• Kafe apo Mollë cila eshte më e mirë për mëngjes?

  Kafe apo Mollë cila eshte më e mirë për mëngjes?

  Megjithëse mollët dhe kafja kanë kimikate krejtësisht të ndryshme, të dyja konsiderohen si “karburant” i fortë në mëngjes që mund të na nxjerrë gjumin. Një filxhan kafeje mesatare përmban rreth 100 miligramë kafeinë. Nuk përmban kalori apo yndyrë përveçse nëse shtohet sheqeri ose kremi. Kafeina vepron si stimulues për sistemin nervor qendror dhe përshpejton qarkullimin…

 • Historiku i shkurtë i Internetit web

  Historiku i shkurtë i Internetit web

  Ditën e sotme interneti është shndërruar në një entitet të pakrahasueshëm ku miliarda njerëz mund të mësojnë dhe të lidhe me njëri-tjetrin. Por nuk ka qenë gjithnjë siç është sot. Interneti ka kaluar nëpër dy faza të mëdha dhe tashmë po shkojmë drejt fazës së tretë. Terminologjitë e përdorura për përshkrimin e dy fazave të…

 • Njeriu i parë me çipin e Neuralink në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit

  Njeriu i parë me çipin e Neuralink në tru mund të kontrollojë mausin e kompjuterit përmes të menduarit

  Pacienti i parë njeri që implantoi një çip në trurin e tij nga Neuralink është rikuperuar plotësisht dhe është i aftë të kontrollojë një maus kompjuteri me mendimet e tij, tha themeluesi i startupit Elon Musk. “Progresi ka qenë i mirë dhe pacienti siç duket është rikuperuar plotësisht pa asnjë efekt anësor. Pacienti mund të…

 • Marin Mema ngre memorialin në nderim të dëshmorëve

  Marin Mema ngre memorialin në nderim të dëshmorëve

  Me iniciativën e gazetarit Marin Mema, në afërsi të zonës së Surrelit në Tiranë, është ngritur një memorial i cili përkujton grupet e para që u stërvitën ushtarakisht në formë të organizuar, me synimin për të çliruar Kosovën. Këto grupe u përgatitën 33 vjet më parë nga ushtarakët e ushtrisë shqiptare ku mes tyre në…

 • Tirana, 104 vjet kryeqytet i Shqipërisë

  Tirana, 104 vjet kryeqytet i Shqipërisë

  Organet e larta të shtetit shqiptar, që dolën më 1920 nga Kongresi i Lushnjës (21-31 Janar 1920) u vendosën më 11 Shkurt 1920 në Tiranë, që u caktua përkohësisht kryeqyteti i Shqipërisë, kurse përfundimisht Tirana u shpall kryeqytet me statutin e Republikës Shqiptare në Janar 1925. Pas 1920 filloi popullimi me banorë të ardhur nga…

 • Ushqimet që sjellin fat për Vitin e Ri, dhe s’duhet të mungojnë ne tryezë

  Ushqimet që sjellin fat për Vitin e Ri, dhe s’duhet të mungojnë ne tryezë

  Thjerrëzat, rrushi, shega dhe perimet jeshile, çdo traditë ka ushqimet e saj fatlume për t’i vënë në tryezë në natën e ndërrimit të viteve për të sjellë para dhe fat. Nëse ëndërroni për dymbëdhjetë muaj të begatë dhe fitimprurës, nuk është e dëmshme të provoni. Dhe nëse ende nuk keni arritur të pasuroheni, provoni të…

 • Kualifikimi në Euro 2024 dhe ndikimi në ‘markën kuqezi’, Duka analizon efektet e suksesit të Kombëtares

  Kualifikimi në Euro 2024 dhe ndikimi në ‘markën kuqezi’, Duka analizon efektet e suksesit të Kombëtares

  Fushata e suksesshme eliminatore dhe kualifikimi për në Kampionatin Europian “Gjermani 2024” e ka bërë Kombëtaren shqiptare më tërheqëse në këndvështrimin komercial. President i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, në një intervistë për revistën “Monitor” analizon efektet komerciale të këtij suksesi dhe ndikimi që mund të ketë ky moment pozitiv në të ardhurat për…

 • 4 traditat e Vitit të Ri që i kanë vetëm shqiptarët!

