Qeveria holandeze propozim për çeljen e negociatave me kusht

Qeveria e Holandës i ka dorëzuar sot parlamentit, opinionin me propozimin konkret në lidhje me çeljen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së. Gazetari i Top Channel-it, Muhamed Veliu duke iu referuar burimeve diplomatike ka mundur të sigurojë detaje nga ky propozim. “Qeveria holandeze propozon hapjen e negociatave me kusht”, citohet nga një burim diplomatik. Kushtet… Continue reading Qeveria holandeze propozim për çeljen e negociatave me kusht

Ilir Meta paralajmëron firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit

Teksa ka firmosur dekretin kundër ligjit që i hoqi atij kompetencën për betimin e gjyqtarëve të rinj kushtetues, Presidenti i vendit Ilir Meta ka paralajmëruar edhe firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit. Ai tha se do ta bëjë këtë por në një datë tjetër.  “Përpara se të firmos dekretin  kundër  ligjit anti-kushtetues kërkoj shprehjen… Continue reading Ilir Meta paralajmëron firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit

Rama njofton amnisti:Të gjithë emigrantët do deklarojnë pasurinë, do gjurmohen në fund të botës

Kreu i qeverisë ka njoftuar se të gjithë qytetarët shqiptarë dhe emigrantët duhet të deklarojnë pasuritë që kanë, në asete apo në para. Edi Rama nga Kongresi i PS u shpreh se do të ketë një amnisti me një afat të caktuar, ku të gjithë ata që kanë fituar para me djersë dhe me punë… Continue reading Rama njofton amnisti:Të gjithë emigrantët do deklarojnë pasurinë, do gjurmohen në fund të botës

Kthesë në politikën e zgjerimit të Bashkimit Europian?

Më 5. Shkurt Komisioni i ri Europian paraqiti propozimet për reformimin e politikës së zgjerimit të BE, më saktë metodologjinë e negociatave të anëtarësimit për vendet e Ballkanit Perëndimor. “Reforma” u bë e nevojshme, për shkak të bllokimit të plotë të hapjes së negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, nga presidenti, Emmanuel… Continue reading Kthesë në politikën e zgjerimit të Bashkimit Europian?

Zgjedhjet lokale nesër/ Situata në qarqet kryesore

Ndërkohë që nesër do të mbahen zgjedhjet vendore, situata në vend në shumicën e bashkive paraqitet e qetë. Gazetarët e Top Channel kanë sjell të rejat e fundit nga qarqet kryesore në vendin tonë. Kështu në Shkodër procesi nisi me vonesë, megjithëse sipas drejtuesve të KZAZ-së janë shpërndarë një pjesë e madhe e materialeve, por problemi qëndron… Continue reading Zgjedhjet lokale nesër/ Situata në qarqet kryesore

Protesta e opozitës/ Ambasada italiane: Urgjent dialog, çdo akt dhune nuk do tolerohet!

Ambasada e Italisë në Tiranë ka reaguar për protestën e sotme të opozitës. Ajo deklaron se respekton dhe mbështet plotësisht të drejtën themelore të qytetarëve shqiptarë për të protestuar, por vazhdon të theksojë rëndësinë e ushtrimit të kësaj të drejte në mënyrë të rregullt dhe paqësore. “Çdo akt i dhunshëm apo formë e nxitjes për… Continue reading Protesta e opozitës/ Ambasada italiane: Urgjent dialog, çdo akt dhune nuk do tolerohet!

PS nis nesër fushatën/ Rama do prezantojë 61 kandidatët socialistë

Pasditja e 1 qershorit do t’i gjejë socialistët zyrtarisht në fushatë elektorale e cila do t’i ndezë motorët e saj nga Parku Olimpik në Tiranë. Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu ka mësuar se socialistët nuk do të zhvillojnë një fushatë euforike dhe me risi si në zgjedhjet e shkuara. Paçka se në 35 bashki… Continue reading PS nis nesër fushatën/ Rama do prezantojë 61 kandidatët socialistë

Opozita hodhi hapin për të marrë pjesë në zgjedhje, PD sqaron situatën

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi ka reaguar në një komunikatë për shtyp lidhur mbi interesimin e medias për Porosinë që ëshët drejtuar degëve për propozimin e anëtarëve që i takojnë PD-së në KZAZ. Bardhi tha se kjo lëvizje bëhet me qëllim për të shmangur manipulimin që Rama kërkon tu bëjë zgjedhjeve, duke regjistruar kandidatë të paligjshëm… Continue reading Opozita hodhi hapin për të marrë pjesë në zgjedhje, PD sqaron situatën

Vjen një goditje e rëndë për PD-në, gjobitet me miliona lekë

Protestat e dhunshme të opozitës shqiptare të udhëhequra nga Partia Demokratike vijojnë që t’u kushtojnë xhepave të qytetarëve shqiptarë. E ndërsa deri në datë 25 prill protestat u kushtuan shqiptarëve 640 mln lekë të vjetra, bilanci është rritur akoma më shumë me dy protestat e fundit në 11 dhe 13 maj. Në protestën e 11… Continue reading Vjen një goditje e rëndë për PD-në, gjobitet me miliona lekë

Rama: Zjarri s’ka ç’i bën qeverisë, por Shqipërisë i bën veç dëm!

Kryeministri Edi Rama reagoi për protestën e opozitës, duke theksuar se zjarri ndaj Kryeministrisë nuk i bën dëm aspak qeverisë, por i bën shumë dëm vendit. “Çfarë trishtimi një lider opozite që me zë të ikur i thotë qeverisë “Aman ik!”,ndërkohë që ata rrotull tij hedhin zjarr mbi godinën e saj! Uroj që kujt vete… Continue reading Rama: Zjarri s’ka ç’i bën qeverisë, por Shqipërisë i bën veç dëm!

Opozita, gati për protestën e katërt dhe “vendimtare”

Pasditen e kësaj të shtune, në Tiranë do të zhvillohet protesta e katërt e madhe e opozitës së drejtuar nga Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi, me kërkesën e kahershme të largimit të Qeverisë “Rama”. Gjithçka pritet të nisë në orën 18:30, me mbështetësit e Partisë Demokratike, Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe aleatëve të tjerë të… Continue reading Opozita, gati për protestën e katërt dhe “vendimtare”

Arrestohet ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu është arrestuar nga policia. Së bashku me të është arrestuar edhe një banor i Unazës së Re. Balliut, i cili u shoqërua në polici gjatë protestës së banorëve të Astirit paraditen e sotme, i është komunikuar masa e arrestit në Komisariatin nr 6