthi që të konsumojnë ushqime të pasura me antioksidantë, ku përfshihen edhe specat.

  Niveli i pehashit tek specat është nga 4.8 deri në 5.2, që do të thotë se ato janë alkalinë pra nuk shkaktojnë aciditet të tepërt në organizëm.

  Por kur vjen puna tek urthi, disa speca që përmbajnë kapsaicinë mund të përkeqësojnë simptomat e tij.

  Specat për mbushje nuk përmbajnë kapsaicinë.

  Sidoqoftë, njerëz të ndryshëm kanë toleranca po aq të ndryshme ushqimore.

  Nëse vëreni që specat ju shkaktojnë urth, atëherë mos i konsumoni ato.

  Ushqimet Më Të Përshtatshme Për Njerëzit Që Vuajnë Nga Urthi 

  Disa ushqime të caktuara zbusin simptomat e urthit dhe janë ideale për shëndetin tuaj.

  Selinoja

  Kjo barishte arrin të neutralizojë aciditetin në stomak.

  Ajo është e pasur me proteina dhe antioksidantë që mbrojnë shtresat e stomakut dhe ulin rrezikun e ulçerës në këtë organ.

  Mund ta konsumoni në sallata ose lëng bashkë me mollë.

  Tërshëra

  Ushqimet e pasura me fibër ulin rrezikun e simptomave të aciditetit të stomakut.

  Këto ushqime, siç është tërshëra dhe drithërat e plota duhen konsumuar rregullisht për të parandaluar urthin.

  Xhenxhefili

  Ky zhardhok është i pasur me substanca që luftojnë inflamacionin dhe fuqizojnë imunitetin.

  Xhenxhefili ul prodhimtarinë e aciditetit në stomak.

  Xhenxhefilin mund ta konsumoni si çaj ose ta përfshini në gatime.

  Shafrani

  Kjo erëz është plot me antioksidantë aktivë që luftojnë kancerin dhe bakteret.

  Studimet kanë konfirmuar se këto antioksidantë luftojnë dhe parandalojnë inflamacionin në ezofag.

  Salmoni

  Salmoni është një burim i shkëlqyer i astaksanthinës.

  Ky antioksidant, bashkë me të tjerët munden të pakësojnë ndjeshëm simptomat e urthit.

  Salmoni shkatërron bakteret që shkaktojnë ulçerën në stomak.

  Salmoni i egër në veçanti përmban pak yndyrë dhe rekomandohet të konsumohet rregullisht nga njerëzit që vuajnë nga urthi./AgroWeb.org

  Lajmet e fundit

  Tv Apollon

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here