  4 traditat e Vitit të Ri që i kanë vetëm shqiptarët!

  Viti i Ri për shqiptarët. Por ne kemi edhe disa tradita që na dallojnë nga kulturat e tjera. Aromë bakllavaje, gjeli i detit, dollia e fatit por edhe… 1. Pastrimi i shtëpisë cep më cep Tradita e mamave shqiptare për të pastruar shtëpinë për Vit të Ri vazhdon edhe sot. Xhamat, dyert, tapetet, çdo gjë…

 • Nje plak i mencur i thote te birit: Ne jeten tende mos hiq dore nga 3 gjera

  Nje plak i mencur i thote te birit: Ne jeten tende mos hiq dore nga 3 gjera

  1. Ha ushqimin me te mire. 2. Fli ne shtratin me te mire. 3 Jeto ne shtepite me te bukura. Djali ia priti: si mund ti bej ato qe thua, kur ne jemi te varfer? Plaku i mencur i thote: kur ti te vonohesh per te ngren, dhe pasi te jesh uritur shume, cfaredo ushqimi…

 • Si të largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe

  Si të largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe

  Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e jetës së përditshme. Pothuajse çdo familje ka të paktën një ilaç për dhimbjen e kokës në farmacinë e tyre familjare. Por marrja e tepërt e pilulave nuk është e shëndetshme, dhe disa përbërës dhe metoda natyrale mund të shërojnë dhimbjet…

 • Shqipja ishte gjuhë zyrtare e Vatikanit bashkë me greqishten e latinishten”

  Shqipja ishte gjuhë zyrtare e Vatikanit bashkë me greqishten e latinishten”

  Këtë na e deklaroi Profesor Francesco Altimarit, drejtues i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Universitetin e Kalabrisë në Kozencë, ( gjatë vizitës më 11 Nëntor 2022), që sipas një dokumenti të shekullit 18, shqipja del si gjuhë zyrtare e Vatikanit në dy akte zyrtare bashkë me greqishten e latinishten.- Profesor Altimari thotë se…

 • Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në botë? Kontrolloni nëse jeni ju në këtë listë

  Cilat janë fjalëkalimet më të përdorura në botë? Kontrolloni nëse jeni ju në këtë listë

  Mundimi për të gjetur një fjalëkalim të fortë mund të jetë bezdisëse për të gjithë. Por nëse doni që emailet tuaja, bankat në internet dhe shumë llogari të tjera, të jenë të sigurta nga kthetrat e hacker-ave, do ju duhet të bëni një përpjekje. NordPass, mjeti i menaxhimit të fjalëkalimeve nga ekipi pas NordVPN, bashkëpunoi…

 • NASA merr mesazh me rreze lazer nga 16 milionë km larg

  NASA merr mesazh me rreze lazer nga 16 milionë km larg

  Një eksperiment inovativ në bordin e misionit Psyche të NASA-s sapo mori arritjen e tij të parë të rëndësishme duke kryer me sukses demonstrimin më të largët të komunikimit me lazer. Demoja e teknologjisë një ditë mund të ndihmojë misionet e NASA-s të hetojnë më thellë në hapësirë dhe të zbulojnë më shumë të dhëna…

 • Shqipëria, do të duhej të hap konsullatën në Sanxhak dhe në Luginën e Preshevës!?

  Shqipëria, do të duhej të hap konsullatën në Sanxhak dhe në Luginën e Preshevës!?

