More

  Kosova

  - Advertisement -

  Liqeni i Ujmanit – historia, faktet dhe të dhënat e plota përmes dokumenteve të kohës

  Ndërtimi i liqenit të Ujmanit ka filluar në vitin 1972 në afërsi të fshatit Ujman,nga edhe e ka marrë emrin dhe ka përfunduar në...

  Edhe pse se njohin Kosovën, Greqia e Moldavia detyrohen të luajnë kundër saj

  Sekretari i përgjithshëm i Federatës së Futbollit të Kosovës, Eroll Salihu, në një prononcim për Gazetën Express ka insistuar se Moldavia dhe Greqia do...

  Ky është plani i Kosovës për mbrojtje nga koronavirusi

  Kosova me planin e reagimit për koronavirus. Komiteti për Monitorim e Sëmundjeve ngjitëse në Kosovë i emëruar nga Ministria e Shëndetësisë ka miratuar të...

  Të pathënat e Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës

  “Është vështirë edhe tash të kthehem në atë kohë, por ato mbresa kurrë nuk kanë me u shlye. Për arsye se populli ynë e...

  Shpikje shqiptarësh? Ja si t’i shpëtosh radarit të policisë

  Edhe këtë nuk e kishim parë! Grup viber me mbi 5000 anëtarë dhe kode të veçanta për t’i shpëtuar radarit të policisë. Pikërisht një...

  Stadiumi i ri në Kosovë projekti unik merr jetë në Drenas

  U prezantua këtë fundjavë në muzeun e Kosovës, projekti inovativ i stadiumit ku do të luajë përfaqësuesja e futbollit, një plan i cili po...

  Çfarë po ndodh në Veri të Kosovës? Ndalohen 30 persona mes tyre policë, serbët në gjendje gatishmërie

  Njësi të shumta policore duke përfshirë edhe SIT-in kanë nisur aksion për arrestimin e personave që dyshohet se merren me kontrabandë në Zubin Potok...

  Korrigjimi i kufijve, çfarë pjese e Kosovës i kalon Serbisë? Ja si përgjigjet Thaçi

  I ftuar në emisionin Open me gazetaren Eni Vasili, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sqaroi idenë e tij për korrigjimin e kufijve. “Ideja është imja...

  SHBA izolon të korruptuarit dhe të lidhurit me krimin në Kosovë

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovës ka njoftuar se nuk do t’iu lëshojë viza biznesi apo turizmi, individëve nga Kosova që janë të...

  Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

  Në Prishtinë u hap ekspozita e titulluar “Na ishte njëherë që mos qoftë kurrë”. Kjo ekspozitë ka publikuar veshje dhe detaje të tjera për...

  Aty ku jam ndarë me Luanin, Haradinaj shpalos flamurin e UÇK-së

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka publikuar pak çaste më parë disa foto emocionuese në rrjetin e tij social në “Facebook”. Shefi i qeverisë së...

  Haradinaj pritet si hero në SHBA: Kam ardhur me qef, ndihem shumë i nderuar

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj që nga dita e premte po vazhdon vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë këtyre ditëve ai...

  Zbulohen pamjet, si u larguan serbët të turpëruar nga Kosova / Video

  Në një video të publikuar në ‘Youtube’, e cila është xhiruar në Kosovë nga mediat gjermane, shihen ushtarët serbë të cilët kokulur u larguan...

  Gruaja që për 78 ditë ishte në aeroplan amerikan mbi Serbi është shqiptare

  Shqiptaro-amerikanja, Faruza Kallaba, është femra e parë, e cila gjatë intervenimit 78 ditësh të NATO-s mbi caqet serbe në Kosovë, kishte një rol shumë...

  20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

  Me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme organizoi pritje për të shprehur mirënjohje për mbështetjen...

  Kur Abetarja shkonte fshehtas në Kosovë

  Nga : BAJRAM MJEKU Abetarja në foto është shtypur në vitet tridhjetë të shekullit të kaluar në Shqipërinë Mbretërore. Konsullata e Mbretërisë shqiptare në Shkup ua...

  Haradinaj kritikon bashkësinë ndërkombëtare: Trysni ndaj Kosovës

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj kritikoi bashkësinë ndërkombëtare për trysni ndaj Kosovës dhe mungesën e trysnisë mbi Serbinë e cila po i bllokon bisedimet. Kryeministri...

  Dardania e lashtë dhe Pellasge

  Nga të gjitha ato që kemi thënë, nuk diskutohet, që Epirotët, Ilirët, Maqedonasit dhe Dardanët, janë të një race, të prejardhur nga pellazgët; si...

  Gjigandi i Trepçës; Regjistrohet si shoqëri aksionere

  Gjiganti metalurgjik “Trepça” është regjistruar si shoqëri aksionere. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin social Facebook. Regjistrimi i...

  Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO

  Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe e ka...
  - Advertisement -

  Must Read

  - Advertisement -