Tag: Agroturizm

 • Shqipëria e Jugut: Mrekullia e fshehur që duhet vizituar

  Shqipëria Jugore konsiderohet si një mrekulli në vete, me një peisazh ndër më të bukurit në Ballkan, e që duhet patjetet të vizitohet, transmeton shqip.info sot. Me mure të ngushta e të fella të shkëmbinjve, natyrë të egët, fshatra e burime të gurit, lirisht mund të quhet si një bukuri e rrallë natyrore, që jo…

 • Radomira rrëzë Korabit, fshati që të mirëpret në shtëpi

  Radomira rrëzë Korabit, fshati që të mirëpret në shtëpi

  Porta hyrëse drejt malit të Korabit, është fshati Radomirë. Në bjeshkët e Dibrës dhe 35 km larg Peshkopisë, Ilnisa Agolli na zbulon një copë të gjelbër magjike, e cila të befason nga bukuria e lëndinave, maleve dhe përroit përrallor të Veleshicës. Por surpriza më e madhe aty janë banorët, të cilët nuk ngurrojnë të hapin…

 • Shqipëria, një vend ideal për t’u eksploruar

  Shqipëria, një vend ideal për t’u eksploruar

  Shkruan “lagenziadiviaggi.it”, rrjeti i parë multimedial i informacionit turistik në Itali “Ju që hyni në Shqipëri, lini çdo vend tjetër. Kalimi i Adriatikut është mënyra më e mirë për të rishkruar perceptimin italian të kësaj toke dhe të këtij populli”, shkruan “lagenziadiviaggi.it. “Jo një komb i vjetër, konservator dhe i varfër, por i ri (më…

 • Vjosa, kanione dhe gjelbërim përrallor

  Vjosa, kanione dhe gjelbërim përrallor

  Lumi i Vjosës dhe natyra përreth Përmetit është një begati e pafund që ja vlen të vizitohet nga të gjithë ata që dëshirojnë pak aventurë jashtë rehatisë së restoranteve të bregdetit Në fund të shekullit 19, poeti i madh shqiptar Naim Frashëri ishte frymëzuar nga natyra e Shqipërisë dhe në mes tjerash i kishte shkruar…

 • Krutja e Lushnjes, fshati i traditës së bujqësisë

  Krutja e Lushnjes, fshati i traditës së bujqësisë

  Zhvillimi bizneseve në turizëm dhe bujqësi, bëri që gazetarja Ilnisa Agolli të ndalej në fshatin Krutje të Lushnjes këtë herë përmes programit “100 fshatrat e Shqipërisë”. Ky program synon të koordinojë ndërhyrjet në hapësirën rurale me një qasje ndërsektoriale, duke alternuar investimet publike me donatorët dhe investimet private. Gjithçka ka ndryshuar këtu sa i takon…

 • Maleshova, bukuria mistike Shqiptare

  Maleshova, bukuria mistike Shqiptare

  Fshati Malëshovë, më interesanti nga gjashtë krahinat e rrethit të Përmetit, promovohet në kanalin e Youtube me gazetaren Ilnisa Agolli. Ai shtrihet në të dy anët e Dhëmbelit dhe është një tjetër bukuri Shqiptare që fle mes vargmaleve dhe përbri çukës së malit Çajup rreth 1200m mbi nivelin e detit. E djegur tre herë nga…

 • Flamingot lozonjarë, spektakël natyror në Zvërnec

  Flamingot lozonjarë, spektakël natyror në Zvërnec

  Turizmi i vëzhgimit të shpendëve ujore, që në instiktin e tyre kanë të qëndruarit në grup, po kthehet në trend edhe në Shqipëri.

