Tag: shqip lajm

 • Urdhri i ri/ Ndalohet edhe lëvizja në këmbë në gjithë Shqipërinë, gjobë për ata që ulen në parqe

  Kryeministri Edi Rama njoftoi sot marrjen e një tjetër mase drastike. Çdo ditë, pas orës 18:00, do të ndalohet ecja në këmbë në të gjithë Shqipërinë. DUKE NISUR NGA SOT, ÇDO DITË NË VIJIM PAS ORËS 18.00 DO TË NDALOHET EDHE LËVIZJA ME KËMBË NË TË GJITHË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË! NGA NESËR, ME…

 • 30 qershori/ Rezultatet e para nga bashkitë kryesore

  Orari zyrtar i votimeve të 30 qershorit ka përfunduar. Në përgjithësi procesi ka kaluar pa incidente. Kështu në në Korçë kanë mbërritur kutitë e para në KZAZ 72. Në bashkinë Kolonjë kishte një pjesëmarrje prej 31.3%. Bashkia Maliq – 14547 ose 29.7%. Bashkia Pustec – 2417 ose 57.5%. Bashkia Kolonje – 5013 ose 31.3%. Po…

 • Galabrët/Thunatae ishin një nënfis në kuadër të fisit ilir të Dardanëve.!

  Shkruan: Shqipe HOXHA Strabon, VII 5,7 (Papazoglu, F. 1969: 439, D 81), cituar sipas, Zef Mirdita: Dardanci i Dardanija u antici, Hrvatski Institut za Povijest, Zagreb, 201 Straboni shkruan se ata janë një “popull i Dardanitëve, në vendin e të cilit është një qytet i lashtë”. Strabo,”To the Dardaniatae belong also the Galabrii, among whom…

 • Tekstili më i vjetër prej mëndafshi i zbuluar në Shqipëri

  Tekstili më i vjetër prej mëndafshi, i zbuluar në Shqipëri është më se 2600 vjeçar. Kështu deklaron studiuesi dhe restauruesi Frederik Stamati, i cili vjen me një tjetër dëshmi të trashëgimisë sonë kulturore. Sipas tij, ky tekstil mëndafshi është zbuluar në Apoloni, brenda një urne prej bronzi. “Urnën nuk po e paraqesim, gjithsesi ajo është…

 • Kur vasiliqia tradhtonte me mendje nga Ismail Kadare

  Kur vasiliqia tradhtonte me mendje nga Ismail Kadare

  Në veprën e Kadaresë është një tjetër çift i martuar me diferencë të madhe moshe. Ai është Ali Pashë Tepelena dhe Vasiliqia te  romani “Kamarja e turpit”. Sipas romanit, Vasiliqia qe bashkëshorte besnike e Aliut . Ndoshta për herë të parë e tradhtoi me mendje me Bajronin kur ky qe mik tek ta. I pari njeri të…

 • Mediat serbe: Ja çfarë thotë Haradinaj për politikanët serbë

  Mediat serbe: Ja çfarë thotë Haradinaj për politikanët serbë

  Media serbe me seli në Beograd B92 ka cituar kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, i cili në një intervistë për RTK komentoi vizitat e zyrtarëve të lartë serbë në Shqipëri. Në intervistën e tij, Haradinaj tha se do ta ndalojë me sa të jetë e mundur influencën ruse në Ballkan. Kryeministri i Kosovës tha se…

 • Si u formua krahina Malësi e Madhe

  Si u formua krahina Malësi e Madhe

  As. prof. dr. Kahreman Ulqini Malesia e Madhe gjate shek. XV-XVII shtrihej brenda ketyre kufive natyrore. Prroni i Thate, Mali i Kurriles, Qafa e Thanes, Bjeshket e Nemuna, malet Kom e Vizitor, lumenjet Zeta, Moraca te bashkuar me Zeten, deri ne derdhje te liqenit te Shkodres. Kjo krahine ne mesjeten paraosmane perputhej pak a shume…

 • Prekë Cali: Vërtet jam malsor pa shkoll, por jam shqiptar

  Prekë Cali: Vërtet jam malsor pa shkoll, por jam shqiptar

  Grupi i Prek Calit doli në gjyqin komunist. Ai i zhvillua në nji ndërtes dykatshe, diku në veriperendim të Gjimnazit. Unë ndoqa tri seanca, si dëshmitar okular në at se çfar dëgjova e pash ndaj Prek Calit. Në fillim të seancës nuk lejohej me marr pjesë shumë popull, mbasi komunistët kërkonin që gjyqi të zhvillohej…

 • Shqipëria, mes vendeve europiane të mbipopulluara

  Shqipëria, mes vendeve europiane të mbipopulluara

  Shqipëria është një ndër vendet me dendësinë më të madhe në popullsisë së saj në Europë. Me të dhënat e vena në dispozicion nga Index Mundi, Shqipëria rezulton me një dendësi 106 banorë/m2, duke hyrë në hartën e kuqe të dendësisë së lartë, kryesisht në zonën qendrore të saj. Kur themi “densitet i lartë” në…

 • Kulla e Mic Sokolit, një simbol i trashëgimisë kulturore dhe historike

  Kulla e Mic Sokolit, një simbol i trashëgimisë kulturore dhe historike

  Pasuritë kulturore në të gjithë Shqipërinë vëzhgohen dhe mirëmbahen në mënyrë sistematike nga specialistët e Drejtorive Rajonale të Trashëgimisë Kulturore. DRRK Shkodër do të kujdeset për kryerjen e ndërhyrjeve restauruese në Kullën e Mic Sokolit, në fshatin Bujan, Tropojë. Një monument në të cilin do të gjeni jo vetëm vlerat kulturore, por edhe gjurmë të…

