More

  Senatori italian: Pse heshti qeveria në Romë për shembjen e Teatrit në Tiranë

  Senatori i partisë CAMBIAMO, Paolo Romani së fundmi ka reaguar në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë. Ai ka kritikuar ashpër këtë veprim të qeverisë duke thënë se kjo do të rëndojë mbi shqipërinë pasi shkatërrimi i tij do t’i hap rrugë spekulimit të ndërtimeve.


  Ai thotë se teatri ishte një simbol i lidhjes mes Shqipërisë dhe Italisë duke qenë se teatri ishte projektuar nga arkitekti italian Giulio Berte. Gjithashtu ai akuzon qeverinë Italiane se duhet të reagojë për shkatërrimin e një monumenti historik, pasi teatri ka një pjesë ehde të Italisë.


  “Një vend pa memorie është një vend pa të ardhme. Zhvillimi dhe modernizimi i një qyteti, në evoluim të shpejtë si kryeqyteti i Shqipërisë, duhet përshëndetur dhe vlerësuar, por jo kur harrohet të ruhet historia e tij. Teatri i inauguruar në vitin 1938 ishte dhe një prej simboleve të miqësisë mes Shqipërisë dhe vendit tonë (Italisë). Ishte projektuar nga arkitekti Giulio Berte për kompaninë “Pater-Costruzioni Edili Speciali e Milanos.

  Heshtja e institucioneve italiane, duke nisur nga ministri Di Maio, rezulton një heshtje faji për shkatërrimin e një simboli të rëndësishëm për dy vendet. Urojmë që të braktisen projektet spekulative dhe rindërtimi të mund të sjellë pamjen origjinale të Teatrit, i cili deri para shkatërrimit ishte një nga qendrat më të rëndësishme të kulturës në kryeqytetin shqiptar”, – shprehet Romani. /Marrë nga Albanian Dailynews.

  Lajmet e fundit

  Tv Apollon

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here