Categories: Teknologji

Zuckerberg bëhet njeriu i tretë më i pasur në botë

CEO i Facebook Mark Zuckerberg u ngjit dy shkallë më lartë në indeksin e miliarderëve të Bloomberg duke parakaluar miliarderin e Berkshire Hathaway Warren Buffet dhe CEO e Louis Vuitton Bernard Arnault.

Bloomberg përllogarit se pasuria e Zuckerberg është 87.8 miliardë dollarë, përpara Arnault me 81.1 miliardë dollarë dhe Buffet me 68.9 miliardë dollarë.

Një vit më parë situata ishte ndryshe ku Zuckerberg kishte pasuri prej 7.25 miliardë dollarë, Arnault 89.6 miliardë dollarë dhe Buffet 83.5 miliardë dollarë.

Zuckerberg tashmë renditet i treti pasi Jeff Bezos me 148 miliardë dollarë pasuri dhe Bill Gates me 108 miliardë dollarë. Pasuria e Zuckerberg u rrit pas lajmeve se Facebook kishte raportuar të ardhura më të larta sesa kishin parashikuar analistët. Rrjeti social shtoi 44 miliardë dollarë vlerë menjëherë pas lajmit.

Kompania bëri lëvizje të mëdha në ditët e fundit duke hyrë në e-commerce apo sfiduar Zoom me Messenger Rooms. Por pasuria e Zuckerberg është ende larg Gates dhe Bezos. /PCWorld Albanian

SHQIP

Founder and CEO në shqip.info / Ideues dhe krijues për shqip.info! Më moton : Shqipëria do të jetë më pranë jush gjithmonë!

Recent Posts

Ja pse kamomili konsiderohet si bima e shenjtë

Kamomili është një bimë mjekësore shumë e njohur e përdorur që në kohët e lashta,…

4 days ago

Çfarë ju ndodh nëse flini më shumë se zakonisht

Gjumi të bën më të bukur. Është një fakt i vërtetuar nga shkenca. Rezultati i…

4 days ago

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë…

4 days ago

9 ushqime që mund ti hani pa frikë nëse keni uri natën

Për disa njerëz të ngrënit gjatë natës është një makth dhe për disa, kjo është…

4 days ago

Njihuni me disa përfitime shëndetësore për trupin tuaj kur agjëroni

Agjërim do të thotë të heqësh dorë me dëshirë nga konsumi i disa ose të…

4 days ago

Shtatë zakonet e njerëzve më të lumtur në botë

Nuk ka kohë më të mirë se sa tani për të menduarit në lidhje me…

4 days ago