Njeriu i 2100, ja si teknologjia do të ndryshojë trupin tonë

Në bazë të disa studimeve, kompania Maple Holistics ka ideuar modele që përfaqësojnë evolucionin fizik të njeriut, e deformuar nga modeli i sotëm, për shkak të përdorimit të gjatë të pajisjeve teknologjike. Shpinë e kërrusur, duart do të jenë si kthetra, bërrylat do të jenë të drejtuara në këndin 90 gradë, muskujt e qafës do… Continue reading Njeriu i 2100, ja si teknologjia do të ndryshojë trupin tonë

Fizikanët: Dielli ka ”personalitet” të dyfishtë

Dielli ka një ”personalitet” të dyfishtë pasi fusha e jashtme magnetike e tij ndjek një ritëm të ndryshëm nga ajo e brendshme, sipas studimit të Universitetit amerikan të Kolorados, i paraqitur në konventën e Shoqatës Astronomike Amerikane që po zhvillohet në SHBA, Saint Louis. Fizikanët Loren Matilsky dhe Juri Toomre kanë zhvilluar një simulim kompjuterik… Continue reading Fizikanët: Dielli ka ”personalitet” të dyfishtë

NASA mirëpret turistët në hapësirë

Nasa do të lejojë vizita në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës nga viti 2020. Agjencia amerikane hapësinore, ka thënë se do të hapë stacionin për turizëm dhe mundësi tjera biznesore. Zëvendës-drejtori i kësaj agjencie, Robyn Gatens, ka thënë se gjatë vitit do të realizohen dy misione private të astronautëve. Moduli i parë i këtij Stacioni është… Continue reading NASA mirëpret turistët në hapësirë

Birra e së ardhmes? Zbuloni si do jetë ajo

Birra e së ardhmes do të ketë më pak ndikim në mjedis dhe do të jetë më fitimprurëse për kultivuesit që furnizojnë numrin një përbërës të saj: thekrën. Dhe mbi të gjitha kjo thekër do të jetë italiane, ndërkohë që tani 97% e thekrës së përdorur nga birraritë kombëtare, importohen. Këto blerje në tre varietete… Continue reading Birra e së ardhmes? Zbuloni si do jetë ajo

Bakteret që ’’ushqehen’’ me metan, karburanti i së ardhmes

Bakteret që’’ushqehen’’ me metan premtojnë të jenë çelësi i karburanteve të së ardhmes, sipas një grup studiuesish të Universitetit të Northwesternit, që ka identifikuar pikën e saktë ku enzima përgjegjëse për konvertimin e metanit në etanol hyn në veprim. Është një pikë ku ka vetëm një jon të bakrit. Zbulimi, i botuar në revistën ”Science”,… Continue reading Bakteret që ’’ushqehen’’ me metan, karburanti i së ardhmes

Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

Kompania hapësinore me bazë në SHBA “SpaceX” ka lançuar 60 satelitë për qasje në internet. Në llogarinë e saj në Twitter, kompania SpaceX bëri të ditur se satelitët e quajtur Starlink u lançuan mbrëmë vonë dhe u vendosën në orbitën e ulët të Tokës. Satelitën u lançuan me një raketë me dy faza, Falcon 9,… Continue reading Space X lançon 60 satelitë për qasje në internet

Edhe Plutoni ka një oqean të fshehur

Në sistemin Diellor uji është më i pranishëm se parashikimet. Edhe planeti nano i Plutonit fsheh një oqean nën sipërfaqen e tij të akullt, si Hëna e Jupiterit tw Europës dhe ajo e Satunit Encelados. Zbulimi vjen nga një studim i publikuar në revistën Nature Geoschience dhe grupi i universitetit japonez të Hokkaido, Kobe dhe… Continue reading Edhe Plutoni ka një oqean të fshehur

Si do të jenë ndërtesat e së ardhmes, arkitektët shpalosin idetë në konkurs

Revista e arkitekturës dhe dizenjimit, eVolo, ka organizuar një konkurs për se si do të jenë qytetet e së ardhmes. Projektet kanë qenë të shumta dhe idetë nga më të larmishmet, që nga piramida kokëposhtë, që do të krijonin ujë në shkretëtirat e Egjiptit, e deri te harqet përmbi malet midis Austrisë dhe Zvicrës.

