Më shum

  Kuriozitete

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  29 shkurti, historia tragjike e ditës që shfaqet çdo 4 vjet

  Mite, legjenda dhe besimet të vjetra shënojnë shkurtin me 29 ditë si një vit fatal. Kjo është arsyeja pse kemi edhe një...

  Pse nuk duhet të flesh asnjëherë në këtë pozicion gjatë natës

  Shkrimet dhe këshillat e gjumit janë nga më të ndryshmet. Edhe për pozicionet po ashtu: si duhet t’i mbash flokët gjatë gjumit,...

  Shtrati nuk duhet të jetë kurrë me kokë nga dera, ja pse

  Ata që vuajnë nga pagjumësia e dinë fare mirë se nuk ka gjë më të keqe se të vuash nga mungesa e...

  17 vjecarja shqiptare bëhet vajza më e re në botë që ngjit Everestin

  Mrika Nikqi quhet vajza shqiptare që ka ngjitur malin e Everestit. 17 vjeçarja nga Peja është bërë vajza më...

  Njihuni me shenjat e horoskopit që do përjetojnë “tmerr” për “Shën Valentin”

  Dita e Shën Valentinit është rreth e përqark, dhe kjo festë njihet si dita më romantike e vitit. Por...

  Do të mbeteni të ‘mahnitur’, zgjidh lulen me muajin e lindjes dhe zbuloni mesazhin që fshihet për ju

  Lulja e muajit tuaj të lindjes zbulon se kush je me të vërtetë! Personalitetet tona janë një sërë faktorësh të shumtë dhe...

  Arianët, e vërteta e bjondëve me sy bojëqielli

  Ishin të gjatë, bjondë, me sy bojëqiell. Kishin nofull të fortë, ballë të lartë dhe shpatulla të gjera. Me një fjalë, njerëz...

  Çfarë do të ndodhte me Tokën po të mos kishte më njerëz?

  Siç kemi mësuar nga shkenca, Toka ekziston prej më shumë se 4.5 milionë viteve, kurse njerëzit e quajnë shtëpi të tyren për...

  Ju ndodh të flisni me vete? Zbuloni çfarë tregon për ju, qenka shumë e rëndësishme

  Mund të të ketë ndodhur edhe ty që po lexon këtë artikull. Mund ta kesh gjetur veten duke menduar me zë të...

  Shikon në ëndërr para? Ja çfarë kuptimi kanë ëndrrat e tilla

  Para se të tundësh kokën në shenjë mosbesimi me mendimin se ëndrrat nuk kanë ndikim në jetën tënde, ki parasysh se shkencëtarët...

  Zbuloni ushqimet që shkatërrojnë jetën tuaj seksuale pa e kuptuar

  Nëse trangulli, avokado, shalqiri apo xhenxhefili sugjerohen për të pasur një jetë të kënaqshme seksuale, ka dhe ushqime që duhet t’i shmangni.

  Sa kalori harxhoni gjatë seksit?

  Nëse urreni palestrën dhe jeni në kërkim të një opsioni tjetër për të harxhuar kaloritë, partneri mund t’ju ndihmojë. Sipas Healthline (dhe...

  Sot është një ditë e veçantë, ndodh një herë në një mijë vjet

  Në 10 mijë vjet ekzistojnë 366 ditë identike dhe dita e sotme 2 shkurt 2020, ose 02/02/2020, është njëra prej tyre. Në...

  Ju jeni një Mësues Shpirtëror

  Pavarësisht nëse e njihni apo jo veten si një master shpirtëror, ju jeni, të paktën nga këndvështrimi ynë. Sepse ju keni zgjedhur...

  Zgjerimi i ndërgjegjes sonë

  Gjatë gjithë jetës sonë, vetëdija jonë zgjerohet me marrjen e njohurive dhe përvojës. Në këtë rritje të vazhdueshme të vetëdijes njerëzore qëndron...

  Duajeni veten tuaj

  Mirëqenia përfshin shprehjen e ndjenjave tuaja në një mënyrë të pjekur dhe të përgjegjshme. Emocionet tuaja janë aspekti më i vështirë i...

  Duke tejkaluar disponimin negativ

  Ne e dimë se ndonjëherë është mjaft e vështirë për ne të kapërcejmë një shqetësim emocional. Sidoqoftë, nëse do të mund ta...

  Ra në gjendje kome dhe udhëtoi në vitin 3906, tregon si do të jetë e ardhmja e njerëzimit

  Më 1921, Paul Amadeus Dienach, një mësues zvicerano-austriak me probleme shëndetësore, ra në një gjendje komae që zgjati për një vit.

  Një histori e dy motrave shqiptare që tregon për karakterin dhe moralin

  Viti 1920 Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në...

  Ja cilat kafshë rrezikojnë zhdukjen në vendin tonë

  Shqipëria duke qenë se është një vend i cili ka klimë mesdhetare dhe dalje të gjerë në det, jep mundësinë e krijimit...
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...