Categories
Kosova Lajme

Kuvendi i Kosovës, seancë të jashtëzakonshme më 14 prill

Kuvendi i Republikës së Kosovës, të martën, më 14 prill 2020, në orën 11:00, do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme, me kërkesë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetëve nënshkrues. Kështu konstatoi Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme, të drejtuar nga kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa […]

Categories
Bota Lajme

Lufta kundër CoVid-19, BE 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pandeminë e koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen e cila  tha se paratë do të ndihmojnë vendet me sistem të dobët të kujdesit […]

Categories
Aktualitet Lajme

Nga sot librari, kancelari e gomisteri do të jenë të hapura

Teka masat kundër përhapjes së CoVid-19, për njerëzit janë shtrënguar dhe tashmë lejohet që vetëm një person të lëvizë nga shtëpia me leje nga policia, së fundmi është zgjeruar lista e bizneseve që do të lejohen të kryejnë aktivitetin e tyre. Në një urdhër të firmosur nga ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu thuhet se duke […]

Categories
Aktualitet Lajme

KE rigrupon fondet, futen edhe 100 milionë € për rimëkëmbjen e Shqipërisë pas tërmetit

Komisioni Europian kërkon të rigrupojë fondet e buxhetit të BE. Miliona euro duhet të përdoren kundër krizës së Coronës. E re në buxhet -100 milionë eurot e premtuara për të ndihmuar rimëkëmbjen e Shqipërisë nga tërmeti. Komisioni Europian kërkon të zhvendosë në buxhet disa dhjetëra milionë euro fonde për shkak të pandemisë Corona në Europë. […]

Categories
Bota Lajme

Shpresë në Itali/ 79-vjeçari shërohet nga CoVid-19 pasi mjekët i injektuan ilaçin kundër Ebola-s

Shpresa për kurimin e koronavirusit janë ngritur sot pasi një italian i infektuar i moshës 79-vjeçare u shërua me ndihmën e një ilaçi eksperimental të përdorur kundër Ebolas. Mjekët i dhanë remdesivirin 79-vjeçarit, ku më pas efekti ishte shumë i sukseshëm pasi pacienti arriti të bëhej mirë. Zyrtarët në Liguria në jug të Milanos njoftuan […]

Categories
Aktualitet Lajme

Drejt shërimit pacienti i parë nga Koronavirusi në Shqipëri

Burime për Top Channel bëjnë me dije se është drejt shërimit pacienti i parë nga Koronavirusi në Shqipëri. Tamponi i parë i pacientit ka dalë negativ bëjnë me dije të afërm të tij për Top Channel. Pas 48 orësh pritet edhe analiza e dytë, ku edhe do të konfirmohet përfundimisht. Personi i cili është drejt […]

Categories
Aktualitet Lajme

Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot marrjen e një tjetër mase drastike. Çdo ditë, pas orës 18:00, do të ndalohet ecja në këmbë në të gjithë Shqipërinë. DUKE NISUR NGA SOT, ÇDO DITË NË VIJIM PAS ORËS 18.00 DO TË NDALOHET EDHE LËVIZJA ME KËMBË NË TË GJITHË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË! NGA NESËR, ME […]

Categories
Lajme Shëndeti

Informacione mbi koronavirusin: Çfarë duhet të bëni?

Ekspertët e shëndetit publik kanë dhënë shumë këshilla në përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit trasmeton shqip.info. Si mund të përpiqemi të jemi mirë?

Categories
Aktualitet Lajme

Rritet numri i të prekurve nga koronavirusi në Shqipëri, 8 persona të infektuar brenda 24 orëve

TIRANË- Ka shkuar në 23 numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shqipëri. Top Channel ka mësuar se gjatë 24 orëve të fundit pas kontrolleve kanë rezultuar pozitiv edhe 8 persona të tjerë. Pasditen e djeshme nga ministria e Shëndetësisë u konfirmua se numri i të prekurve ishte 15 ndërsa sot ka shkuar në 23.  […]

Categories
Aktualitet Lajme

Asnjë rast koronavirusi në Shqipëri, habiten mediat italiane: Kanë nisur studimet për këtë çështje

Koronavirusi po përhapet në të gjithë botën, por deri tani Shqipëria, edhe pse është e rrethuar nga vende që COVID 19 është përhapur me përmasa të mëdha sërish nuk ka asnjë rast të konfirmuar. Ky femonem në Itali duket i çuditshëm dhe mediat në vend shkruajnë se Shqipëri mund të jetë një rast studimor për mjekët. I […]

Categories
Aktualitet Lajme

Drafti paraprak i ‘Venecias’ për Gjykatën Kushtetuese, SHBA: Respektoni procesin dhe konfidencialitet

