Tag: lajme nga prishtina

 • Luftë tregtare mes vëllezërish, Kosova kërcënon me taksë Shqipërinë

  Në debatin për efektet e taksës 100% ndaj Serbisë dhe Bosnjës, organizuar nga Instituti Riinvest, ministri i Tregtisë dhe Industrisë (MTI), Endrit Shala, ka paralajmëruar taksë edhe për shtete tjetra. Shala ka përmendur Shqipërinë dhe Maqedoninë ndaj të cilave prodhuesit kosovarë kanë ankesë për disa taksa të këtyre vendeve. “Unë veç i kam paralajmëruar MSA-në,…

 • Haradinaj: Serbia duhet ta njohë Kosovën dhe kufijtë e saj

  Haradinaj: Serbia duhet ta njohë Kosovën dhe kufijtë e saj

  Serbia duhet ta njohë pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, në kufijtë e saj ekzistues, ka thënë kryeministri i Kosovës, Eamush Haradinaj. Ai ka folur në takimin e Nivelit të Lartë të Liderëve të Ballkanit Perëndimor, i thirrur nga Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i cili u mbajt në Berlin. “Njohja…

 • 20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

  20 vjetori i ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

  Me rastin e 20-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme organizoi pritje për të shprehur mirënjohje për mbështetjen dhe partneritetin e vazhdueshëm ndaj shteteve aleate, partnere dhe mike. Me këtë rast zëvendësministrja e Jashtme, Rejhane Vuniqi, tha se ky veprim ishte për të parandaluar spastrimin etnik që po ndodhte…