Tag: lajme nga teknologjia

 • Përdoruesit e Samsung u trembën pasi pranuan një mesazh të çuditshëm në telefonat e tyre

  Përdoruesit e Samsung kanë mbetur të habitur pasi morën njoftime të çuditshme.

 • Si ta kuptoni nëse dikush po ju spiunon në Facebook

  Nëse dyshoni se dikush po ju spiunon apo ka hyrë në llogarinë tuaj, Facebook ju jep mundësinë ta kontrolloni ose parandaloni atë. Facebook ka teknologji që gjurmon ku profili juaj është i loguar dhe mund t’ju ndihmojë të dilni ose të mbroni profilin tuaj nga njerëzit që përpiqen ta hakojnë atë, shkruan “The Sun”. Facebook…

 • Koronavirusi/ Apple paraljmëron mungesë stoqesh iPhone prej uljes së prodhimit në Kinë

  Gjigandi amerikan i teknologjisë Apple tha se nuk pret të arrijë pritshmëritë e tremujorit të dytë si për të ardhurat ashtu dhe për prodhimin global të celularëve të saj iPhone prej uljes së prodhimit dhe kërkesës në Kinë si pasojë e epidemisë së koronavirusit. Kompania tha se situata ka shkaktuar një deficit madhor prej $4…

 • Skandali Apple, tjetër mega-gjobë për ngadalësim të qëllimshëm të modeleve të vjetra iPhone

  Apple është gjobitur së fundmi 25 milion euro për ngadalësim të qëllimshëm të procesorëve të modeleve të vjetra të saj iPhone pa e bërë të qartë këtë për klientët. Gjoba masive është vendosur nga autoriteti francez i mbikëqyrjes DGÇRF, duke thënë se klientët nuk ishin paralajmëruar për kompromentimin e celularëve të tyre me anë të…

 • Hakerohet edhe “Facebook”/ Grupi “OurMine” i thyhen sigurinë të premten

  Llogari të facebook përkohësisht u hakeruan nga një grup hakerash pasditen e të premten. Grupi, i quajtur OurMine, bëri postime në llogaritë e twitterit dhe Instagramit për facebookun dhe mesengerin duke shkruar: Edhe facebooku është i hakerueshëm. Llogaritë sidoqoftë janë rikthyer tashmë. OurMine pretendon se sulmet e tij ishin një përpjekje për të dëshmuar vulneravilitetin…

 • Një në katër të rinj kanë varësi nga smartphonet, dominojnë vajzat

  Varësia ndaj pajisjeve inteligjente – e cila përfshin ankthin kur një telefon nuk është i disponueshëm ose koha që ju nuk jeni duke qëndruar me smartphonin tuaj – ka një ndikim të dëmshëm në shëndetin mendor, është zbuluar në një analizë. Madje, për më keq, njerëzit me përdorim të shumtë të smartphone-ve kishin rritur depresionin,…

 • Apple prezanton iPhone Xs dhe Xs Max të riparuar nga kompania, kushtojnë më lirë se versionet e reja

  Apple shtoi modelet e vitit 2018, iPhone Xs dhe Xs Max, në programin e tyre të pajisjeve të riparuara. Kjo në thelb do të thotë që ju do të keni mundësi të bleni një njësi, të riparuar zyrtarisht nga Apple, me një çmim më të ulët se një telefon i ri i këtyre modeleve. Një…

 • Lidhja në internet do të bëhet përmes dritës

  Në të ardhmen do të mjaftojë thjesht një llambë LED për të qenë gjithnjë të lidhur në internet me kompjuterin, tabletën dhe smartfonin, ky është revolucioni i “Li-Fi”, një “Wi-Fi” prej drite që do të mundësojë transmetimin e shpejtë të sasive të mëdha të të dhënave duke garantuar një mbrojtje më të madhe të komunikimit.…

 • Studimi/ Teknologjia “litar shpëtimi” kundër vetmisë

  Një studim i ri ka kërkuar të hedhë poshtë mendimin popullor se teknologjia kontribuon në vetminë në shoqëri. Universiteti York në Britaninë e Madhe, në të dhënat e mbledhura nga 180 persona për një periudhë prej dy vitesh ka dëshmuar se teknologjia në fakt luan një rol në reduktimin e ndjenjës së vetmisë. “Njerëzit që…

 • Facebook do të lëshojë në qarkullim monedhën digjitale Libra

  Kompania e mediave sociale Facebook ka zbuluar planet për të lëshuar në qarkullim, vitin e ardhshëm, një monedhë të re digjitale, të quajtur Libra. Facebook tha se njerëzit do të jenë në gjendje të bëjnë pagesa me monedhën nëpërmjet aplikacioneve të tyre, si dhe përmes shërbimit të mesazheve WhatsApp. Kompanitë e pagesave Uber dhe Visa…

