Më shum

  Vlerat Mirëbërëse Të Vitaminës E – Ushqimet Ku Gjendet

  Brokoli përmban lëndë ushqyese që ndihmojnë të gjithë organizmin. Foto: Flickr

  Vitamina E është një antioksidant i fuqishëm që mbron qelizat nga dëmet e ndryshme.

  Ky ushqyes thelbësor për shëndetin gjendet në shumë ushqime por ofrohet edhe si suplement në farmaci.

  Vitaminën E trupi e ruan dhe e përdor sipas nevojës.

  Oksidimi

  Oksidimi i qelizave është i ngjashëm me ndryshkun.

  Ai përshpejton plakjen dhe vjen si pasojë e ekspozimit të qelizave ndaj radikaleve të lira.

  Oksidimi shkakton sëmundjet e zemrës dhe dëmtim të qelizave.

  Vitamina E është antioksidant dhe si i tillë mbron qelizat nga dëmet e shkaktuara prej radikaleve të lira.

  Kjo vitaminë ngadalëson plakjen e qelizave, thonë studimet, të cilave u referohet AgroWeb.org

  Studimet Shkencore Mbi Rolin E Vitaminës E

  Shkencëtarët kanë kryer shumë studime për rolin e vitaminës E në trajtimin e një sërë sëmundjesh siç është

  Ngushtimi i enëve të gjakut

  Tensioni i lartë i gjakut

  Sëmundjet e zemrës

  Dëmtimi i qelizave

  Vitamina E u vjen në ndihmë njerëzve jeta e të cilëve është e ekspozuar ndaj shumë faktorëve të rrezikut.

  Radikalet e lira nxiten më shumë nga duhanpirja, ndotja e ajrit dhe ekspozimi ndaj rrezeve ultravjollcë.

  Njerëzit mund ta marrin vitaminën E nëpërmjet ushqimit.

  Kujdes me suplementët, nëse e teproni mund të përballeni me disa efekte anësore.

  Burimet Ushqimore Të Vitaminës E

  Në 30 gramë fara luledielli gjenden 7.4 mg vitaminë E

  Në 30 gramë lajthi gjenden 4.3 mg vitaminë E

  Në 30 gramë kikirikë gjenden 2.2 mg vitaminë E.

  Në 30 gramë bajame të pjekura gjenden 6.8 mg vitaminë E.

  Gjysëm avokado ka 2.08 mg vitaminë E.

  Gjysëm racioni (pjate) me spinaq të zier ofron 1.9 mg vitaminë E

  Gjysëm racioni brokoli i zier ofron 1.2 mg vitaminë E.

  Një kivi ofron 1.1 mg vitaminë E.

  Ju mund të kombinoni spinaqin me lajthitë ose bajamet për të marrë sasi të mjaftueshme të vitaminës E, nga e cila do të përfitoni shumë./AgroWeb.org

  * Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

  Burimi: U.S. National Library of Medicine

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here