Shkon në 16 numri i viktimave nga koronavirusi, 277 numri i të prekurve në vend

Shkon në 16 numri i viktimave nga covid-19 dhe 277 numri i të prekurve në vend. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik informoi: Në vijim të komunikimit të përditshëm, Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara pozitive. Epidemiologët… Continue reading Shkon në 16 numri i viktimave nga koronavirusi, 277 numri i të prekurve në vend

Infermierët shqiptarë në Itali filluan punë sot në spitalin e Breshias

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu njoftoi se 20 mjekët e dërguar nga Shqipëria në Itali kanë filluar punën sot në spitalin civil të spitalit te Breshias. Me energji dhe entuziazëm kanë nisur punë sot në spitalin civil të Breshias ekipi i infermierëve shqiptarë, krah stafit mjekësor italian?? Drejtuesi i spitalit dr.Mauro Ricca i ka mirëpritur… Continue reading Infermierët shqiptarë në Itali filluan punë sot në spitalin e Breshias

Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15. Lajmi është konfirmuar pak më parë nga ministria e Shëndetësisë. Njoftim: Dy pacientë kanë ndërruar jetë në spitalin infektiv, të konfirmuar me COVID-19. Pacienti 77-vjeçar I. B., nga Kavaja, i konfirmuar me COVID-19 po trajtohej… Continue reading Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Nga sot librari, kancelari e gomisteri do të jenë të hapura

Teka masat kundër përhapjes së CoVid-19, për njerëzit janë shtrënguar dhe tashmë lejohet që vetëm një person të lëvizë nga shtëpia me leje nga policia, së fundmi është zgjeruar lista e bizneseve që do të lejohen të kryejnë aktivitetin e tyre. Në një urdhër të firmosur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu thuhet se duke… Continue reading Nga sot librari, kancelari e gomisteri do të jenë të hapura

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë 82-vjeçarja, viktima e 12 me koronavirus në Shqipëri

Ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv, ndërsa në dy ditët e fundit gjendja e 82-vjeçares u rëndua së tepërmi dhe pavarësisht përpjekjes së stafit mjekësor, nuk arriti të mbijetojë. 82-vjeçarja që vuante nga disa sëmundje… Continue reading Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë 82-vjeçarja, viktima e 12 me koronavirus në Shqipëri

KE rigrupon fondet, futen edhe 100 milionë € për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit

Komisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100 milionë eurot e premtuara për të ndihmuar rimëkëmbjen e Shqipërisë nga tërmeti. Komisioni Europian kërkon të zhvendosë në buxhet disa dhjetëra milionë euro fonde për shkak të pandemisë Corona në Europë.… Continue reading KE rigrupon fondet, futen edhe 100 milionë € për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit

Rritet numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri, shënohen 15 raste të reja brenda 24 orëve

Numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri ka shkuar në 212. Sipas të dhënave të bëra publike nga ministria e Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit është shtuar me 15 raste të reja. Në vendin tonë numri i të shëruarëve nga ky virus vdekjeprurës ka shkuar në 40. Së fundmi janë shëruar dy mjekë… Continue reading Rritet numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri, shënohen 15 raste të reja brenda 24 orëve

Ministri italian ‘’Shqipëria sot tregoi zemër të madhe’’

Ministri i jashtëm Italian, Luigi Di Maio ka falendeuar sërish Shqipërinë për  solidaritetin e treguar duke dërguar 30 mjekë e infermierë që t’u vinë në ndihmë kolegëve në shtetin fqinj në luftën kundër koronavirusit. Di Maio shkruan në rrjetet sociale se Shqipëra sot tregoi zemrën e madhe duke ju gjendën afër Italisë me ekipin shëndetësor,… Continue reading Ministri italian ‘’Shqipëria sot tregoi zemër të madhe’’

Ndërron jetë në spitalin infektiv 67-vjeçari, viktima e 10 me COVID-19 në Shqipëri

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 67-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 67-vjeçari me inicialet Ll. N. ishte prej 10 ditësh i sëmurë dhe po trajtohej prej katër ditësh në terapi intensive në gjendje të rënduar, i intubuar. Pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor, pacienti që vuante nga hipertensioni, nuk… Continue reading Ndërron jetë në spitalin infektiv 67-vjeçari, viktima e 10 me COVID-19 në Shqipëri

Shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore

Pak më parë është publikuar në fletoren zyrtare shpallje e gjendjes së fatkeqësisë natyrore. Çfarë do të thotë kjo? Ligji “Për Mbrojtjen Civile” përcakton se” Fatkeqësi natyrore konsiderohen fatkeqësitë që shkaktohen nga dukuri natyrore ekstreme, që lidhen me tërmetet, përmbytjet dhe vërshimet e ujit dhe dukuri të tjera që ndikojnë në jetën e njerëzve, gjënë… Continue reading Shpallet gjendja e fatkeqësisë natyrore

Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar

Këshilli i ministrave të BE-së për Çështjet Evropiane dha sot Po-në për çeljen e negociatave të BE-së me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.  “Shumë i kënaqur që vendet anëtare të BE-së arritën sot një marrëveshje politike për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Unë i uroj me gjithë zemër të… Continue reading Shqipëria merr PO-në për negociatat/ Ministri gjerman i Evropës: Urime për Tiranën, është e merituar

