Më shum

  Sensori i ri i Samsung do ta bëjë kamerën 108-megapiksel të Galaxy S20 të duket e vogël

  Samsung ka përfunduar punën me sensorët 150-megapiksel për kamerat e smartfonëve dhe tani ka filluar të zhvillojë ato 250-megapiksel.

  Smartfoni i parë me sensor 150-megapiksel pritet të bartë emrin e Xiaomi drejt fundit të vitit ndërsa sensori 250-megapiksel në fund të 2021.

  Ambiciet e Samsung në industrinë e sensorëve për kamerat e smartfonëve nuk përfundojnë këtu sepse gjiganti Korean ka planifikuar të ndërtojë një 600-megapiksel. Një sensor i tillë do të tejkalonte edhe syrin e njeriut por ende është shumë larg.

  Në lidhje me sensorin 250-megapiksel ISOCELL, raportimet që vinë nga zinxhiri i prodhimit në Kinë flasin për një madhësi 1/1-inç diagonalisht. Krahasuar me Galaxy S20, sensori i këtij të fundit prej 108-megapiksel, ka një madhësi prej 1/1.33-inç me madhësi pikselësh prej 2.4μm.

  Kujtojmë se sensori i Samsung është më i madhi vendosur ndonjëherë në një smartfon. Me rritjen e madhësisë së sensorëve, aq më shumë detaje mund të kapin kamerat e smartfonëve.

  Një flagship Xiaomi do të ketë sensorin 150-megapiksel drejt fundit të 2020 ndërsa në telefonët Samsung mund të vijë në fillim të 2021 me Galaxy S21. Sa i përket sensorit 250-megapiksel ai mund të debutojë në Galaxy Note 21.

  Vivo dhe Oppo, dy prodhues të tjerë Kinezë smartfonësh janë të interesuar për teknologjinë e re të Samsung. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here