 • Taksa ndaj Serbisë, produktet gjermane “pushtojnë” Kosovën

  Taksa ndaj Serbisë, produktet gjermane “pushtojnë” Kosovën

  Në vitrinat e marketeve të Kosovës kanë nisur të zënë vend dukshëm më të madh produktet e shteteve të Bashkimit Evropian. Në muajin mars, importi më i madh i produkteve është bërë nga Gjermania, 14% e importit të përgjithshëm. Madje, të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës tregojnë konsumi i produkteve gjermane ka shënuar…

 • Fotografi të rralla: Pamje nga epoka e komunizmit në Shqipëri /Foto

  Fotografi të rralla: Pamje nga epoka e komunizmit në Shqipëri /Foto

  Realizmi Socialist duket si një realitet kaq i largët i parë sot. Përngjan me një ëndërr, e edhe me një makth për disa. Fotot e mëposhtme dëshmojnë përditshmërinë rreth viteve ’70-’90, që kanë qenë edhe dy dekadat më të vështira për popullin dhe që sollën kolapsin e regjimit për shkak të mjerimit.

 • Viti 1987/ Ishte koha kur Shqipëria mori një çmimin ndërkombëtar “për ushqimin”

  Viti 1987/ Ishte koha kur Shqipëria mori një çmimin ndërkombëtar “për ushqimin”

  Me 6 prill të vitit 1987, Shqipërisë do t’i akordohej një çmim ndërkombëtar për ushqimin. Shtypi i kohës sillte një artikull të gazetës zyrtare të komunistëve daneze ku evidentohet ky çmim që iu akordua Shqipërisë në një event për ushqimin të mbajtur në Meksikë. Gazeta daneze “Arbejdern” e 22 prillit të vitit 1987 raportonte se…

 • Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

  Kongresi i Lushnjes (21-31 janar 1920) akti themelor kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

  Kongresi i Lushnjes, që njihet si një ngjarje e madhe e historisë së kombit tonë u mbajt prej 21-deri më 31 janar të vitit 1920, në të cilin u miratua një akt kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë. Gjatë ditëve të punimeve Kongresi zgjodhi këshillin e lartë prej 4 vetash, që do të kryente…

 • Laver Bariu, personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare, muzikant me gërnetë dhe këngëtar

  Laver Bariu, personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare, muzikant me gërnetë dhe këngëtar

  Vasil Nasi për Laver Bariu lindi në Përmet më 2 maj 1929, vdiq me 26 janar 2014. Është personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare si muziktar popullor me gërnetë dhe si këngëtar. Themelues dhe drejtues i Sazeve të Përmetit të njohura në gjithë Shqipërinë dhe jashtë saj. Përpos asaj qe ishte një mjeshtër i…

 • Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

  Tusk propozon shtyrjen e Brexit-it për një vit, por me disa kushte

  Kryetari i liderëve të Bashkimit Evropian, Donald Tusk propozoi të martën t’i ofrojë Britanisë një zgjatje të afatit të Brexit-it deri në një vit, me mundësinë e largimit më herët, vetëm nëse Britania e ratifikon marrëveshjen ekzistuese të tërheqjes. Në një letër drejtuar krerëve të BE në prag të një samiti të posaçëm për të…

 • Grabitje me armë në Rinas. Policia ndjek dhe vret një nga katër grabitësit

  Grabitje me armë në Rinas. Policia ndjek dhe vret një nga katër grabitësit

  Të mirinformuar se në atë orar 4 banka të nivelit të dytë do të transportonin një sasi të konsiderueshme valute drejt Austrisë, të armatosur me armë tip kallashnikov dhe të veshur me kostume kamuflazh, grabitësit kanë vënë në jetë planin e grabitjes. Fillimisht kanë prerë derën në pjesën veriore të aeroportit, e cila shërben për…

 • Mali i Zi u bë nga Shqiptarët në tokat Shqiptare

  Mali i Zi u bë nga Shqiptarët në tokat Shqiptare

  Sipas të dhënave dhe artefakteve të fshehura me qëllime të caktuara ,e të cilat po dalin në shesh përditë e më tepër ,ne ishim ata që e mbollëm qytetërimin. Ne ishim ata që Evropës ia dhamë Evropën. Shkruan: Fahri Xharra Por, neve pushtuesit na mbollën mosbesim ,përçarje,grindje, frikë, pakënaqësi ,dyshim. Na e mbillnin vëllavrasjen. Na…

 • Albioni-Britani i themeluar nga Briti Trojan ose Brutusi sipas kronikave latine

  Albioni-Britani i themeluar nga Briti Trojan ose Brutusi sipas kronikave latine

  Shruan: Shqipe Hoxha Ne doreshkrimin Anglo-Sakson Pseudo-Sybella, i shkruar ne latinisht, tregohet se Britania ishte nje ishull i populluar nga te mbijetuarit e Trojes (insulam reliquiis Trojanorum inhabitatam). Pra pushtuesit anglo-sakse thone per ata qe gjeten se jane trojane. Kronika saksone Widukind thote se : “Saksonet kane prejardhje nga Maqedonia, nga ushtria e Aleksandrit te Madh”…

 • Arvareshu – kjo gjuhë protosarde ilirike

  Arvareshu – kjo gjuhë protosarde ilirike

  E dini që gjuha arvareshu ishte gjuha protosarde ilirike, një gjuhë sarde paralatine me origjinë pellzgjike (shardane ) e folur në Sardenja ( Itali ) që nga koha nuragjike deri në fund të periudhes bizantine të Stefanit të Bizantit ? Kjo gjuhë sot është e fikur ,e harruar Gjuha Arvareshu , edhe pse është e…