Ambasada Amerikane në Tiranë ka reaguar në lidhje me draftin paraprak të Komisionit të Venecias për sa i përket emërimeve në Gjykatën Kushtetuese. SHBA bën thirrje që të respektohet edhe konfidencialiteti që është kërkuar nga Komisioni, deri në një moment kur do të finalizohet i plotë.  SHBA mirëpret vendimin e qeverisë për të mos ndërmarrë veprime […]

Categories
Aktualitet Lajme

Pse u pushkatua inxhinieri që hapi laboratorin e parë kimik në Shqipëri

Veç gruas franceze, Odette, Niko Lezo solli nga Tuluza edhe shumë njohuri, që nisi t’i vinte menjëherë në jetë. Ai ngriti laboratorin e parë kimik në vend. Centralin e parë elektrik të Tiranës. U angazhua në politikë dhe u dënua si antifashist. Por regjimi komunist, mbuloi me hije të gjitha arritjet e tij profesionale, duke […]

Categories
Diaspora Shqiptare

Ju skadojnë dokumentet e qëndrimit në Greqi? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët

Ambasada ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ju kanë skaduar dokumentet ose janë në prag të përfundimit, duhet të ndiqni këto udhëzime përkatëse. NJOFTIM! Ambasada e RSH në Athinë, në vijim të eksperiencës së parë në tetor 2019, me synim ardhjen në ndihmë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në […]

Categories
Aktualitet Lajme

Ja 10 këshillat e ministrisë së shendetsisë kundër koronavirus

Ministria e shendetsisë ka nxjerrë 10 këshilla kryesore për tu ruajtur nga koronavirusi, por në çdo rast merrni për shqetsime numrin 127 të urgjencës kombëtare. Lexojeni me kujdes të 10 këshillat dhe zbatoni!

Categories
Aktualitet Lajme

Mjeku infeksionist tregon masat që duhet të merrni për të shmangur prekjen nga koronavirusi

Mjeku infeksionist Tritan Kalo ka dhënë disa këshilla si të tregohemi të kujdesshëm për të shmangur prekjen nga koronavirusi. Ai thotë se kultura qytetare dhe ndërgjegjësim për higjenën personale dhe të mjedisit rrethues janë dy hallka shumë të rëndësishme për parandalimin dhe kufizimin e rasteve me koronavirus. “Kultura qytetare në sjelljen tonë në publik si […]

Categories
Aktualitet Lajme

Largimet e mjekëve si këmbanë alarmi për Shqipërinë

Vetëm viteve të fundit nga Shqipëria janë larguar më shumë se 3 mijë mjekë. Një pjesë e tyre kanë ikur në Gjermani ndërsa pjesa tjetër është shpërndarë në disa shtete kryesisht perëndimore.

Categories
Lajme

Shqipëria futet sërish në listën gri të pastrimit të parave

Shqipëria është futur sërish në listën gri të pastrimit të parave, nga e cila kishte dalë në vitin 2015. Lajmi u dha nga Task Forca Financiare (FATF) e MONEYVAL, që është një mekanizëm i përhershëm i Këshillit të Europës që ka detyrën të vlerësojë zbatimin e standardeve në luftën kundër pastrimit të parave dhe krimit […]

Categories
Kuriozitete Lajme

17 vjecarja shqiptare bëhet vajza më e re në botë që ngjit Everestin

Mrika Nikqi quhet vajza shqiptare që ka ngjitur malin e Everestit. 17 vjeçarja nga Peja është bërë vajza më e re në moshë që ngjit malin më të lartë në botë. “Në male nuk ka gjini, moshë dhe nuk është e rëndësishme se prej nga vjen. Në male jemi të gjithë të barabartë”, thotë Mrika […]

Categories
Aktualitet Lajme

Krimi i organizuar dhe pastrimi i parave, kush është agjenti i FBI që heton në Shqipëri

Agjenti i FBI amerikane Mark Newhouse që prej dy vitesh qëndron në Shqipëri, teksa ka qenë ideator i operacionit “Forca e Ligjit” dhe vijon ende detyra me Policinë për të zbuluar grupet kriminale të organizuara, si dhe ata që kanë si aktivitet të tyre pastrimin e parave. Në fillim kanë qenë dy agjentë janë Mark […]

Categories
Aktualitet Lajme

Shqiptarët lindin më pak/ Lindjet dhe vdekjet në një vit po shkojnë drejt barazimit

Shtesa natyrore e popullsisë ka rënë me 2.3 herë në vetëm 5 vjet. Të dhënat e fundit zyrtare nga Instituti i Statistikave tregojnë se diferenca mes lindjeve dhe vdekje të popullsisë në Shqipëri po ngushtohet me ritme të frikshme. Sipas INSTAT gjatë vitit të kaluar në Shqipëri lindën 28 mijë e 561 foshnja dhe u […]