Më shum

  Të paktën kanë maska/ Shikoni si po trajtohen të burgosurit në El Salvador (FOTO)

  Këta janë të dënuarit e një burgu në El Salvador të cilët janë detyruar që të mblidhen së bashku në një prej burgjeve teska autoritetet kanë injoruar këshillat për distancim social. Të burgosurit e burgut të Izalco janë ngjeshur njëri pas tjetrit pas urdhrit të presidentit të vendit Nayib Bukele për një shtetrrethim 24 orësh në burgje të kapove të bandave që drejtojnë krimin nga qelia.

  Shkak u bënë 22 vrasjet e ndodhura vetëm enjten nga këto banda. Ky ishte numri më i madh i vrasjeve në një ditë që kur Bukele mori detyrën në qershor të vitit të kaluar. El Salvadori mban numrin më të madh të vrasjeve në Amerikën Latine.

  Edhe ky vend ka marrë disa masa ndaj koronavirusit. Në 22 mars u shpall emergjenca kombëtare me masa të ashpra ndaj popullsisë që janë kritikuar nga organizatat ndërkombëtare pasi një person mund të burgoset pa dalë fare në gjyq. Vendi me 6.4 milionë banorë ka vetëm 298 të infektuar dhe 8 viktima.

  Cilat janë bandat e El Salvadorit?

  Sipas Daily Mail, në vitet e fundit 100 mijë salvadorianë janë detyruar të largohen nga vendi për shkak të kërcënimeve nga bandat e rrugës. Në nisje të këtij muaji këto banda nisën të respektonin masat kundër pandemisë. Ato kërcënonin njerëzit të qëndronin brenda me armë dhe shkopinj bejsbolli.

  Bandat më të njohura janë “Barrio 18” dhe “MS-13” me persona kryesisht të depërtuar nga SHBA. “MS-13” është një bandë që u krijua në SHBA në vitet ’70 – ’80. Kjo më pas u shpërnda në Kanada, Meksikë dhe Amerikën Qendrore. “MS-13” është e njohur për mizoritë dhe rivalitetin me “Barrio 18”. ©LAPSI.al

  Inmates at Izalco prison in El Salvador are forced together in a jailhouse lockdown after the country saw 22 murders committed on FridayPresident Nayib Bukele ordered the 24-hour lockdown in prisons containing gang leaders, who were put into solitary confinementHundreds of prisoners, mostwearing medical masks, line up next to each other on the floor, violating social distancing policy seen in the country at largeTattooed gang members line up in the prison yard as armed police, also wearing medical masks, watch on. El Salvador has been in lockdown since March 22Masked inmates are forced to it skin-to-skin in their boxer shorts after the president announced the prison lockdowns across the countryPresident Bukele announced the policy on Friday shortly before midnight, writing 'no contact with the outside world. Shops will remain closed and all activities are suspended until further notice'Murders have fallen significantly under Bukele and the Central American country has in recent months registered several days without any homicides.Gang-member prisoners are rushed out of their rooms during the maximum emergency ordered by President Bukele

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here