Më shum

  WhatsApp tregon suksesin e arritur për të luftuar dezinformimin

  Kufizimi i ridërgimit të mesazheve në WhatsApp njohur ndryshe edhe si metoda “forward” ka reduktuar dezinformimin në platformë me 70% bëri të ditur kompania.

  Masat e reja u prezantuan në muajin Prill në përgjigje të përhapjes së informacioneve të rreme rreth koronavirusit. Ndryshime do të thoshte se përdoruesit nuk mund të ridërgonin një mesazh vetëm se tek një person dhe tek një grup nga 5 që kishte qenë më parë.

  Kështu WhatsApp me sukses arriti të reduktonte përhapjen e mesazheve virale. Aplikacioni u kritikua shumë në rolin që luajti për përhapjen e informacioneve të rreme gjatë pandemisë. Grupet e WhatsApp mund të përmbajnë deri në 256 anëtarë.

  Organizata lajmesh si dhe CNN raportuan muajin e kaluar se aplikacioni po përdorej për të shpërndarë informacione të rreme. Në 2018-ën aplikacioni filloi të etiketonte mesazhet e ridërguar në mënyrë që marrësi ta kuptojë se nuk vinte prej dërguesit. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Related news

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here