Categories: Teknologji

Samsung prezanton kamerën e re për smartfonët

Samsung prezantoi ditën e sotme sensorin e ri 50-megapiksel quajtur ISOCELL GN1. Është sensori i parë i Samsung që përmban autofokus “dual-pixel” dhe kombinimin “tetracell” duke ofruar performancë më të lartë dhe cilësi më të mirë të imazhit në dritë të pakët.

Madhësia e pikselëve është 1.2μm, thuajse aq sa ofron një sensor i një kamere konvencionale. Konkurrenti kryesor i këtij sensori është Sony IMX689 i cili gjendet tek telefonë si Oppo Find X2 Pro dhe që ka 48-megapiksel me madhësi 1.22μm.

Normalisht sensori i Samsung do të kapë foto 12.5-megapiksel me katër pikselë të kombinuar në një të vetëm. Ardhja e autofokusi “dual-pixel” është me vlerë sepse Samsung ka dështuar në këtë hapësirë.

Galaxy S20 Ultra i cili ka sensor 108-megapiksel pa teknologjinë “dual-pixel” ka vuajtur me performancën e autofokusit. Samsung thotë se është duke testuar një zgjidhje edhe pse nuk ka arritur ta implementojë ende.

Gjithësesi me sensorin ISOCELL GN1, prioriteti i Samsung është rezolucioni i lartë dhe autofokusi i shpejtë. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Autoktonia ilire në Kretë si dhe monedha e saj shkruar Elyrion

Shkruan: Aleksander HASANAS Elyros ishte një nga qendrat më të rëndësishme urbane të Kretës jugperëndimore,…

5 hours ago

Karnavalet e Korçës – performanca e kolonjarëve, qershia mbi tortë

Në karnavalet e Korçës, Kolonja mori pjesë për herë të parë Karnavalet e Korçës -…

5 hours ago

Studim mbi fjalën e lashtë nga PAlb: “Flaka” Etimologji

Zogu simbol i kryezotit “Zeus”, “Shkaba” – Shqiponja qiellore, ruan brenda emërtimit të saj një…

5 days ago

“Toka” sipas mitologjisë së hershme në gjuhën e pellazgut të parë

Shkruan: Aleksander HASANAS Toka- është planeti i tretë i sistemit diellor, mendohet të jetë rreth…

5 days ago

Çfare fshihet pas emrit Merkuri – Etimologji

Mërkurri është planeti më i vogël dhe më i afërt i Diellit nga tetë planetet…

5 days ago

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

2 months ago