Categories
Lajme

Zbulohet gjurma e fundit e thasëve me euro të grabitur në Rinas

Edhe pse policia dhe prokuroria kanë zbërthyer thuajse të gjithë personat e përfshirë në sulmin brenda aeroportit të Rinasit, ende nuk ka asnjë gjurmë nga miliona eurot e grabitura. Trajektorja që ka përshkruar mjeti ku ndodheshin autorët bashkë me monedhat, është fiksuar deri në digën e rezervuarit të Tapizës. Menjëherë pasi kryen grabitjen, autorët u […]

Categories
Lajme

Grabitja e Rinasit, publikohet dinamika e ngjarjes: Murataj kishte bllokues valësh

Prokuroria ka bërë publike sot dinamikën e grabitjes së Rinasit. Në të thuhet se ka pasur shkëmbim zjarri mes policisë dhe grabitësve, ndjekja ka vijuar dhe rrugës u gjet një trup i pajetë, i cili i përket Admir Muratajt. Gjatë kqyrjes atij iu gjet një grantë dore, dy granta tymuese, një pistoletë, gërshërë dhe aparat […]

Categories
Lajme

Grabitja e Rinasit makina u modifikua në Elbasan, një femër ndihmoi autorët

Në vazhdën e përpjekjeve intensive për të zbardhur grabitjen e 9 prillit 2019 në aeroportin e Rinasit, prokurorët dhe grupi i hetimit, kanë dyshime të forta se automjeti që u përdor nga grabitësit, është modifikuar në një pikë servisi në një lagje shumë të njohur të qytetit të Elbasanit. Për këtë arsye, autoritetet kanë vendosur […]

Categories
Lajme

Aeroporti, konflikt financiar. Qeveria i kërkon kompensim për fitimin e tepërt

Përplasja për cënimi i sigurisë në aeroportin e Rinasit nuk është konflikti i vetëm që qeveria ka me kompaninë koncesionare Tirana International airport. Parlalelisht mes palëve ka shpërthyer edhe një konflikt I ashpër financiar, që lidhet me rezultatet e auditimit të koncesionit. Në kontratën koncesionare është parashikuar një nen i cili i jep të drejtën […]