Më shum

  Gatime Tradicionale

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...

  Arsyet Përse Ju Bien Flokët – Gabimet Që Mund T’i Ndreqni Që Tani

  Krehja e flokëve kur janë të lagur i këput dhe i shkul ato. Foto: Flickr Flokët u bien të gjithëve. Qimet këputen dhe...
  - Advertisement -

  Bukë Misri

  Shumë e dashur në tryezat tona, si një ndër gatimet më të vjetra, tradicionale shqiptare, buka e misrit mbetet mes ushqimeve...

  Hallva me mjaltë

  Receta e kësaj ëmbëlsire të shijshme është trashëguar me kujdes e dashuri brez pas brezi për dekdada me radhë.

  Fërgesa

  Në ka një pjatë shqiptare që të hap menjëherë oreksin dhe nepsin për ta shijuar, ajo është fërgesa, një traditë e hershme...

  Qofte shtëpie me perime

  Përgatitja e recetës me qofte të shtëpisë është një nga traditat më të hershme shqiptare. Kuzhina shqiptare është...

  Mesniku ose Lakrori i Zagorisë

  Mesniku apo i njohur ndryshe si Lakrori i Zagorisë me mish është një ndër gatimet më speciale të kuzhinës tradicionale shqiptare, kryesisht...

  Tavë dheu

  Tava e dheut është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të...

  Speca të shtruar me gjizë

  Fantastike për shoqërimin e gatimeve të ngrohta, shumëfishojnë shijen dhe sjellin traditën në tryezë Specat janë një ndër...

  Reçel Ftoi

  Reçeli i ftoit është një specialitet shqiptar me të cilin krenohemi të gjithë. Ky reçel fantastik përgatitet mjaft...

  Si të përgatisni ballokume Elbasani

  (Kjo recetë ka ardhur në “Shëndet+” nga amvisat e Elbasanit) Ballokumet janë ëmbëlsira tradicionale e Ditës së Verës dhe...

  Byrek me Presh dhe Domate

  Një kombinim fantastik për shijen në një nga recetat më tradicionale të kuzhinës shqiptare. Mësoni shkurt nga shqip.info hapat...

  Tavë Kosi, Elbasani

  Përbërsit: 500 gr mish qengji ose dashi 2 lugë gjelle gjalpë 2 kokra vezë 3 gota uji kos 2...

  Marmalatë shtëpie me fiq

  Marmalata e fikut përgatitet krejt lehtë dhe është fantastike për t’u konsumuar në çdo stinë. Të gjitha llojet e...

  Receta tradicionale e byrekut me 12 barishte dhe monedhë brenda

  Tradita shqiptare e gatimit është e pasur me shije e aroma të dashura, pas të cilave shumëkush që i ka provuar, ka...

  Qumështor me petë dhe sherbet

  Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e papërshkruar kur përgatitet nga mjeshtëria e...

  Kabunia shqiptare, gostia e fisme ndër shekuj

  Është një nga recetat që jo vetëm i ka rezistuar shekujve por me kalimin e kohës është lartësuar edhe më shumë për...

  Biba me oriz në saç – Receta tradicionale myzeqare

  Është mbretëresha e gatimeve myzeqare, që sundon tavolinat për 3 muaj në vit, për shekuj me radhë.Ky gatim është patentë unikale dhe...

  Fasule në tavë

  Recetë tradicionale oreksndjellëse që do t’ju pëlqejë së tepërmi.

  Lakror me spinaq dhe qumësht

  Gjysmen e qumeshtit e ziejm dhe me gjysmen e qumeshtit njomim 150gr miell. 2. Mbasi ka zier qumeshti...

  Jahni me presh e mish të thatë

  Një gatim special, i mrekullueshëm i kombinimit të një prej perimeve më të freskëta të stinës, preshit, me një prej zahireve më të shijshme shqiptare, mishi i thatë.

  Paçe Shtëpie me Vezë e Limon

  Një nga gjellët tradicionale të kuzhinës shqiptare është padyshim paçja.
  - Advertisement -

  Must Read

  Cohu Shqiptar!

  Në këmbë o Shqiptar që vendin tuaj e doni, Pash atë gjak që kanë derdh t´parët fjalën...
  - Advertisement -

  “Atje në Nikaj – Mërtur ”, titullohet kënga më e re nga Gjergj Gjonaj

  Këngëtari Gjergj Gjonaj ka sjellur projektin e tij më të ri muzikor. “Atje në Nikaj - Mërtur ”, titullohet...

  Historia e fshatit Mandrica ne Bullgari. Ruajtja e rrenjeve dhe refuzimi per tu bere bullgare, turq apo greke

  SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE NË TROJET E BULLGARISË SË SOTME KA NJË HISTORI TË GJATË. EKZISTOJNË BURIME ME KARAKTER LEGJENDAR QË DATOJNË ARDHJEN...

  Besnik Palnikaj dy fjalë për poetin e madh Gjergj Fishta , fjalë zemre.

  Gjergj Fishta është e para figurë që nderoi Shqipërinë ndërkombëtarisht duke u nominuar për çmimin Nobel. Prej ku lidhen retë...