Categories: Shëndeti

Si Të Zbuloni Nëse Keni Toksina Në Trup – Mënyrat Natyrale Për T’i Larguar

Largimi i Toksinave nga Trupi. Foto: Flickr

Toksinat na rrethojnë dhe na kërcënojnë rregullisht çdo ditë.

Ato gjenden në ajër, ujin që pijmë dhe ushqimet që hamë dhe na rrezikojnë shëndetin në mënyrë të frikshme.

Toksinat akumulohen në organizëm por kur arrijnë një nivel tepër të lartë, organizmi sëmuret.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për një sërë simptomash që tregojnë që niveli i toksinave në trupin tuaj është tepër i lartë.

Konstipacioni

Substancat ngjyruese, aromatike dhe ruajtëse të ushqimeve që konsumojnë përfundojnë në stomak duke dëmtuar tretjem.

Akumulimi i toksinave në organizëm shkakton menjëherë konstipacion.

Mjegullimi i Trurit

Nëse ndiheni konfuzë dhe të pazotë për t’u përqendruar në punë, fajësoni toksinat.

Ato e përthajnë organizmin nga vitaminat dhe mineralet e nevojshme dhe shkaktojnë probleme me vëmendjen apo mjegullim të trurit.

Aroma e Keqe e Trupit

Toksinat ndikojnë edhe tek aroma e trupit apo gojës.

Kur treten, ato prodhojnë gazra dhe aroma që avullojnë nëpërmjet poreve të lëkurës dhe shkaktojnë erën e keqe.

Dhimbje Muskulare

Dhimbjet e pajustifikuara muskulare i atribuohen toksinave.

Këto dhimbje janë tregues të drejtpërdrejtë të një inflamacioni në organizëm.

Njolla në Lëkurë

Shampot, sapunët, kremërat që përdorim përmbajnë shumë substanca të dëmshme për organizmin dhe lëkurën.

Ekspozimi i lartë ndaj këtyre substancave toksike shkakton akne, njolla në lëkurë dhe ekzemë.

Gjumi

Akumulimi i toksinave në trup është drobitës dhe prish gjumin.

Sa më i lartë niveli i toksinave në trup, aq më të vështirë do ta keni për të fjetur.

Pagjumësia më pas shkakton një sërë problemesh shëndetësore.

Shtimi Në Peshë

Njerëzit në organizmin e të cilëve janë akumuluar sasi të mëdha toksinash, shtojnë më shumë në peshë.

Kjo ndodh sepse toksinat ndikojnë në punën e hormoneve, përfshirë këtu ato që janë përgjegjëse për djegien e kilogramëve të tepërt.

Rënia e Flokëve

Rënia e flokëve është ndikim i drejtpërdrejtë i toksinave që gjenden  tek tymi i duhanit  dhe jo vetëm.

Këto toksina janë të tmerrshme për flokun.

Si Të Detoksikoheni Sa Më Parë

Ekspertët e AgroWeb.org thonë se detoksikimi është një proces i rëndësishëm por jo i vështirë.

Sipas tyre, njeriu duhet të pijë sa më shumë ujë, çaj të lulerradhiqes, majdanozit apo gjembgomarit.

Ata këshillojnë konsumin e probiotikëve dhe praktikimin e jogës, një aktivitet fizik që përmirëson qarkullimin e gjakut dhe largon toksinat./AgroWeb.org

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ngjashmëria e gruas etruske me atë shqiptare të ditëve të sotme

Populli etrusk mund të cilësohet si një nga popujt më të lashtë dhe më enigmatik…

11 hours ago

Mbiemri {Epiteti} rrjedha burimi i saj Etimologji.

Zhvillimi i mbiemrave tek shqiptarët fillon prej shek. XII- e në vijim. Nga : Aleksander…

14 hours ago

Si u hodhën bazat e lirisë akademike në universitetet e Parisit?

Nga: Aurel Plasari Me titullin “Mëmë e shkencave” (Parens Scientiarum), njihet bulla e lëshuar në…

2 days ago

Gjuha shqipe është themeli i tezës së autoktonisë së shqiptarëve

Gjuha ka qenë e mbetet një nga treguesit më parësor në formimin dhe natyrisht edhe…

2 days ago

Gjirokastra – E vërteta e emrit të saj – Etimologji

Fillimet e këtij qyteti të lashtë historik mendohet nga historianët e shumtë të jetë pas…

3 days ago

Përse Flamuri Kombëtar grek nuk i përket asnjë simboli të lashtë historik?

Grekët ishin një fis pellazg? Në se po, atëhere le të heshtin dhe të pranojnë…

4 days ago