Pellumb Pipero jep lajmin e mirë: Në fund të javës fillon rënia e COVID-19

Mjeku Pellumb Pipero mendon se kurba e koronavirusit e ka arritur kulmin ne Shqiperi. Për emisionin “Tempora” në RTV Ora, Pipero u shpreh se për shkak të masave të marra nga qeveria, kurba në Shqipëri ka qenë e zbutur. Megjithatë Pipero tha se duhet të jemi të kujdesshëm, pasi edhe në muajin maj mund të… Continue reading Pellumb Pipero jep lajmin e mirë: Në fund të javës fillon rënia e COVID-19

E frikshme/ Arrihet shifra e një milon të prekurve nga Koronavirusi në të gjithë botën

Ekspertët kishin paralajmëruar para pak ditësh që sipas statistikave që po paraqiteshin brenda kësaj jave do të kapej shifra e 1 milion të prekurve nga Koroanvirusi. Të vdekur janë 51354 ndërsa të shëruar janë 210191. Kjo shifër është arritur pa përfunduar java, madje është akoma e enjte. Vendi më i prekur deri më tani është… Continue reading E frikshme/ Arrihet shifra e një milon të prekurve nga Koronavirusi në të gjithë botën

Rritet numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri, shënohen 15 raste të reja brenda 24 orëve

Numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri ka shkuar në 212. Sipas të dhënave të bëra publike nga ministria e Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit është shtuar me 15 raste të reja. Në vendin tonë numri i të shëruarëve nga ky virus vdekjeprurës ka shkuar në 40. Së fundmi janë shëruar dy mjekë… Continue reading Rritet numri i të infektuarve me CoVid-19 në Shqipëri, shënohen 15 raste të reja brenda 24 orëve

Pandemia/ Statuja e Krishtit në Rio de Zhaneiro ndriçohet me flamujt e vendeve të prekurve, mes tyre dhe Shqipëria

Presidenti Ilir Meta ka shpërndarë në facebook foton e monumentit emblematik të qytetit të Rio de Zhaneiro dhe Brazilit të ndriçuar me flamujt e vendeve të prekura nga pandemia Mes tyre vihet re edhe flamuri shqiptar. Postimi i Metës Statuja e Krishtit Shpëtimtar, monument emblematik i qytetit të Rio de Zhaneiro dhe i Brazilit, është… Continue reading Pandemia/ Statuja e Krishtit në Rio de Zhaneiro ndriçohet me flamujt e vendeve të prekurve, mes tyre dhe Shqipëria

Koronavirusi në të gjithë botën, 6256 viktima e 170237 të infektuar

Koronavirusi ka shkaktuar 6,526 viktima dhe 170,237 të infektuar në të gjithë botën. 77,788 persona janë shëruar dhe kanë lënë spitalet. Vendi më i prekur është edhe vendi nga ku filloi shpërthimi i koronavirusit, Kina me 3,213 të vdekur dhe 80,866 të infektuar. Megjithatë rastet e reja me koronavirus kanë ardhur duke u ulur. Ndërkohë… Continue reading Koronavirusi në të gjithë botën, 6256 viktima e 170237 të infektuar

Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot marrjen e një tjetër mase drastike. Çdo ditë, pas orës 18:00, do të ndalohet ecja në këmbë në të gjithë Shqipërinë. DUKE NISUR NGA SOT, ÇDO DITË NË VIJIM PAS ORËS 18.00 DO TË NDALOHET EDHE LËVIZJA ME KËMBË NË TË GJITHË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË! NGA NESËR, ME… Continue reading Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

Qeveria holandeze propozim për çeljen e negociatave me kusht

Qeveria e Holandës i ka dorëzuar sot parlamentit, opinionin me propozimin konkret në lidhje me çeljen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së. Gazetari i Top Channel-it, Muhamed Veliu duke iu referuar burimeve diplomatike ka mundur të sigurojë detaje nga ky propozim. “Qeveria holandeze propozon hapjen e negociatave me kusht”, citohet nga një burim diplomatik. Kushtet… Continue reading Qeveria holandeze propozim për çeljen e negociatave me kusht

Manastirliu e konfirmon, rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në Shqipëri

Ministria e shëndetësisë Ogerta Manastirliu nëpërmjet një lidhje live në Facebook, ka bërë me dije se personat e prekur në Shqipëri janë 15 raste. Manastirliu: Janë 283 raste të testuar dhe 15 pozitive. 3 rastet janë persona që lidhen me rastin e parë me pacientin zero. Ndërsa sa i përket të personelit në Durrës ajo… Continue reading Manastirliu e konfirmon, rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në Shqipëri

Pas ‘Taken’ Liam Neeson në një film për Kosovën

Aktori i njohur amerikan Liam Nesson, i cili u bë shumë i njohur ndër shqiptarë për rolin e tij në filmat ‘Taken’, bëhet e ditur se është në xhirime të një filmi që zë vend në Kosovë. U bënë dy vite që emri i tij është lakuar si aktori kryesor në filmin thriller “Charlie Johnson… Continue reading Pas ‘Taken’ Liam Neeson në një film për Kosovën

Përhapja e koronavirus arrin në 50 shtete, ja çfarë pritet të ndodhë

Të dhënat mbi koronavirusin COVID-19 sa vijnë e shtohen, po ashtu edhe numri i të prekurve në të gjithë globin. Virusi ka mbërritur në çdo kontinent përveç Antarktidës, duke shënuar 82,411 të infektuar deri në mëngjesin e sotëm. Ndërlikimet në shëndet vazhdojnë, teksa mjekët dhe shtëpitë farmaceutike ende po punojnë për gjetjen e një vaksine… Continue reading Përhapja e koronavirus arrin në 50 shtete, ja çfarë pritet të ndodhë

