More

  Zbulohet laborator droge në Fier, në pranga 2 persona

  Një laborator me 312 bimë kanabisi është zbuluar në Fier teksa janë arrestuar 2 autorët e këtij aktiviteti të paligjshëm.

  Një prej tyre kishte përshtatur banesën e tij për kultivimin e kanabisit teksa janë shpallur në kërkim dy bashkëpuntorët, një prej tyre nga Kosova.

  Ndërkohë janë proceduar penalisht 3 elektricistë pasi kishin kryer lidhje të paligjshme elekrike me laboratorin.

  NJOFTIMI NGA POLICIA

  Fier

  Finalizohet me sukses operacioni antikanabis i koduar “Laboratori”, zhvilluar nga seksioni për hetimin e narkotikëve në DVP Fier.

  Policia zbulon një laborator, i cili ishte në funksion të kultivimit të bimëve narkotike.

  Vihen në pranga 2 autorë të dyshuar dhe 2 të tjerë shpallen në kërkim.

  Procedohen penalisht 3 elektricistë për shpërdorim detyre.

  Nga ana e Seksionit për hetimin e narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Fier, pas informacioneve të marra më parë në rrugë operative, u finalizua operacioni antikanabis i koduar ”Laboratori”, në kuadër të të cilit u arrestuan në flagrancë A.K., 22 vjeç dhe Q.K., 48 vjeçe, banues në Mbrostar, Fier.

  U shpallën në kërkim dy bashkëpunëtorë të tjerë, konkretisht shtetasit A.K., banues në Mbrostar, Fier dhe F.B., 33 vjeç, banues në Kosovë.

  Shtetasit e mësipërm, në bashkëpunim me njëri- tjetrin, kishin përshtatur ambientin e banesës së 53-vjeçarit A.K., me aparatura që shërbejnë për kultivimin dhe prodhimin e lëndës narkotike.

  Gjatë kontrollit të banesës, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 312 fidanë të dyshuar Kanabis, të kultivuara, pajisjet të cilat kanë shërbyer për kultivimin e bimëve narkotike si dhe një pajisje presimi, gërshërë etj.

  Nga këqyrja në ambientet e jashtme të rrjetit elektrik, është konstatuar një lidhje e paligjshme e energjisë elektrike, e cila shërbente për furnizimin e paisjeve, që ndihmonin në kultivimin dhe rritjen e bimëve narkotike.

  Në këtë kuadër u proceduan penalisht tre elektricistë, G.M., E.M. dhe B.Q., banues në Fier. Këta shtetas duke shpërdoruar detyrën kanë lejuar lidhjen e paligjshme të energjisë elektrike në banesën e shtetasit A.K.

  Materialet për veprime të mëtejshme do t’i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së parë Fier, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Kultivimi i bimëve narkotike”, “Vjedhja e energjisë elektrike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

  Latest news

  Related news

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here