Koronavirusi mund të frenohet nga moti i nxehtë dhe i lagësht

Ekzistojnë disa studime që bien dakord me hipotezën se COVID-19 preferon një klimë të ftohtë dhe të thatë në krahasim me ato me klimë të nxehtë dhe të lagësht. Ky fenomen është tashmë i njohur edhe për virusin SARS. Më shumë raste midis 3-13 gradë Në analizën më të fundit të të dhënave të mbledhura… Continue reading Koronavirusi mund të frenohet nga moti i nxehtë dhe i lagësht

Pandemia/ Statuja e Krishtit në Rio de Zhaneiro ndriçohet me flamujt e vendeve të prekurve, mes tyre dhe Shqipëria

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në facebook foton e monumentit emblematik të qytetit të Rio de Zhaneiro dhe Brazilit të ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia Mes tyre vihet re edhe flamuri shqiptar. Postimi i Metës Statuja e Krishtit Shpëtimtar, monument emblematik i qytetit të Rio de Zhaneiro dhe i Brazilit, është… Continue reading Pandemia/ Statuja e Krishtit në Rio de Zhaneiro ndriçohet me flamujt e vendeve të prekurve, mes tyre dhe Shqipëria

Drejt shërimit pacienti i parë nga Koronavirusi në Shqipëri

Burime për Top Channel bëjnë me dije se është drejt shërimit pacienti i parë nga Koronavirusi në Shqipëri. Tamponi i parë i pacientit ka dalë negativ bëjnë me dije të afërm të tij për Top Channel. Pas 48 orësh pritet edhe analiza e dytë, ku edhe do të konfirmohet përfundimisht. Personi i cili është drejt… Continue reading Drejt shërimit pacienti i parë nga Koronavirusi në Shqipëri

Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot marrjen e një tjetër mase drastike. Çdo ditë, pas orës 18:00, do të ndalohet ecja në këmbë në të gjithë Shqipërinë. DUKE NISUR NGA SOT, ÇDO DITË NË VIJIM PAS ORËS 18.00 DO TË NDALOHET EDHE LËVIZJA ME KËMBË NË TË GJITHË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË! NGA NESËR, ME… Continue reading Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

Mjeku 79 vjeçar bën gjestin human: Më ktheni në spital. Dua të ndihmoj të sëmurët me Koronavirus!

Gjithmonë e më shumë vijnë lajme pozitive solidariteti, nga ata që për vite me radhë kanë qenë në shërbim të pacientëve. Gazetari shkodran Agron Isufi sjell rastin e infermierit të spitalit të Shkodrës “Jorgji Karamitri” që do të kthehet në mënyrë vullnetare pranë këtij spitali për të ndihmuar sadopak në këtë situatë emergjence, raporton newsbomb.al.… Continue reading Mjeku 79 vjeçar bën gjestin human: Më ktheni në spital. Dua të ndihmoj të sëmurët me Koronavirus!

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri, 8 persona të infektuar brenda 24 orëve

TIRANË- Ka shkuar në 23 numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shqipëri. Top Channel ka mësuar se gjatë 24 orëve të fundit pas kontrolleve kanë rezultuar pozitiv edhe 8 persona të tjerë. Pasditen e djeshme nga ministria e Shëndetësisë u konfirmua se numri i të prekurve ishte 15 ndërsa sot ka shkuar në 23. … Continue reading Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri, 8 persona të infektuar brenda 24 orëve

Manastirliu e konfirmon, rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në Shqipëri

Ministria e shëndetësisë Ogerta Manastirliu nëpërmjet një lidhje live në Facebook, ka bërë me dije se personat e prekur në Shqipëri janë 15 raste. Manastirliu: Janë 283 raste të testuar dhe 15 pozitive. 3 rastet janë persona që lidhen me rastin e parë me pacientin zero. Ndërsa sa i përket të personelit në Durrës ajo… Continue reading Manastirliu e konfirmon, rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në Shqipëri

Detaje të reja/ Viktima e parë nga koronavirusi në Shqipëri, MSH: S’mundi të mbijetojë

Në një konferencë për shtyp, Zv. Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, jep informacione më të detajuara rreth pacientes e cila ndërroi jetë në spitalin e Durrësit si dhe vazhdon të ripërsërisë të njëjtën thirrje për qytetarët, që të vazhdojnë të respektojnë masat higjienike si dhe të kufizojnë sa të munden lëvizjet, për të parandaluar këtë… Continue reading Detaje të reja/ Viktima e parë nga koronavirusi në Shqipëri, MSH: S’mundi të mbijetojë

Ja këshillat e rreme shëndetësore që po mashtrojnë njerëzit, si luftë ndaj koronavirusit

Koronavirusi që po mban ne panik tere boten, e mbreme shenoi edhe dy rastet e para ne vendin tone po pasohet me fushata informuese nga autoritetet shendetesore, por bashke me to, nuk mungojne edhe keshilla qe ne fakt nuk duhet t’u referoheni, pasi nuk jane te dobishme apo efikase ndaj virusit. BBC ka publikuar nje… Continue reading Ja këshillat e rreme shëndetësore që po mashtrojnë njerëzit, si luftë ndaj koronavirusit