Tag: Dumrea

 • Historia e vërtetë e avionit amerikan që ra në Belsh të Elbasanit

  C-53 përgjigjet në apel. Pas 73 vitesh gati për t’u kthyer në bazë Ky është rasti i një avioni me histori të rrallë. Misioni i tij nuk zgjati me orë. C-53 nuk ishte thjeshtë një avion. Ai pat fatin të jetë një krijesë që do mbahet mend gjatë. Ka dekada që mungon në apel. Por…

 • Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret ujore afër Elbasanit

  Liqenet e Dumresë: Zbuloni thesaret ujore afër Elbasanit

  Si një kurorë e mbushur me gurë të çmuar, zona e Dumresë me 86 liqenet e saj të përmasave të ndryshme magjeps cilindo kalimtar që kërkon ta zbulojë më nga afër. Të pozicionuar në rrethin e Elbasanit, 160 metra mbi nivelin e detit, liqenet e Dumresë njihen për veçoritë e tyre dhe peizazhet e jashtëzakonshme që krijojnë në…

 • Përkujtohet Batalioni i Dumresë

  Përkujtohet Batalioni i Dumresë

  Cërriku ka kujtuar këtë të premte dëshmorët e Batalionit të Dumresë të cilët luftuan për lirinë e vendit. Festimet nisën që herët në sheshin e qytetit, ndërkohë që është zhvilluar edhe panairi me prodhime tradicionale vendase i cili mblodhi vizitorë nga i gjithë qarku. Të pranishëm në ceremoninë e organizuar me rastin e 76-vjetorit të…

 • Seferani i Belshit, kryeqyteti i natyrës

  Seferani i Belshit, kryeqyteti i natyrës

  E dini se në Shqipëri, gjendet një fshat piktoresk në Belsh të Elbasanit? Atë që Sami Frashëri e mendonte si kryeqytet? Në mes të 84 liqeneve? Ilnisa Agolli, ka ndaluar në destinacionin e saj të rradhës pikërisht aty. Në Seferan. Fshati që po vizitojnë çdo vit turistë nga e gjithë bota, për të prekur afër…

 • Elbasan – Kostumet popullore, traditë e pasur dhe e hershme e rajonit

  Elbasan – Kostumet popullore, traditë e pasur dhe e hershme e rajonit

  Treva e Elbasanit në Shqipërinë e mesme numëron 37 lloje kostumesh popullore autentike, me mbi 10-të variante. Në këtë trevë çdo 11 mijë banorë përfaqësohen me kostumin e tyre popullor .Vetëm në qytetin e Elbasanit këndohen 209 këngë popullore, bazuar në krijuesit korifenj të kësaj muzike si Isuf Myzyri, Leks Vini , Mustafa Bodini etj. Etnologu Thanas Meksi tha për ATSH-në se…

 • Origjina e emrit “Dumre” dhe historia e 800 peshkatarëve

  Origjina e emrit “Dumre” dhe historia e 800 peshkatarëve

  Zona e Dumresë ndodhet afro 45 minuta larg Elbasanit dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 21.500 hektarë, ku 3 për qind të saj e zënë Liqenet Karstike, numri i të cilëve shkon në afro 85 të tillë. Vëllimin më të madh të ujit e ka liqeni i Merhoes, por liqen të mëdhenj konsiderohen edhe i…

 • Dumrea dhe 85 Liqenet një bukuri turistike!

  Dumrea dhe 85 Liqenet një bukuri turistike!

  Dumrea ndodhet fare pranë Elbasanit, Tiranës, Gramshit dhe Kuçovës, me një bukuri të rrallë dhe një histori tepër intriguese. Në përgjithësi është një zonë me një peizazh natyror që të bënë për vete në të katër stinët por më interesante është pranvera dhe vjeshta, ku bimësia pikas me ngjyrat e saja të theksuara shkruan shqip.info…