Ilir Meta paralajmëron firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit

Teksa ka firmosur dekretin kundër ligjit që i hoqi atij kompetencën për betimin e gjyqtarëve të rinj kushtetues, Presidenti i vendit Ilir Meta ka paralajmëruar edhe firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit. Ai tha se do ta bëjë këtë por në një datë tjetër.  “Përpara se të firmos dekretin  kundër  ligjit anti-kushtetues kërkoj shprehjen… Continue reading Ilir Meta paralajmëron firmosjen e dekretit për shpërndarjen e parlamentit

Rama njofton amnisti:Të gjithë emigrantët do deklarojnë pasurinë, do gjurmohen në fund të botës

Kreu i qeverisë ka njoftuar se të gjithë qytetarët shqiptarë dhe emigrantët duhet të deklarojnë pasuritë që kanë, në asete apo në para. Edi Rama nga Kongresi i PS u shpreh se do të ketë një amnisti me një afat të caktuar, ku të gjithë ata që kanë fituar para me djersë dhe me punë… Continue reading Rama njofton amnisti:Të gjithë emigrantët do deklarojnë pasurinë, do gjurmohen në fund të botës

Ndahet nga jeta në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha

Është ndarë nga jeta në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha e veja e diktatorit Enver Hoxha dhe ish-drejtoresha e Institutit të Studimeve Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komiteti Qendror të PPSH-së. Hoxha është ndarë nga jeta në banesën e saj në Laprakë. Nexhmije Hoxha lindi më 8 shkurt të vitit 1921, në Manastir, por prindërit e saj ishin… Continue reading Ndahet nga jeta në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha

Sami Musa,shqiptari i parë që zgjidhet deputet në Parlamentin e Hamburgut

Kandidati i Partisë Socialdemokrate (SPD) me origjinë nga Pozharani i Vitisë në Kosovë, bëhet deuteti i parë me origjinë shqiptare në Parlamentin e Hamburgut. 35-vjeçari është një afarisët i njohur në Hamburg. Sami Musa ka kandidaur në listën e Partisë Socialdemokrate, e cila në zgjedhjet e ditës së dielë (23 shkurt) ka fituar më shmë… Continue reading Sami Musa,shqiptari i parë që zgjidhet deputet në Parlamentin e Hamburgut

Krimi i organizuar dhe pastrimi i parave, kush është agjenti i FBI që heton në Shqipëri

Agjenti i FBI amerikane Mark Newhouse që prej dy vitesh qëndron në Shqipëri, teksa ka qenë ideator i operacionit “Forca e Ligjit” dhe vijon ende detyra me Policinë për të zbuluar grupet kriminale të organizuara, si dhe ata që kanë si aktivitet të tyre pastrimin e parave. Në fillim kanë qenë dy agjentë janë Mark… Continue reading Krimi i organizuar dhe pastrimi i parave, kush është agjenti i FBI që heton në Shqipëri

Ekspertët: Fëmijët po përballen me një të ardhme të pasigurt, Shqipëria ndër vendet në rrugën e duhur të ndryshimit

Sipas Organizata Botërore të Shëndetit (OBSH), asnjë vend nuk i ofron një fëmije mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre. Sipas BBC, ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët.… Continue reading Ekspertët: Fëmijët po përballen me një të ardhme të pasigurt, Shqipëria ndër vendet në rrugën e duhur të ndryshimit

“Piramida e re”, zbulohen gjithë detajet, ja ç’do ndodhë brenda dhe jashtë saj!

Piramida është padyshim një ndër ndërtesat më të veçanta të Tiranës. Aktualisht, gjendja e saj duket e mjeruar, por pritet që së shpejti të nisin punimet për transformimin. Por çfarë parashikon projekti për pjesën brenda dhe jashtë e si do të ndryshojë Piramida? Në këtë episod të “Ora e Tiranës” ju zbulojmë të gjitha detajet.

Koronavirusi, Shqipëria ka gati spitalin karantinë

Shqipëria ka gati vendin karantinë në rast rreziku nga koronavirusi. Gjatë raportimit në komisionin e Shëndetësisë dhe Çështjeve  Sociale, Ministrja Ogerta Manastirliu nuk bëri të ditur vendin se ku është ngritur spitali karantinë në rast se Shqipëria preket nga koronavirusi. Por burime për Tv Klan bën të ditur se vendi karantinë për koronavirusin është jo… Continue reading Koronavirusi, Shqipëria ka gati spitalin karantinë

Stuhia e fuqishme Ciara në Britani shemb edhe hotelin / Foto

Moti i keq ka mbërthyer Britaninë e Madhe, duke shkaktuar dëme të shumta, por për fat të mirë deri më tani nuk raportohet për viktima. Stuhia “Ciara” ka sjellë mjaft probleme, ndërsa udhëtarët po hasin vështirësi të mëdha të arrijnë në destinacionet e tyre. Në shumë zona janë regjistruar përmbytje dhe autoritetet lëshuan një paralajmërim… Continue reading Stuhia e fuqishme Ciara në Britani shemb edhe hotelin / Foto

Shqipëria një nga 25 eksportuesit kryesorë të Bimëve Mjekësore

Qindra hektarë sipërfaqe e kultivuar me bimë mjekësore dhe aromatike, e bëjnë Shqipërinë vend lider në prodhimin dhe eksportimin e këtyre pasurive natyrore. Sektori i bimëve mjekësore dhe aromatike gjeneron rreth 18 milionë Euro nga eksporti, i listuar si sektori i dytë më i madh në eksportin bujqësor, dukë përbërë 19% të eksporteve totale të… Continue reading Shqipëria një nga 25 eksportuesit kryesorë të Bimëve Mjekësore