More

  Kreshnik Spahiu zgjedh mes turqisë dhe greqisë dy armiqve shekullor ndaj Shqiperisë

  Kreshnik Spahiu: Pse kaq mllef kundër Turqisë? Me gjithe respektin per figuren e Kreshnik Spahiut, i cili ne 2017 u largua nga Aleanca Kuq e Zi dhe nga Shqiperia, pasi Lulzim Basha nuk e futi ne...

  Mesazhe që mund t’u dërgoni familjarëve dhe miqve për Vitin e Ri

  Familja dhe miqtë bëhen edhe më të dashur në një festë si kjo, ndaj edhe meritojnë mesazhet më të bukura për Vitin e Ri. Kjo është një periudhë e veçantë e vitit që mbart edhe...

  Briti, Londra, dardanët dhe historia!

  Fahri Xharra Britanikët e pranojnë që Briti i dha popullit të tij ligjet dhe sundimin e tij për 24 vite dhe në fund u varros në Trinovatum.. Britanikët e dinë që emrin e moren nga Briti...

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherë -Nga Vepror Hasani

  Athina Bino: “princesha e vogël e gjyshit”, që nuk e zhgënjeu asnjëherëNga Vepror Hasani Po afronte dita e dasmës, - nis të na tregojë jetën e saj, Athina Bino, banore e qytetit të Korçës, sot...

  Dedë Malaj, dhe energjitë e tij të jashtëzkonshme në shërbim të artit dhe kulturës së Nikajmërturit

  Me 14 Tetor 2020 do ndahej nga jeta si pasoje e Covid-19 Dedë Malaj. E kush e priste këtë gjamë të madhe nga njeriu plot shëndet dhe energji të pashterrueshme. Lajmi mori dhenë duke tronditur...

  Për nder të 28 Nëntorit, shqiptarët në Nju Jork brenda natës mbushin lagjet me flamurin kombëtar

  Shqiptarët të cilët jetojnë dhe veprojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës edhe një herë e kanë dëshmuar se janë më të bashkuar se kurrë. Politikani shqiptaro-amerikan që i takon partisë republikane, Marko Kepi, ka bërë...

  “Qyteti Muze i Beratit”, vendi i ruajtjes së traditës dhe lashtësisë shqiptare

  Nga ADEM LUSHAJ – Deçan – Kosovë Ruajtja e vlerave antike si, shtëpitë, kalldrëmet, rrugicat, pastaj Kalaja, Muzetë e shumta, Lumi “Osum”, ullishtat, “përsheshi me mish gjeli”,…janë vetëm disa nga karakteristikat e “Qytetit Muze të Beratit”,...

  3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

  Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për shembull, era e fortë, ekspozimi ndaj diellit, kimikatet, rezultati është njollat...