 • Shitja e frekuencave 5G arrin mbi gjashtë miliardë euro

  Shitja e frekuencave 5G do të sjellë rreth 6,5 miliardë euro në arkat e shtetit gjerman që synon të përdorë këto të ardhura për të zhvilluar elektronikën në vend, sipas rezultatit të ankandit të zhvilluar sot. Katër kompani ndajnë këto frekuenca, “Deutsche Telekom”, operatori historik në vend që merr pjesën më të madhe, ndjekur nga…

 • Dita e Oqeaneve, Google sjell këngët e balenave

  Google zbret në terren për Ditën Botërore të Oqeaneve që festohet në 8 qershor dhe lançon “Pattern Radio:Whale songs”, një website që lejon të dëgjohen rreth 8000 orë regjistrime nënujore me këngët e balenave. Ky instrument i ri, i lindur nga bashkëpunimi me National Oceanic and Atmospheric Administration (Noaa), duke përdorur inteligjencën artificiale. Në vitet…

 • Njihuni me Sophian: Roboti që qesh dhe qan ashtu si ju /Video

  Në ditët e sotme, teknologjia ka avancuar së tepërmi, robotët tanimë mund të performojnë lëvizje të komplikuara me elegancë, praktikojnë lëvizje të sportit “parkour”, madje madje arrijnë të “gdhendin” edhe skulptura klasike. Nga ana tjetër kemi Sophian, një robot që i përafrohet së tepërmi pamjes së njeriut dhe mund të shfaqi emocionet ashtu si ne.…

 • Facebook do të lançojë kripto-valutën e tij GlobalCoin

  Facebook do të lançojë kripto-valutën e tij GlobalCoin

  Facebook thuhet se po finalizon planet për të lansuar kripto-valutën e vet, të quajtur “GlobalCoin”, vitin tjetër. Fillimisht, GlobalCoin do të lansohet në rreth 12 vende në tremujorin e parë përpara se të vijë më vonë në tregje të tjera. Para se kompania të lansojë produktin e tyre, planifikon të testojë atë deri në fund…

 • WikiLeaks njofton lajme të këqija për përdoruesit e iPhone

  WikiLeaks njofton lajme të këqija për përdoruesit e iPhone

  Menyrat e përgjimit të ndërmarra nga CIA mund të sabotohen pas publikimeve të fundit të Wikileaks, që tregonin teknikat e hakerimit. Në një deklaratë te bërë nga WikiLeaks thuhet se teknologjia e krijuar nga CIA është projektuar enkas që të instalohet fizikisht në iPhonët e rinj. Në deklaratë thuhet: Është e mundur që shumë prej…

 • Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

  Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

  Kompania hapësinore me bazë në SHBA “SpaceX” ka lançuar 60 satelitë për qasje në internet. Në llogarinë e saj në Twitter, kompania SpaceX bëri të ditur se satelitët e quajtur Starlink u lançuan mbrëmë vonë dhe u vendosën në orbitën e ulët të Tokës. Satelitën u lançuan me një raketë me dy faza, Falcon 9,…

 • IGTV tani jo vetëm vertikalisht

  IGTV tani jo vetëm vertikalisht

  Një vit më parë Instagram prezantoi për herë të parë IGTV, ku mund të ngarkohen video më të gjata se postimet prej 60 sekondash, por vetëm të filmuara vertikalisht, jo në formatin e zakonshëm “landscape” që jemi mësuar ta shohim kudo. Bashkëthemeluesi i Instagram Kevin Systrom ka thënë se kjo veçori nuk ekziston askund tjetër,…

 • ‘Huawei’, Evropa e Azia pezullojnë porositë e smartfonëve

  ‘Huawei’, Evropa e Azia pezullojnë porositë e smartfonëve

  Operatorët telefonikë në Azi dhe në Evropë kanë pezulluar porositë për smartfonët Huawei, pas vendimit të SHBA-së për të kufizuar qasjen e kompanisë në teknologjinë amerikane. Përfshirja e “Huawei”-t në listën e zezë të eksportit, nënkupton se kompania kineze nuk mund të blejë më softuerin ose komponentët nga furnizuesit amerikanë pa licencë, transmeton albinfo.ch. Pajisjet…

 • Shpiket roboti që tërheq avionë

  Shpiket roboti që tërheq avionë

  Roboti katërkëmbësh, në gjendje të tërheqë një miniaeroplan prej tre tonësh, është italian. I dizenjuar për të ndihmuar njerëzit në situata emergjente, si tërmetet dhe zjarret, quhet HyQReal dhe u krijua nga Instituti Italian i Teknologjisë (IIT) dhe kompania Moog me mbështetjen e fondeve të BE, si pjesë e projektit Echord. Roboti u paraqit në…

 • Telefoni si ekran kinemaje, ja sa kushton

  Telefoni si ekran kinemaje, ja sa kushton

  Xperia 1, smartphoni i kompanisë Sony, do të dalë në shitje në SHBA për 949 $ më 12 korrik. Ky lajm u dha nga vete kompania disa ditë më parë. Telefoni u prezantua së pari në shkurt me disa foto dhe gjëja e parë që spikati ishte ekrani super i gjatë me format 4K HDR…