Më shum

  Samsung i jep fund prodhimit të ekraneve LCD

  Gjiganti Koreano-Jugor Samsung ka vendosur ti japë fund prodhimit të ekraneve LCD (Liquid Crystal Display) në Kore dhe Kinë nga fundi i këtij viti.

  Njësia Samsung Display, pjesë e Samsung Electronics, tha se në Tetor do të mbyll një prej dy linjave të prodhimit të LCD për shkak të rënies së kërkesës për këtë teknologji ekranesh.

  “Do të vijojmë furnizimin e konsumatorëve me ekrane LCD nga fundi i këtij viti pa asnjë problem,” tha kompania në një deklaratë.

  Në Tetor furnizuesi i Apple me ekrane tha se do të investonte plot 10.72 miliardë dollarë në fabrika si dhe kërkim e hulumtim.

  Investimi do të shtrihet përgjatë 5 viteve dhe do të konvertojë një prej fabrikave në prodhimin e ekraneve të avancuara “quantum-dot.”

  Aktualisht Samsung ka dy linja prodhimi në Kore dhe dy fabrika në Kinë. Edhe rivali i Samsung, LG Display tha se do të reduktonte prodhimin e paneleve LCD nga fundi i 2020. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here