Ja çfarë të bëni nëse dikujt pranë teje i bie të fikët!

Të fikët është, në shumicën e rasteve, një ngjarje e njëhershme, pa ndonjë shkak serioz themelor. Sidoqoftë, disa kushte mund të rrisin rrezikun e të fikëtit. Për shembull, gratë shtatzëna mund të pësojnë të fikët sepse dehidrohen lehtë, dhe njerëzit që kanë përjetuar një frikë ose dhimbje të papritur gjithashtu mund të humbin vetëdijen e… Continue reading Ja çfarë të bëni nëse dikujt pranë teje i bie të fikët!

3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

Duart tona kanë një lëkurë shumë të hollë dhe të ndjeshme. Pikërisht për këtë kërkojnë kujdes të veçantë. Disa faktorë mund ta rrënojnë lëkurën.Për shembull, era e fortë, ekspozimi ndaj diellit, kimikatet, rezultati është njollat dhe mungesa e butësisë. Risi jane trajtimet në shtëpi, të cilat shërbejnë si një zgjidhje reale. Ne kemi sjellë tre… Continue reading 3 Trajtime në shtëpi për të rinuar lëkurën e duarve!

Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe bien pas dushit, gjatë tharjes dhe krehjes. Me përafërsi njeriu humbet 50 deri në 100 flokë në ditë. Ky mund të jetë një cikël normal i gjallërimit të flokut. Megjithatë, në shumë… Continue reading Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

Published
Categorized as Shëndeti

Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

I pasur në vlera kurative, vaji i ullirit mbetet mbreti i shëndetit të mirë. Foto: Flickr Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme shfaqen kryesisht kur vuani nga sëmundje që lidhen me sistemin tretës apo hani shumë ushqime të thata që përmbajnë shumë… Continue reading Përmirësoni Tretjen me Vaj Ulliri – 4 Kura Natyrale që Mund t’i Përgatisni në Shtëpi

Published
Categorized as Shëndeti

Bima Medicinale e Jamballit – Kundër Stresit, Virozave dhe Ulçerës

Jamballi ka vlera anti-bakteriale që e kanë bërë atë efikas kundër ulçerës në stomak, sidomos asaj të shkaktuar nga bakteri Helicobacter pylori. Foto: Flickr Jamballi, ose siç edhe njihet ndryshe si Likuiricia, është një bimë bishtajore në formën e shkurres. Ka një kërcell të gjatë, me gjethe vezake, me lule të mbledhura në vile dhe… Continue reading Bima Medicinale e Jamballit – Kundër Stresit, Virozave dhe Ulçerës

Published
Categorized as Shëndeti

Para apo Pas Dreke – Kur Duhet T’i Hani Frutat

Frutat përshpejtojnë metabolizmin, por kjo ndodh vetëm nëse jeni aktivë. Foto: Flickr Në shumicën e  familjeve shqiptare, ngrënia e frutave pas ushqimit është thuajse një traditë që zbatohet me përpikmëri. Ka shumë prej tyre që preferojnë frutat pas drekës apo darkës, ndërsa disa të tjerë janë të mendimit se fruti teknikisht nuk është një ëmbëlsirë,… Continue reading Para apo Pas Dreke – Kur Duhet T’i Hani Frutat

Published
Categorized as Shëndeti

Përdorimi i Antibiotikëve Nxit Rrezikun e Shfaqjes së Artritit Reumatoid

Osteoartriti dhe Reumatizma janë sëmundje autoimunitare që shfaqet tek gishtat, gjunjët, këmbët dhe kyçet. Foto: Flickr Një nga problemet më të përhapura në lidhje me shëndetin e kockave është pikërisht artriti. Kjo sëmundje sjell vështirësi në aktivitetet e zakonshme, si veshja e rrobave, ecja apo ngrënia e vakteve. Përveç këtyre vështirësive, artriti reumatoid ka dhe… Continue reading Përdorimi i Antibiotikëve Nxit Rrezikun e Shfaqjes së Artritit Reumatoid

Published
Categorized as Shëndeti

Çfarë E Shkakton Plakjen E Trurit – Mënyrat Më Të Mira Për Mendje të Mprehtë

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, gjithnjë e më shumë njerëz diagnostikohen me sëmundje të ndryshme të sistemit nervor. Foto: Flickr Një nga problemet më të mëdha shëndetësore që përballet bota sot, janë sëmundjet e trurit dhe kujtesës. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, gjithnjë e më shumë njerëz diagnostikohen me sëmundje të ndryshme të sistemit nervor. Gjithashtu, një… Continue reading Çfarë E Shkakton Plakjen E Trurit – Mënyrat Më Të Mira Për Mendje të Mprehtë

Published
Categorized as Shëndeti

Metodat e Lehta Në Shtëpi Për të Trajtuar Zbokthin

Kjo bimë e mrekullueshme jo vetëm që heq zbokthin por edhe ndjesinë e kruajtjes. Foto: Flickr Zbokthi është mjaft i bezdisshëm por nuk ka të bëjë vetëm me një problem kozmetik. Përtharja e lëkurës së kokës dhe stuhitë e grimcave të bardha që lëshohen nga floku shkaktohen nga një dermatit i lëkurës, myku, ekzema ose… Continue reading Metodat e Lehta Në Shtëpi Për të Trajtuar Zbokthin

Published
Categorized as Shëndeti

Lëngu i Bamjes Kundër Diabetit, Kolesterolit Dhe Sëmundjeve Të Veshkave

Nëse konsumoni bamje rregullisht mund të mbani kolesterolin në nivele të shëndetshme. Foto: Flickr Në mjekësinë popullore, lëngu i bamjes dhe vetë kjo perime konsiderohet jetësore kundër një sërë sëmundjesh. Ky lëng është veçanërisht efikas në trajtimin e diabetit, kolesterolit të lartë dhe sëmundjeve të veshkave. Kjo perime e veçantë ofron mijëra përfitime shëndetësore. Sipas… Continue reading Lëngu i Bamjes Kundër Diabetit, Kolesterolit Dhe Sëmundjeve Të Veshkave

Published
Categorized as Shëndeti

Tensioni i Gjakut Nxit Humbjen E Kujtesës – Çfarë Duhet Të Bëni

Shkaqet që nxisin përkeqësimin e hipertensionit janë të shumëllojshëm. Foto: Flickr Tensioni i gjakut duhet të jetë i ulët. Kështu e kërkon shëndeti i trurit dhe zemrës. Një studim i kohëve të fundit, të cilit i referohet AgroWeb.org sugjeron se nëse tensioni i gjakut është pak më i lartë se sa duhet, mund të kthehet… Continue reading Tensioni i Gjakut Nxit Humbjen E Kujtesës – Çfarë Duhet Të Bëni

Published
Categorized as Shëndeti

Hudhra, Mjaltë dhe Qumësht – Kura e Saktë Kundër Parazitëve në Organizëm

Kombinimi i qumështit me hudhra është një nga zgjidhjet më të forta tradicionale sidomos kur bëhet fjalë për mjekimin e personave të rritur. Foto:Flickr Papastërtitë e produkteve ushqimore, higjiena e dobët personale, infeksionet, klima e ngrohtë e kohëve të fundit sjellin shfaqjen e sëmundjeve të parazitëve, kryesisht në zorrë. Sidomos në këtë peridhë, qendrat shëndetësore… Continue reading Hudhra, Mjaltë dhe Qumësht – Kura e Saktë Kundër Parazitëve në Organizëm

Published
Categorized as Shëndeti

Sinjalet që Jep Trupi Kur e Teproni me Sheqerin

Nëse vuani nga lëkura e thatë, ose me yndyrë, ekzema, apo aknet, atëherë mund të fajësoni sheqerin. Foto: Flickr Sheqeri është i shijshëm, por nëse e konsumoni në sasi të mëdha, jeni duke dëmtuar rëndë shëndetin tuaj. Ndoshta, pasi të lexoni këtë artikull nuk do ta shihni sheqerin me të njëjtin sy si më parë.… Continue reading Sinjalet që Jep Trupi Kur e Teproni me Sheqerin

Published
Categorized as Shëndeti

Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Nuk Pini Kafen E Mëngjesit

Kafeina dhuron energji, e bën njeriun të jetë më i vëmendshëm dhe më i motivuar. Foto: Flickr Njerëzit që preferojnë të nisin ditën me një filxhan kafeje, e kanë të pamundur të heqin dorë nga kjo traditë. Kafeina dhuron energji, e bën njeriun të jetë më i vëmendshëm dhe më i motivuar. Madje sipas disa… Continue reading Çfarë Ndodh Në Organizëm Nëse Nuk Pini Kafen E Mëngjesit

Published
Categorized as Shëndeti

Si Të Hidratohesh Shpejt e Në Mënyrën e Duhur

Uji luan një rol shumë të rëndësishëm në hdiratimin e organizmit dhe mungesa e tij shkakton shumë probleme. Foto: Flickr Ekspertët thonë se është shumë e rëndësishme që njeriu të mos harrojë të pijë ujë pas çdo aktiviteti që e bën atë djersijë. Në këto raste, nevoja për hidratim është urgjente. Në AgroWeb.org do të… Continue reading Si Të Hidratohesh Shpejt e Në Mënyrën e Duhur

Published
Categorized as Shëndeti

Gabimet Që Rëndojnë Shëndetin e Stomakut – Çfarë Duhet të Bëni Kujdes

Këshillat Më Të Mira Për Shëndetin e Organizmit. Foto: Flickr Sistemi tretës dhe shëndeti i stomakut në përgjithësi merret shpesh për i mirëqenë. Shpesh,  gjatë përditshmërisë, njeriu bën disa gabime të lehta në dukje, të cilat mund të dëmtojnë ndjeshëm tretjen dhe stomakun. Këto gabime mund të nxisin jo disa probleme përfshirë urthin, ulcerën por… Continue reading Gabimet Që Rëndojnë Shëndetin e Stomakut – Çfarë Duhet të Bëni Kujdes

Published
Categorized as Shëndeti

Çdo Dhimbje Koke Sinjalizon Një Problem Shëndetësor – Çfarë Duhet Të Dini

Dehidratimi, pozicionimi i keq i trupit dhe lodhja e syve janë disa prej shkaktarëve të dhimbjeve të kokës. Foto: Flickr Në shumë raste, dhimbjet e kokës rrëfejnë mesazhe të fshehura të organizmit. Ato mund të paralajmërojnë edhe praninë e një sëmundjeje serioze, thonë ekspertët. Mjekët shpjegojnë se dhimbja e kokës mund të jetë simptomë e… Continue reading Çdo Dhimbje Koke Sinjalizon Një Problem Shëndetësor – Çfarë Duhet Të Dini

Published
Categorized as Shëndeti

Uji i Freskët Detoks për Humbjen e Peshës së Tepërt

Ujrat detoks siç quhen ndryshe, janë të mrekullueshme për të nxjerrë nga trupi çdo lëndë të panevojshme. Foto: Flickr Përgjatë jetës trupi mbledh një sërë toksinash të dëmshme për organizmin. Këto toksina ju bëjnë të ndiheni më të lodhur e të pashëndetëshëm e një rol kyç në mirëqenien e organizmit luan edhe pesha e duhur.… Continue reading Uji i Freskët Detoks për Humbjen e Peshës së Tepërt

Published
Categorized as Shëndeti

Çfarë Duhet të Dini Për Pirjen e Kafesë Nëse Vuani Nga Aciditeti Në Stomak?

Kur kafeja pihet në mëngjes, njeriu bëhet më alert dhe më i vëmendshëm por këto të dyja zbehen shumë shpejt pas disa orësh. Foto:Flickr Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes është një nevojë dhe domosdoshmëri. Kafeja ofron energji, të hap sytë dhe në varësi të antioksidantëve mund të mbrojë edhe zemrën dhe trurin.… Continue reading Çfarë Duhet të Dini Për Pirjen e Kafesë Nëse Vuani Nga Aciditeti Në Stomak?

Published
Categorized as Shëndeti

Lëngu i Pjeprit Zgjidhja E Freskët Për Rënien Nga Pesha

Një metabolizëm i shpejtë pengon formimin e depozitave dhjamore dhe shkrin ato ekzistuese. Foto:Flickr Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me shumë vitamina, minerale dhe fibër. 90% e përmbajtjes së pjeprit është ujë, gjë që e bën këtë frut ideal për hidratim.… Continue reading Lëngu i Pjeprit Zgjidhja E Freskët Për Rënien Nga Pesha

Published
Categorized as Shëndeti