More

  Tensioni i Gjakut Nxit Humbjen E Kujtesës – Çfarë Duhet Të Bëni

  - reklamë -

  Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm. Foto: Flickr

  Tensioni i gjakut duhet të jetë i ulët. Kështu e kërkon shëndeti i trurit dhe zemrës.

  Një studim i kohëve të fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org sugjeron se nëse tensioni i gjakut është pak më i lartë se sa duhet, mund të kthehet në një shkaktar të humbjes së kujtesës.

  Sipas studimit, nëse tensioni sistolik i gjakut është mbi 13, atëherë kur të arrijë në moshën 50 vjecare, gjasat që njeriu të preket nga skleroza rriten me 50 përqind.

  Lajmi i mirë është se ulja e tensionit në nivelet e 12 me 8, që konsiderohet normale, ul rrezikun e humbjes së kujtesës dhe sklerozës me 15 përqind.

  Gjetjet e studimit janë të rëndësishme sepse tregojnë se është në dorën e njeriut për të shmangur probleme serioze me trurin në të ardhmen.

  Rëndësia E Analizave Mjekësore Për Tensionin E Gjakut

  Njerëzit e moshës së mesme dhe të moshuarit duhet të bëjnë kontrolle të rregullta mjekësore.

  Ata duhet edhe të konsultohen me një mjek që të ulin nivelet e tensionit të gjakut.

  AgroWeb.org ju këshillon se ulja e tij është thelbësore për të pakësuar gjasat e shfaqjes së sklerozës, Alzheimerit e sëmundjeve të tjera mendore.

  Dëmet Që Shkakton Tensioni I Gjakut Në Tru

  Truri është i mbushur me enë të imëta gjaku që transferojnë oksigjenin dhe ushqyesit e nevojshme tek qelizat nervore.

  Tensioni i lartë i gjakut shkakton dëme të fortë në këto enë të imëta.

  Efektet e dëmshme e të njëpasnjëshme shkaktojnë probleme të mëdha në funksionet e trurit.

  Rrjedhimisht, sa më agresiv të jetë trajtimi kundër tensionit të lartë të gjakut, aq më i mbrojtur është truri nga dëmet e pakthyeshme.

  Sipas ekspertëve, niveli i përshtatshëm i tensionit që e mbron edhe trurin është 12 me 8.

  Mbajtja nën kontroll e tensionit është e rëndësishme.

  Pas një moshe të caktuar, ulja e tensionit në nivele normale bëhet e vështirë.

  Vështirësitë janë të mëdha pavarësisht ushqyerjes së shëndetshme, aktivitetit fizik dhe barnave./AgroWeb.org

  - reklamë -

  Lajmet e fundit

  - reklamë -

  Lajme të ngjashme

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here