Më shum

  Zgjidhja e çuditshme e Xiaomi për të eliminuar prerjet e kamerave selfie në ekran

  Disa prodhues smartfonësh kanë shpenzuar vitet e fundit për të gjetur mënyra të reja për të eliminuar “notch” por Xiaomi sapo patentoi një zgjidhje të pa parë deri më sot.

  Një dizajn i çuditshëm smartfoni, zgjidhja e Xiaomi ndan ekranin e telefonit në dy pjesë dhe patenta është aplikuar pranë autoriteteve Kineze.

  Skeçet tregojnë një smartfon të gjatë pa “notch” dhe kur ju duhet një kamër selfie, pjesa në krye të telefonit ku gjendet kamera selfie, përfshirë ekranin, rrotullohet horizontalisht dhe kamera e pasme tashmë janë kamera selfie.

  Kjo do të thotë se i njëjti set kamerash përdoret edhe si kamër e pasme edhe si selfie. Ndërfaqja dhe përmbajtja në ekran përshtatet sipas madhësisë së re me kamerën e pasme tashmë të kthyer si kamër selfie.

  Kemi parë dizajnë të ngjashme si Galaxy A80 apo Asus Zenfone 6 por zgjidhja e Xiaomi rrotullohet së bashku me ekranin.

  Vlen të theksohet se pjesët lëvizëse në një smartfon nuk janë zgjidhja ideale sepse minojnë përdorimin e tyre për një kohë të gjatë. /PCWorld Albanian

  Latest news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  Related news

  Nipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor

  Kërkojmë ndihmën e SPAK të vendosë drejtësiNipi 5-vjeç humbi jetën në aksident rrugor, prej 3 vitesh ngjarja pa autor Nga : Kadri Malka Në të vërtetë,...

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën ma dëgjoni. Të bashkohemi për këtë komb ku i...

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet kënga e cila vjen e realizuar...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN E SHQIPTARËVE...

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here