Categories: Kulturë

Trashegimi Kulturore foto e perpareses se Xhubletes.

Trashegimi Kulturore: – Foto e perpareses se Xhubletes.
– Kjo foto eshte marre nga Ekspozita: “Lahuta e Eposit Shqiptar” e hapur me 25 Maji 2012 ne Muzeun Historik Kombetar.
– Ne kete ekspozite bashke me rreth 40 lahuta te vjetera shqiptare ishin dhe dy veshje te plota te Xhubletes Shqiptare (te plotesuara me te gjitha stolite) dhe dy veshje te burrave te zonave ku praktikohet dhe ruhet Xhubleta, te perzgjedhura nga Koleksioni i pacmuar dhe shume i pasur i Luljeta Danos.
– Dy apo tre simbole grafike jane qartesishte pasqyruese dhe tipike te kulteve te etnokultures tone te ruajtura ne kete veshje te lashte te popullit tone.
Foto J. Brahaj.

Perparese Xhublete Koleksioni Luljeta Dano

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

4 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

4 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

4 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

4 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

4 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

4 days ago