Categories
Lajme

Zbulohet gjurma e fundit e thasëve me euro të grabitur në Rinas

Edhe pse policia dhe prokuroria kanë zbërthyer thuajse të gjithë personat e përfshirë në sulmin brenda aeroportit të Rinasit, ende nuk ka asnjë gjurmë nga miliona eurot e grabitura. Trajektorja që ka përshkruar mjeti ku ndodheshin autorët bashkë me monedhat, është fiksuar deri në digën e rezervuarit të Tapizës. Menjëherë pasi kryen grabitjen, autorët u […]

Categories
Lajme

Grabitja e Rinasit, publikohet dinamika e ngjarjes: Murataj kishte bllokues valësh

Prokuroria ka bërë publike sot dinamikën e grabitjes së Rinasit. Në të thuhet se ka pasur shkëmbim zjarri mes policisë dhe grabitësve, ndjekja ka vijuar dhe rrugës u gjet një trup i pajetë, i cili i përket Admir Muratajt. Gjatë kqyrjes atij iu gjet një grantë dore, dy granta tymuese, një pistoletë, gërshërë dhe aparat […]

Categories
Lajme

Grabitja e Rinasit makina u modifikua në Elbasan, një femër ndihmoi autorët

Në vazhdën e përpjekjeve intensive për të zbardhur grabitjen e 9 prillit 2019 në aeroportin e Rinasit, prokurorët dhe grupi i hetimit, kanë dyshime të forta se automjeti që u përdor nga grabitësit, është modifikuar në një pikë servisi në një lagje shumë të njohur të qytetit të Elbasanit. Për këtë arsye, autoritetet kanë vendosur […]

Categories
Lajme

Aeroporti, konflikt financiar. Qeveria i kërkon kompensim për fitimin e tepërt

Përplasja për cënimi i sigurisë në aeroportin e Rinasit nuk është konflikti i vetëm që qeveria ka me kompaninë koncesionare Tirana International airport. Parlalelisht mes palëve ka shpërthyer edhe një konflikt I ashpër financiar, që lidhet me rezultatet e auditimit të koncesionit. Në kontratën koncesionare është parashikuar një nen i cili i jep të drejtën […]

Categories
Lajme

Grabitje me armë në Rinas. Policia ndjek dhe vret një nga katër grabitësit

Të mirinformuar se në atë orar 4 banka të nivelit të dytë do të transportonin një sasi të konsiderueshme valute drejt Austrisë, të armatosur me armë tip kallashnikov dhe të veshur me kostume kamuflazh, grabitësit kanë vënë në jetë planin e grabitjes. Fillimisht kanë prerë derën në pjesën veriore të aeroportit, e cila shërben për […]

Categories
Lajme

Grabitet biznesmeni, shoqërohen në polici 5 persona

Grabitet biznesmeni, shoqërohen në polici 5 persona