Tag: Elbasani

 • Pse në Elbasan “Dita e Verës” festohet në mars?

  Muaji mars për çdo qytetar elbasanas mbart brenda saj festën e Ditës së Verës, e quajtur edhe festa e luleve.Kjo festë tashmë ka marrë përmasa të mëdha në të gjithë vendin, si festa e gjallërimit të natyrës dhe shpirtit, paqes dhe harmonisë, gëzimit dhe dashurisë njerëzore. Festa zakonisht nis gjallërinë e saj mbrëmjen e 13…

 • Elbasan, gjenden 100 predha artilerie në zonë të banuar

  Elbasan, gjenden 100 predha artilerie në zonë të banuar

  Lajmi eshte bere i ditur nga Ministria e Mbrojtjes e cila tha se Efektivët EOD të batalionit xhenier të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura, zbuloi municione në Bradashesh të Elbasanit. Bëhet fjalë për 100 predha artilerie, të cilat janë transportuar për në poligonin ku do të bëhet asgjësimi i tyre. Në operacion asistuan efektivë…

 • Elbasan – Kostumet popullore, traditë e pasur dhe e hershme e rajonit

  Elbasan – Kostumet popullore, traditë e pasur dhe e hershme e rajonit

  Treva e Elbasanit në Shqipërinë e mesme numëron 37 lloje kostumesh popullore autentike, me mbi 10-të variante. Në këtë trevë çdo 11 mijë banorë përfaqësohen me kostumin e tyre popullor .Vetëm në qytetin e Elbasanit këndohen 209 këngë popullore, bazuar në krijuesit korifenj të kësaj muzike si Isuf Myzyri, Leks Vini , Mustafa Bodini etj. Etnologu Thanas Meksi tha për ATSH-në se…

 • Tavë Kosi, Elbasani

  Tavë Kosi, Elbasani

  Përbërsit: 500 gr mish qengji ose dashi 2 lugë gjelle gjalpë 2 kokra vezë 3 gota uji kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle oriz kripë Hapat: Tava e Elbasanit pregatitet me mish qengji ose dashi. Po te jete me mish qengji,ai piqet drejtperdrejt,ndersa me mish dashi zihet me pare. Mishin e presim ne…

 • Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

  Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

  Gjinari,një fshat turistik që është përcaktuar si perlë e Elbasanit do të jetë ndalesa e rradhës e gazetares Ilnisa Agolli në “Fshatrat e Shqipërisë”.

 • Elbasani

  Elbasani

  Elbasani është qytet në Shqipëri dhe njëkohësisht qendër e qarkut dhe rrethit me të njëjtin emër. Elbasani është qyteti i tretë më i madh në Shqipëri.