Më shum

  Vetëizolohet Albin Kurti, një zyrtar i qeverisë pati kontakt me një të prekur me Covid-19

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është vetizoluar prej koronavirusit dhe pritet t’i përmbushë nga shtëpia funksionet e tij shtetërore.


  Kurti informoi të hënën se ka pasur kontakt me një zyrtar të Ministrisë së Integrimit Europian, i njohuri i të cilit ka rezultuar pozitiv në analizën për Covid-19.


  Ai shtoi se qëndrimi në autokarantinë do të zgjasë deri në daljen e rezultateve për zyrtarin në fjalë.

  “Unë kam pasur kontakt me të, sikurse edhe me punonjës të tjerë në Ministri dhe Kryeministri, ndonëse gjithnjë duke respektuar rregullat për distancën fizike. Do t’i kryejmë detyrat nga largësia me përkushtimin e njëjtë,” njoftoi Kurti.

  Kryesuesi 45-vjeçar i Lëvizjes Vetëvendosje ushtron funksionet e kryeqeveritarit në detyrë nga 25 marsi, pasi kabineti i tij humbi votëbesimin e parlamentit në vazhdën e përplasjeve me partnerin e koalicionit jetëshkurtër, Lidhjen Demokratike të Kosovës.

  Prej javësh, situata me pandeminë ka bërë që forcat politike opozitare të shtojnë kritikat ndaj tij, duke e akuzuar ekzekutivin kosovar të paaftë për të menaxhuar një problematikë serioze kombëtare.

  Autoritetet thonë se gjendja me COVID-19 është e qëndrueshme dhe një numër i vogël i të prekurve po trajtohet në klinikën infektive në Prishtinë.

  Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë u konfirmuan 14 raste të reja me koronavirus, ndërsa gjithsej rezultojnë të infektuar mbi 880, mes të cilëve edhe 28 persona që nuk i kanë mbijetuar dot sëmundjes.

  Javën e kaluar, pas dy muajve izolim, Kosova nisi lehtësimin e masave kufizuese kundër pandemisë.

  Latest news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  Related news

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...

  Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

  I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here