E Ardhmja

Samsung dëshiron që çdo përdorues i smartfonëve të kompanisë të blejë kriptomonedha

Samsung do të përfshihet akoma më tepër në botën e kriptmonedhave. Ditën e Enjte kompania e prodhimit të smartfonëve hyri…

11 months ago

A duhet ta instaloni iOS 13.5?

Apple iOS 13.5 ka mbërritur dhe është një prej përditësimeve më të rëndësishme të Apple sepse përmban teknologjinë prë gjurmimin…

11 months ago

Ekipe studentësh nga universitete, start-upe dhe inovatorë takohen virtualisht për të krijuar zgjidhje për nevojat e sfidat reale të bizneseve shqiptare

Më 25 maj filloi Hackathon i 3-të në një seri aktivitetesh inovacioni të organizuar nga projekti “EU for Innovation” në…

11 months ago

Çfarë duhet të dini për monitorët dhe TV 4K

Televizorët 4K ofrojnë eksperiencën më të mirë të shikueshmërisë ditëve të sotme krahasuar me çdo standard tjetër. Është një prej…

11 months ago

Shfletuesi Chrome ka një “thembër Akili”

Në muajt e fundit Google ka punuar papushim për të rikthyer lavdinë e shfletuesit Chrome por jo çdo gjë ka…

11 months ago

Çmenduri në Britani, një USB që të mbron nga rreziqet e teknologjisë 5G

Një pajisje e cila kushtonte mëse 300 paund vinte me premtimin se do të mbronte familjet Britanike nga rreziqet e…

11 months ago

Zbulohet loja e parë falas e PlayStation Plus për Qershorin

Loja e parë e cila do të ofrohet falas për muajin Qershor nga PlayStation Plus është Call of Duty: WW2.…

11 months ago

Raspberry Pi 4 tashmë ka po aq memorie sa një smartfon flagship

Fondacioni Raspberry Pi ka dyfishuar memorien RAM në modelin Raspberry Pi 4 në 8GB dhe do të kushtojë 75 dollarë.…

11 months ago

Microsoft publikon përditësimin e parë madhor të Windows 10

Pas pothuajse një viti e gjysmë në fazë testimi, Përditësimi i Majit 2020 të Windows 10-ës është i disponueshëm për…

11 months ago

Procesorët e parë në botë me arkitekturën 6-nanometër kanë një emër dhe një datë

AMD Ryzen seritë 6000 do të vinë në 2022 dhe janë procesorët e parë desktop me arkitekturën 6-nanometër në konfigurimin…

11 months ago

Covid-19 ndryshon mënyrën me të cilën influencojnë të rinjtë në median sociale

Të rinjtë me aftësi për të ndikuar tek të tjerët mund të ndërtojnë marrëdhënie me miliona ndjekës në median sociale,…

11 months ago

Gjenerata e dytë e smartfonit të shumëpritur të Samsung ka hyrë në prodhim

Galaxy Fold 2 po shkon drejt debutimit në muajin Gusht sipas raportimeve që vinë nga Koreja e Jugut sepse telefoni…

11 months ago

Vlerësimi i TikTok në PlayStore nga bie nga 4.5 në 1.2 yje brenda natës

Google ka fshirë miliona vlerësime negative të TikTok nga dyqani i aplikacioneve Play Store pasi vlerësimi ra nga 4.5 në…

11 months ago

Gmail bëhet më i lehtë për tu përshtatur nevojave të përdoruesve

Gmail është një prej klientëve e-mail më të thjeshtë që mund të përdorni sot. Por nuk thuhet dot e njëjta…

11 months ago

Instagram bën lëvizjen më të madhe për të rivalizuar YouTube

Instagram ndërmori sot një hap agresiv për të sfiduar platformën më popullore në botë të videove YouTube. Rrjeti social nisi…

11 months ago

Samsung prezanton një kartë bankare

Samsung nuk priti gjatë për të prezantuar një kartë debiti të cilën gjiganti i teknologjisë e zbuloi sot. Quhet Samsung…

11 months ago

Shitjet e pajisjeve elektronike rënien më të keqe ndër vite

Shifra të reja nga Gartner tregon një rënie të shitjeve të pajisjeve elektronike për 2020-ën. Sipas firmës analitike, kategoria e…

11 months ago

Administratat do të punojë online nga shtëpia

Administrata do të punojë në distancë, çka do të thotë se përgjatë gjithë kohës së pandemisë një pjesë e punonjësve…

11 months ago

Merr formë qasja ndryshe e Facebook ndaj aplikacioneve të tjera të komunikimit

Aplikacioni më i fundit eksperimental i Facebook i dedikohet vetëm thirrjeve audio në grup. CatchUp eliminon çdo vonesë për të…

11 months ago

Tastiera virtuale që duhet të përdorni në smartfonin tuaj

Gboard është një tastierë virtuale për smartfonët dhe tabletët Android dhe iOS. Ndërsa në shumë pajisje është tastiera kryesore, në…

11 months ago