Tag: SHBA

 • Cilat ishin 150 shoqëritë shqiptare që u formuan në SHBA

  Viron Prodani Vijon nga numri i kaluar Përpjekjet e para të shqiptarëve të Amerikës për t’u organizuar në shoqëri patriotike filluan në fillim të shek. XX-të. Që nga viti 1906 kur u krijua shoqëria e parë dhe deri në fillim të viteve ‘40, u formuan mbi 150 shoqëri të cilat kanë dhënë një kontribut shumë…

 • SHBA ndërpret fondet për OBSH-në. Shkak, keqmenaxhimi i CoVid-19

  Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka bërë të ditur se vendi i tij po ndërpret fondet për Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në mes të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). “Sot po udhëzoj administratën time që të ndalojë fondet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë përderisa është bërë një rishqyrtim për vlerësimin e rolit të…

 • SHBA: 16 milionë persona pretendojnë se janë të papunë

  Autoritetet në Shtetet e Bashkuara kanë bërë të ditur se edhe 6.6 milionë persona kanë bërë kërkesë për përfitime shtetërore, pasi kanë humbur vendet e punës. Kjo shifër e dërgon në 16 milionë numrin e personave të papunë në SHBA, shifër e pashembullt deri më tani. Për dallim nga këto të dhëna, si pasojë e…

 • SHBA bëhet vendi me më shumë të infektuar në botë nga COVID-19, shifra tejkalon 100.000

  Numri i të infektuarve dhe rasteve të vdekjes është rritur nga dita në ditë me hapa gjigandë në SHBA, duke bërë qe vendi të tejkalojë Kinën dhe Italinë Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri COVID-19 në SHBA ka tejkaluar shifrën 100 mijë, ndërsa 1.535 persona kanë humbur jetën, transmetonin sot mediat vendase. Numri…

 • Rekomandimi i KE, ambasada e SHBA: Mbështetje për integrimin në BE

  Rekomandimi i KE, ambasada e SHBA: Mbështetje për integrimin në BE

  Ambasada amerikane në Tiranë shpreh mbështetje për Shqipërinë dhe gatishmërinë për të punuar me partnerët shqiptarë dhe BE për të siguruar integrimin në BE. Në një reagim pas rekomandimit pozitiv nga Komisioni Europian për çeljen e negociatave, ambasada e SHBA, vëren se Shqipëria vijon të bëjë para me zbatimin e reformave. “Ne mirëpresim rekomandimin e…