Category: Kosova

 • Shqiptarët e Luginës së Preshevës, në zgjedhje do të duhej, me një listë të përbashkët?

  Shqiptarët e Luginës së Preshevës, në zgjedhje do të duhej, me një listë të përbashkët?

  Shqiptarët, vetëm të unifikuar duke garuar me një listë të vetme për Parlamentin e Serbisë, do të mundë të maksimalizojn votën. Me rastin e shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme për datën 17 dhjetor, për Parlamentin e Serbisë. Shqiptarët e Preshevës, Medvegjës, Bujanocit, duke përfshirë edhe shqiptarët nga Krahina e Sanxhakut, dhe gjithë shqiptarët që jan…

 • Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

  Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

  Nga : Refik Hasani Me rastin e mbajtjesë së protestës paqësore me mbështetje gjithëpopullore, ku Serbia vazhdon diskriminimin në vendbanime shqiptare. Nën organizimin e Këshillit Organizativë, Kuvendit Kombëtarë Shqiptarë për Kosovë, në bashëkpunim me Unionin Shqiptarë i Shoqërisë Civile, Të nderuar pjesëmarrës nga gjithë hapsirat tona shqiptare, Ju drejtohem bashkëvendasëve këtu nga Kryeqendra e Kosovës-Prishtina,…

 • Kuvendi i Kosovës, seancë të jashtëzakonshme më 14 prill

  Kuvendi i Republikës së Kosovës, të martën, më 14 prill 2020, në orën 11:00, do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme, me kërkesë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetëve nënshkrues. Kështu konstatoi Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme, të drejtuar nga kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa…

 • Pse miqtë e vërtetë të Kosovës janë kundër Grenellit

  Që prej rrëzimit pas një mocioni mosbesimi të qeverisë së Albin Kurtit, shumë diplomatë, analistë, miq të Kosovës, që kanë mbështetur çlirimin dhe pavarësinë e saj, kanë rritur dozën e fortë të kritikave kundër sjelljes së administratës Trump, mënyrës arrogante si i dërguari amerikan për dialogun me Serbinë, Riçard Grenell, po sillet ndaj shqiptarëve dhe përçarjes…

 • Dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 63 numri i të prekurve

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar dyzet e dy mostra të marra në hulumtim të personave që kanë qenë në kontakt të afërt me rastet e konfirmuara dhe të gjithë kanë qenë në vetë izolim, si dhe rasteve të shtrira në Klinikën Infektive.…

 • Konfirmohen dy raste me koronavirus në Kosovë

  Virusi famëkeq që ka përfshirë gjithë botën, COVID19 ka arritur edhe në Kosovë. Sot janë testuar mbi 15 persona nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, derisa 2 prej tyre kanë rezultuar pozitiv. “Ju njoftoj se MSH pas përfundimit të analizave në IKSHPK të 15 rasteve të dyshimta, dy kanë rezultuar pozitive dhe gjendja…