Më shum

  Samsung arrin shpejtësi rekord në 5G

  Samsung pretendon se ka arritur një rekord të ri shpejtësie në rrjetin 5G prej 8.5Gbps në ambiente laboratorike. Gjiganti Korean i elektronikës arriti këtë rekord duke përdorur një brez 800Mhz të bandës mmWave 26Ghz kombinuar me teknologjinë MU-MIMO.

  Ky testim tregon potencialin e teknologjisë 5G në frekuenca të larta si mmWave. Rrjetet celulare 5G përdorin një miks frekuencash të bandës së ulët, të mesme dhe të lartë ku secilia ka distancë dhe kapacitet të ndryshëm.

  mmWave ka kapacitet shumë të lartë në distancë të vogël duke e bërë ideal për aplikacionet intensive në bandwidth.

  Samsung është prodhuesi më i madh në botë i smartfonëve dhe synon të rrisë influencën edhe në furnizimin me teknologji 5G jo vetëm me çipe por edhe pajisje telekomunikacionit. Kompania ka pasur konsumatorë në SHBA dhe Korenë Jugut ku janë lançuar rrjetet 5G në bandën mmWave. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here