Më shum

  Shfletuesi i Microsoft bën një gjë që Chrome dhe Firefox e kanë injoruar

  Microsoft i ka dhënë fund Internet Explorer-it. Shfletuesi i ri i kompanisë Microsoft Edge është më premtues e madje ka filluar të pasurohet me disa opsione të cilat e diferencojnë nga Chrome dhe Firefox.

  Kompania prezantoi të Hënën tabet vertikale, monitorimin e fjalëkalimeve dhe parandalimin e gjurmimit.

  Edge, shfletues i cili versioni i fundit është i ndërtuar mbi kodin open-source të Chrome, u jep mundësinë përdoruesve aventurier të testojnë opsionet e reja në programin Insider.

  Microsoft shpreson se tabet vertikale do të pëlqehen nga komuniteti i testuesve në muajt në vijim përpara se ti ofrojë për të gjithë.

  Pamja e re u publikua nga Microsoft sepse ende nuk janë lançuar opsionet reja. Kompania tregon sesi mund të shfletoni mes listës së tabeve ku shfaqet favicon dhe emri i uebsajtit. Me këtë Microsoft synon që të parandalojë mbylljen aksidentale të tabeve.

  Një funksion unik që Edge e ofron në desktop quhet Collections. Përdoruesit mund të tërheqin artikujt në hapësirën Collections dhe Edge do të riorganizojë informacionin që të jetë vizualisht i kënaqshëm për referimin e shpejtë apo printimin e tij.

  Së fundi me Tracking Prevention, siç kompania e quan, Microsoft ju ofron përdoruesve tre masa sigurie sipas preferencave të tyre. Password Monitor ju tregon përdoruesve nëse kredencialet e tyre janë ekspozuar në tregun e zi.

  Përditësimet e fundit më shumë tregojnë përkushtimin e Microsoft për të konkurruar me Google dhe Mozilla. Ne si përdorues shpresojmë që kjo konkurrencë të sjellë sadopak inovacion tek shfletuesit të cilët nuk kanë parë ndryshime revolucionare në vitet e fundit. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here