  Shqipëria, ka obligim moral e kushtetues të brengoset edhe për shqiptarët jashta shtetit administrativ, ku shqiptarët në Serbia kan organizuar Referendumin e Krahinës së Sanxhakut, mbajtur më datën 25,26 dhe 27 tetor 1992. Kurse përveqë Referendumit të Krahinës Shqiptare në Serbi, mbajtur më datën 1 e 2 mars 1992, është edhe kryengritjen e armatosur ku…

 • Shqipëria kualifikohet në EURO 2024

  Shqipëria kualifikohet në EURO 2024

  Kombëtarja e Shqipërisë në futboll është kualifikuar të premten për të marrë pjesë në Kampionatin Evropian, Gjermania 2024. Ekipi i Shqipërisë ka luajtur kundër kombëtares së Moldavisë, në vendin e kësaj të fundit, dhe ndeshja ka përfunduar me barazim. Golin për ekipin e Shqipërisë e ka dhënë Sokol Cikalleshi. Shqipëria është shteti i 12-të që…

 • Shqiptarët e Luginës së Preshevës, në zgjedhje do të duhej, me një listë të përbashkët?

  Shqiptarët e Luginës së Preshevës, në zgjedhje do të duhej, me një listë të përbashkët?

  Shqiptarët, vetëm të unifikuar duke garuar me një listë të vetme për Parlamentin e Serbisë, do të mundë të maksimalizojn votën. Me rastin e shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme për datën 17 dhjetor, për Parlamentin e Serbisë. Shqiptarët e Preshevës, Medvegjës, Bujanocit, duke përfshirë edhe shqiptarët nga Krahina e Sanxhakut, dhe gjithë shqiptarët që jan…

 • Si të qetësojmë nervat dhe durimin me mënyrat natyrale

  Si të qetësojmë nervat dhe durimin me mënyrat natyrale

  Sistemi nervor i njeriut mundëson komunikimin e organizmit me botën e jashtme. Ky sistem mban nën kontroll mekanizma të ndryshëm në organizëm siç janë: temperatura e brendshme, tretja, frymëmarrja e të tjerë. Ka raste të caktuara kur nervat nuk e bëjnë siç duhet punën e tyre për shkak të funksionit të dobët, traumës, përdorimit të…

 • Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

  Lugina e Preshevës proteston në Prishtinë: STOP-Diskriminimit ndaj shqiptarëve, që po ushtron Serbia

  Nga : Refik Hasani Me rastin e mbajtjesë së protestës paqësore me mbështetje gjithëpopullore, ku Serbia vazhdon diskriminimin në vendbanime shqiptare. Nën organizimin e Këshillit Organizativë, Kuvendit Kombëtarë Shqiptarë për Kosovë, në bashëkpunim me Unionin Shqiptarë i Shoqërisë Civile, Të nderuar pjesëmarrës nga gjithë hapsirat tona shqiptare, Ju drejtohem bashkëvendasëve këtu nga Kryeqendra e Kosovës-Prishtina,…

 • Shega fruti me vlera të shumta për shëndetin

  Shega fruti me vlera të shumta për shëndetin

  Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me antioksidantë, gjithmonë vlerësuar si simbol i shëndetit. Shega është një ndër frutat më të rrallë në tokë për nga vlerat që ka për shëndetin. Ajo është fryti “shërues” i pasur me…

 • Shafrani, bima e mrekullive edhe Erëza më e shtrenjtë në botë që lufton sëmundjet më të rrezikshme!

  Shafrani, bima e mrekullive edhe Erëza më e shtrenjtë në botë që lufton sëmundjet më të rrezikshme!

  Shafrani është i njohur që prej 3000 vitesh dhe sot ai përdoret për kurimin e më shumë se 90 sëmundjeve. Nxehtësia e tij është më fortë se shtrëngimi i tij, vaji i tij është qetësues. Nëse përzihet me bimë tjetër, atij jo vetëm nuk i humbet asgjë, por është ruajtës dhe forcon organet e brendshme…

Got any book recommendations?