Më shum

  Surpriza e keqe e iPhone 12 do të jetë e parëndësishme për pjesën më të madhe të konsumatorëve

  Javën e kaluar mësuam se iPhone 12 do të kishte një çmim çuditërisht më ulët duke filluar nga 649 dollarë, 50 dollarë më pak sesa iPhone 11. Por si mund ta arrijë Apple këtë çmim duke ofruar konektivitet 5G dhe panele OLED?

  Tashmë kemi një ide të qartë sesi do tja arrijë dhe mund të mos u pëlqejë surpriza. Modeli bazë iPhone 12 do të kompromentojë disa aspekte krahas me iPhone 12 Pro.

  Konkretisht variantet 5.4-inç iPhone 12 dhe 6.1-inç iPhone 12 nuk kanë teknologjinë 5G të shpejtë mmWave. Si rezultat këta telefonë nuk kapërcejnë dot kufirin 1Gbps+ mbi një rrjet 5G.

  Përkundrazi do të ketë teknologjinë 5G për frekuencat nën-6Ghz. Në fund të fundit nuk është edhe aq lajm i keq sepse edhe kjo 5G është disa herë më e shpejtë sesa shpejtësia normale që marrim në 4G.

  Pra rrjeti celular i iPhone 12 do të jetë më i shpejtë sesa iPhone 11 4G LTE. Sa shpejtë është teknologjia 5G nën-6Ghz? Flitet për shpejtësi nga 150Mbps deri në 300Mbps mesatarisht.

  Gjithashtu teknologjia 5G mmWave nuk është aq e përhapur dhe implementimi i saj ka kosto. Vendet e vogla ku operojnë kompani celulare me buxhete të vogla si Shqipëria, pritet të implementojnë 5G nën-6Ghz duke qenë se nevojitet instalimi i një numri disa herë më të vogël antenash krahasuar me 5G mmWave. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here