NASA: Ata që shkojnë në Mars do t’u duhet të jetojnë atje dy vite

Shkencëtari turk, Umut Yildiz, i cili punon në agjencinë amerikane të hapësirës, NASA, në lidhje me projektin e udhëtimit në Mars, tha se “shkuarja në Mars do të zgjasë të paktën 6 muaj, dhe ata që do të shkojnë atje, do duhet të jetojnë dy vite”. Yildiz këtë vlerësim e bëri gjatë prezantimit “Shkenca në… Continue reading NASA: Ata që shkojnë në Mars do t’u duhet të jetojnë atje dy vite

Krahë robotikë kundër lodhjes? Nisin testimet e para

Dëshira për të pasur katër duar dhe kryer detyrat më të mundimshme me dyfishin e fuqisë dhe gjysmën e përpjekjeve, është ëndrra e shumë punëtorëve që mund të bëhet së shpejti realitet në sajë të sistemit robotik të zhvilluar në Institutin Italian të Teknologjisë (IIT). Pajisja është e ngjashme me një çantë shpine, ku dy… Continue reading Krahë robotikë kundër lodhjes? Nisin testimet e para

Toka po degradon. Ngrohja globale, edhe nga çlirimi i karbonit nga dheu

“Ndryshimi i klimës nuk mund të ndalet nëse vazhdon degradimi i tokës”, thuhet në një raport të fundit, ku theksohet sesi dheu ka tri herë më shumë karbon sesa në atmosferë, e se ai po lëshohet nga shpyllëzimi e dobësimi i bujqësisë. “Një situatë e tillë është duke nxitur ndryshimin e klimës e po kompromenton… Continue reading Toka po degradon. Ngrohja globale, edhe nga çlirimi i karbonit nga dheu

Gjyqtarë… robotë?

Robotë asistentë për të zëvendësuar magjistratët dhe zhbllokuar kaosin për një funksionim sa më efikas të gjykatave. Emergjenca e inteligjencës artificiale po krijon shqetësim në Francë, e cila po përgatitet t’i besojë disa dosje të vogla robotëve. ”Ky është një rrezik për drejtësinë, një robot nuk ka ndjeshmërinë e njeriut, asnjë nuk do të zëvendësonte… Continue reading Gjyqtarë… robotë?

Studimi: Në Adn e njeriut duket shenja e varfërisë

Varfëria lë gjurmë në Adn, duke modifikuar më shumë se 1500 gjene, baraz me 10% të tyre, thotë zbulimi i udhëhequr nga Northwestern University dhe i publikuar në American Journal of Physical Anthropology. Studimet treguan se si niveli social-ekonomik ndikon ndjeshëm në shëndetin dhe fillimin e shumë sëmundjeve. Studimet gjithashtu treguan se gjenet e përfshira… Continue reading Studimi: Në Adn e njeriut duket shenja e varfërisë

BM shndërron plastikën në hidrogjen

Kompania për përpunimin e mbeturinave ”Peel Environmental” dhe furnizuesi me energji nga mbeturinat ”Waste2Tricity”, po bashkojnë forcat në projektin e parë në Britani të Madhe me të cilin plastikën do ta shndërrojnë në hidrogjen, raportuan burime pranë kompanive. ”Peel Environmental” bën të ditur se dy kompanitë në fjalë po planifikojnë një investim prej shtatë milionë… Continue reading BM shndërron plastikën në hidrogjen

Realiteti virtual, tendenca më e fundit që po fikson kinezët

Lojërat e realitetit virtual po përhapen në mbarë Kinën, duke tërhequr gjithmonë e më shumë lojtarë të rinj, e duke u kthyer ndërkohë edhe në një test nëse teknologjia e kushtueshme mund t’ia kalojë asaj të zakonshmes. Chen Jiuxiao vendos syzet e posaçme, që e zhvendosin në këtë realitet dhe menjëherë transportohet në një shpat… Continue reading Realiteti virtual, tendenca më e fundit që po fikson kinezët

NASA: Udhëtimi i radhës drejt Marsit ‘me helikopter’

NASA ka testuar me sukses një helikopter që tani është gati të fluturojë drejt Marsit. Çdo pajisje që ka eksploruar Planetin e Kuq deri më tani e ka bërë këtë nga një distancë e madhe ose duke qëndruar në planet. Por inxhinierët tani shpresojnë se helikopteri fluturues do të jetë në gjendje të fluturojë mbi… Continue reading NASA: Udhëtimi i radhës drejt Marsit ‘me helikopter’

Dorashka hi-tech për të njohur paraprakisht Parkinsonin

Quhen ”SensHand” dhe janë dorezat e reja të inteligjencës artificiale, të afta të njohin çdo shenjë të sëmundjes së Parkinsonit, deri në shtatë vjet para se të shfaqen shenjat e sëmundjes, shkruan gazeta italiane ‘’Il Giornale’’. Autori i kësaj teknologjie është një italian nga një grup kërkimor i Institutit Biorobotik të shkollës ”Sant’Anna” të Pizës,… Continue reading Dorashka hi-tech për të njohur paraprakisht Parkinsonin

Zhvillohet udhëtimi i parë në kohë me një kompjuter kuantik

Një kompjuter kuantik ka mundësuar udhëtimin e parë pas në kohë, duke u kthyer në të shkuarën për një fraksion sekonde, duke shkelur kështu një prej ligjeve të fizikës, që e paraqet kohën si një shigjetë që mund të ecë vetëm nga e kaluar drejt të ardhmes dhe asnjëherë anasjelltas. Ky studim i publikuar në… Continue reading Zhvillohet udhëtimi i parë në kohë me një kompjuter kuantik