More

  Shpikja e stilolapsit është aq e thjeshtë sa edhe e zgjuar

  Gjithçka filloi në Budapest në vitin 1943 nga mendja e një gazetari të quajtur László Bíró, në kërkim të një metode më të shpejtë dhe më të menjëhershme të shkrimit sesa lapsi.

  Ndërsa Bíró kishte ndërmend të ecte nëpër rrugët e qytetit ai u godit nga një grup fëmijësh që luanin me mermer në mes të një rruge. Ai veçanërisht vuri re se sferat e vogla lanë një gjurmë të gjatë, krejtësisht të drejtë pasi kaluan mbi një pellg.

  Kështu që ndodhi që László vendosi të fuste një top të vogël tjerrje në kontakt me pak bojë që e zhyste.

  Ishte e nevojshme që boja të kishte viskozitetin e duhur dhe në të njëjtën kohë të thahej shpejt, dhe për këtë ai u kthye te vëllai i tij kimik.

  Stilolapsi ishte shumë i suksesshëm dhe filloi të përhapet në pjesë të ndryshme të botës, por për shkak të çmimit të konsiderueshëm të shitjes pakkush mund ta përballonte atë.

  Kështu Bíró u detyrua t’ia shiste patentën një sipërmarrësi italo-francez, Marcel Bich, i cili e shiti atë me emrin BIC.

  Lajmet e fundit
  Lajme të ngjashme

  PËRGJIGJU

  Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
  Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu