Detaje të reja mbi abuzimin e 17-vjeçares, akuzohen edhe dy burra të tjerë

Historia e vajzës 17-vjeçare nga Saranda e cila ka akuzuar për abuzim seksual tre persona ka tronditur opinionin publik. Ajo që e bën edhe më të rëndë këtë ngjarje është se ajo është zhvilluar për 6 vite me radhë. Sipas dosjes së prokurorisë të siguruar nga Abc News, vajza është abuzuar që në moshën 9-vjeçare… Continue reading Detaje të reja mbi abuzimin e 17-vjeçares, akuzohen edhe dy burra të tjerë

Studim: Koronavirusi mund të bëhet si gripi sezonal/ Distancimi fizik, i domosdoshëm

Parashikimet nga specialistët sugjerojnë, që masa periodike e distancimit fizik, mund të bëhet e domosdoshme nëse koronavirusi i ri bëhet një dukuri sezonale, shkruan Medical News. Specialistët e shkollës së shëndetit publik Harvard në Boston, kanë përdorur disa modele matematikore për të projektuar dinamikën e transmetimit të Covid-19. Në studimin e publikuar në revistën shkencore… Continue reading Studim: Koronavirusi mund të bëhet si gripi sezonal/ Distancimi fizik, i domosdoshëm

Hera e parë që Tirana nuk shënon raste të reja me koronavirus

Shënohet një pikë kthese në lidhje me përhapjen e pandemisë së koronavirusit. Sot është dita e parë që nga fillimi i epidemisë që Tirana nuk ka rast të ri. Lajmin e konfirmoi Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico. Numri më i madh i rasteve të reja është regjistruar në Kurbin dhe në Fushë… Continue reading Hera e parë që Tirana nuk shënon raste të reja me koronavirus

Ndërron jetë aktori Rikard Ljarja, kinematografia shqiptare humb ‘Dedën’

Është ndarë nga jeta aktori Rikard Ljarja, në moshën 77-vjeçare. Mësohet se aktori prej disa kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë. Ceremonia mortore, për shkak të situatës, do të zhvillohet në Shkodër me rrethin e ngushtë familjar. Rikard Ljarja ishte një aktor mjaft i dashur dhe i njohur i teatrit dhe kinemasë shqiptare. Në… Continue reading Ndërron jetë aktori Rikard Ljarja, kinematografia shqiptare humb ‘Dedën’

Shqipëria tjetër ndihmë Italisë, nisen në betejën kundër COVID-19 edhe 60 infermierë

Një tjetër nismë humanitare e Shqipërisë pas ndihmës që i dha Italisë fqinje me 30 mjekë dhe infermierë për të luftuar COVID-19. Report Tv mëson ekskluzivisht se një grup tjetër infermierësh, prej 60 personash, është nisur drejt Italisë për të kontribuar për situatën ndaj pandemisë. “Ne sot jemi mbledhur për një si ndihmë për shtetit… Continue reading Shqipëria tjetër ndihmë Italisë, nisen në betejën kundër COVID-19 edhe 60 infermierë

Gjermania përfshihet në konfliktin me Kinën: Paguani 130 miliardë euro që keni bërë dëm

Edhe Gjermania është përfshirë në përplasjen me Kinën, të cilët e akuzon si përgjegjëse për dëmin e madh ekonomik të shkaktuar nga pandemia COVID-19. Pas SHBA-së edhe shtetet Gjermania,, Anglia dhe Franca akuzojnë shtetin madh aziatik se ka përgjegjësi për përhapen e COVID-19. Sipas tabloidit anglez “Express”, Gjermania i ka dërguar Kinës një faturë me… Continue reading Gjermania përfshihet në konfliktin me Kinën: Paguani 130 miliardë euro që keni bërë dëm

Vitamina D ndihmon në luftën kundër Covid-19? Suplementi bëri mrekullinë, i uli infeksionet me 50%!

Shkencëtarët po hetojnë një lidhje të mundshme mes shanseve të mbijetesës nga koronavirusi dhe niveleve të vitaminës D. Një testim dhjetë-javor që përfshin 200 pacientë me Covid-19 në Universitetin e Granadës në Spanjë do të përpiqet të përcaktojë nëse ajo që njihet ndryshe si “vitamina e diellit”, mund të ndihmojë në luftën ndaj sëmundjes. Vitamina… Continue reading Vitamina D ndihmon në luftën kundër Covid-19? Suplementi bëri mrekullinë, i uli infeksionet me 50%!

Teori konspiracioni apo jo? A “shpërtheu” SARS-CoV-2 nga një laborator kërkimor

Ajo që në fillim dëgjohej si teori konspiracioni, mund të shfaqet si teori autentike. A mund të ketë dalë virusi i koronës nga një laborator që merrej me studimin e viruseve tek lakuriqët e natës? Një kohë të gjatë studiuesit dhe gazetarët kanë bërë spekulime, për çështjen se si përfundoi në Wuhan virusi Corona SARS-CoV-2.… Continue reading Teori konspiracioni apo jo? A “shpërtheu” SARS-CoV-2 nga një laborator kërkimor

Fonde shtesë për Shqipërinë në luftën kundër pandemisë, ja lajmi që jep ambasada amerikane në Tiranë

Qeveria e Shteteve të Bashkuara, përmes USAID-it, ka miratuar fonde shtesë për Shqipërinë në ndihmë të luftës kundër pandemisë COVID-19. Lajmin e bën me dije ambasada amerikane në Tiranë. Në një postim në rrjetet sociale, ambasada shkruan se këto fonde do të vazhdojnë ndihmën në pajisjen e laboratorëve, rritjen e mundësive të zbulimit dhe gjurmimit… Continue reading Fonde shtesë për Shqipërinë në luftën kundër pandemisë, ja lajmi që jep ambasada amerikane në Tiranë

Mbi 2.3 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë ka shkuar në mbi 2.3 milionë. Ndërkohë që kanë humbur jetën nga virusi 158 885 persona. Saktësisht, në të gjithë globin, janë infektuar me virus 2 3120 58 njerëz. Të shëruarit nga koronavirusi deri në këto momente janë 590 367 vetë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdon… Continue reading Mbi 2.3 milionë të infektuar nga koronavirusi në botë

Mbretëria e Bashkuar shtyn periudhën e izolimit

Mbretëria e Bashkuar e ka shtyrë periudhën e izolimit edhe për të paktën tre javët e ardhme. Kështu njoftoi sekretari Jashtëm britanik, Dominic Raab. Ai tha se ka pasur sinjale se masat e distancës fizike në vend po tregojnë sukses. “Ende nuk e kemi nivelin e të infektuarve aq ulët sa duhet”, tha ai “Çdo… Continue reading Mbretëria e Bashkuar shtyn periudhën e izolimit

SHBA ndërpret fondet për OBSH-në. Shkak, keqmenaxhimi i CoVid-19

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka bërë të ditur se vendi i tij po ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). “Sot po udhëzoj administratën time që të ndalojë fondet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë përderisa është bërë një rishqyrtim për vlerësimin e rolit të… Continue reading SHBA ndërpret fondet për OBSH-në. Shkak, keqmenaxhimi i CoVid-19

Politikanët rrënimtarë të Shëndetësisë Publike, së paku Duhet të heshtin në këto kohë covidiane

PO dhe vetëm PO në çdo moment Profesionalizmit, Përkushtimit dhe Humanizmit të MANTELBARDHËVE … POLITIKANËT rrënimtarë të Shëndetësisë Publike të pas 31 Marsit 1991 të të dy krahëve të politikës, si dhe ata Drejtues jo vizionarë të QSUT “Nënë Tereza” të pas 1993, së paku DUHET TË HESHTIN në këto kohë COVIDIANE. ISHIN MEDIOKRITETI dhe… Continue reading Politikanët rrënimtarë të Shëndetësisë Publike, së paku Duhet të heshtin në këto kohë covidiane

Kuvendi i Kosovës, seancë të jashtëzakonshme më 14 prill

Kuvendi i Republikës së Kosovës, të martën, më 14 prill 2020, në orën 11:00, do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme, me kërkesë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetëve nënshkrues. Kështu konstatoi Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme, të drejtuar nga kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa… Continue reading Kuvendi i Kosovës, seancë të jashtëzakonshme më 14 prill

Shkencëtarët: Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati në shtator

Sarah Gilbert, profesoreshë në Universitetin e Oksfordit, po punon për një vaksinë kundër koronavirusit dhe ndoshta mund të jetë e gatshme për përdorim publik në vjeshtë, shkruan “The Times”. “Kjo është pothuajse e mundur nëse gjithçka shkon në mënyrë të përsosur. Ne duhet të kërkojmë për të. Askush nuk mund të japë garanci, askush nuk… Continue reading Shkencëtarët: Vaksina e Covid-19 mund të jetë gati në shtator

SHBA: 16 milionë persona pretendojnë se janë të papunë

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara kanë bërë të ditur se edhe 6.6 milionë persona kanë bërë kërkesë për përfitime shtetërore, pasi kanë humbur vendet e punës. Kjo shifër e dërgon në 16 milionë numrin e personave të papunë në SHBA, shifër e pashembullt deri më tani. Për dallim nga këto të dhëna, si pasojë e… Continue reading SHBA: 16 milionë persona pretendojnë se janë të papunë

Shkencëtarët: Gjaku i pacientëve të shëruar mund të jetë kura për koronavirusin

Gjaku nga të mbijetuarit e koronavirusit mund të ndihmojë pacientët e tjerë të infektuar të shërohen më shpejtë. Trajtimi eksperimental gjithashtu uli gjatësinë e infeksionit dhe rrit nivelin e oksigjenit në ato me Covid-19, sipas një strumi të ri. Studimi paraprak i kryer në tre spitale në Kinë pa sesi trajtimi ndihmoi dhjetë pacientë që… Continue reading Shkencëtarët: Gjaku i pacientëve të shëruar mund të jetë kura për koronavirusin

Pellumb Pipero jep lajmin e mirë: Në fund të javës fillon rënia e COVID-19

Mjeku Pellumb Pipero mendon se kurba e koronavirusit e ka arritur kulmin ne Shqiperi. Për emisionin “Tempora” në RTV Ora, Pipero u shpreh se për shkak të masave të marra nga qeveria, kurba në Shqipëri ka qenë e zbutur. Megjithatë Pipero tha se duhet të jemi të kujdesshëm, pasi edhe në muajin maj mund të… Continue reading Pellumb Pipero jep lajmin e mirë: Në fund të javës fillon rënia e COVID-19

Lufta kundër CoVid-19, BE 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Bashkimi Evropian njoftoi se ata do të sigurojnë 15 miliardë euro (16.4 miliardë dollarë) për të ndihmuar vendet e varfra të luftojnë pandeminë e koronavirusit. Lajmin e ka bërë të ditur Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen e cila  tha se paratë do të ndihmojnë vendet me sistem të dobët të kujdesit… Continue reading Lufta kundër CoVid-19, BE 15 miliardë euro ndihma për vendet në nevojë

Pse miqtë e vërtetë të Kosovës janë kundër Grenellit

Që prej rrëzimit pas një mocioni mosbesimi të qeverisë së Albin Kurtit, shumë diplomatë, analistë, miq të Kosovës, që kanë mbështetur çlirimin dhe pavarësinë e saj, kanë rritur dozën e fortë të kritikave kundër sjelljes së administratës Trump, mënyrës arrogante si i dërguari amerikan për dialogun me Serbinë, Riçard Grenell, po sillet ndaj shqiptarëve dhe përçarjes… Continue reading Pse miqtë e vërtetë të Kosovës janë kundër Grenellit