 • “DonneCultura”: Mrekullitë e rivierës së Shqipërisë që nuk duhen humbur në 2019

  “DonneCultura”: Mrekullitë e rivierës së Shqipërisë që nuk duhen humbur në 2019

  Portali europian “DonneCultura” që i kushtohet udhëtimeve dhe kulturës, i ka dedikuar një reportazh jugut të Shqipërisë ku vlerëson plazhet shumë të pastra dhe ujërat e kristalta që karakterizojnë këtë zonë. “Shqipëria është vendi që ka pasur rritjen më të madhe të turizmit në vitin 2017, madje në vitin 2011 u zgjodh destinacioni i vitit…

 • Promovimi i Shqipërisë nëpër botë, 41 aktivitete nga SHBA në Japoni

  Promovimi i Shqipërisë nëpër botë, 41 aktivitete nga SHBA në Japoni

  Promovimi i turizmit, kulturës, traditave, kulinarisë apo artizanatit shqiptar nëpër botë do të ketë një rëndësi të veçantë gjatë vitit 2019, teksa do të ketë një program eventesh që do të shtrihen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, deri në Japoni. Një prej arritjeve të Samitit të Dytë të Diasporës, të mbajtur në datat 28…

 • Peshtani, mes turizmit malor dhe historik

  Peshtani, mes turizmit malor dhe historik

  Një fshat, i cili gjendet në qendër të një prej grykave më të mëdha në Ballkan: asaj të Këlcyrës, 13- të km të gjatë. Aty ku bashkohet Lumi i Zagories me Vjosën, Peshtani në mënyrë të pazakontë rrethohet nga pesë male, dhe dy lumenj. Ai ka përballë Trebeshinën dhe Shëndellinë dhe është i mbështetur në…

 • Razma e Shkodrës, mrekullia e alpeve

  Razma e Shkodrës, mrekullia e alpeve

  Mes bjeshkëve te bekuara dhe kullotave alpine, ky fshat vetem 40 km larg qytetit të Shkodrës të dhuron ndjesinë e lirisë. Rrëzë malit të Veleçikut 1724 m mbi nivelin e detit, Razma me klimën e saj të  mrekullueshme, oksigjenin dhe diellin aq pranë, është një pikturë që të magjeps. Të parët që shijuan dhe zbuluan…

 • Dumrea dhe 85 Liqenet një bukuri turistike!

  Dumrea dhe 85 Liqenet një bukuri turistike!

  Dumrea ndodhet fare pranë Elbasanit, Tiranës, Gramshit dhe Kuçovës, me një bukuri të rrallë dhe një histori tepër intriguese. Në përgjithësi është një zonë me një peizazh natyror që të bënë për vete në të katër stinët por më interesante është pranvera dhe vjeshta, ku bimësia pikas me ngjyrat e saja të theksuara shkruan shqip.info…

 • Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

  Fshatrat shqiptarë/ Gjinari, perla e Elbasanit

  Gjinari,një fshat turistik që është përcaktuar si perlë e Elbasanit do të jetë ndalesa e rradhës e gazetares Ilnisa Agolli në “Fshatrat e Shqipërisë”.

 • Fshatrat e Shqipërisë/ Agroturizmi i Fishtës

  Fshatrat e Shqipërisë/ Agroturizmi i Fishtës

  Fishta, në zemër të Zadrimës, e cila ndodhet vetëm 17 km larg qytetit të Lezhës ishte pikërisht rrugëtimi i parë  me gazetaren Ilnisa Agolli në “Fshatrat e Shqipërisë”. Duke shkelur mbi dëshmitë e një kohë që ngjason disi e largët, fshati Fishtë të tërheq pranë tij, sot, më shumë se kurrë. Zhvillimi agroturizmit që zona…

 • Agroturizmet Shqiptare Në Fokusin e National Geographic Open Explorer

  Agroturizmet Shqiptare Në Fokusin e National Geographic Open Explorer

  Nga veriu në jug, ekipi i National Geographic Open Explorer provon ushqimin, natyrën dhe mikëpritjen shqiptare, duke vizituar fermat, bujtinat dhe kantinat e ndryshme, në kërkim të personazheve dhe vendeve inspiruese.