Tag: lajme nga kosova

 • Kuvendi i Kosovës, seancë të jashtëzakonshme më 14 prill

  Kuvendi i Republikës së Kosovës, të martën, më 14 prill 2020, në orën 11:00, do të mblidhet në seancë të jashtëzakonshme, me kërkesë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetëve nënshkrues. Kështu konstatoi Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme, të drejtuar nga kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa…

 • Pse miqtë e vërtetë të Kosovës janë kundër Grenellit

  Që prej rrëzimit pas një mocioni mosbesimi të qeverisë së Albin Kurtit, shumë diplomatë, analistë, miq të Kosovës, që kanë mbështetur çlirimin dhe pavarësinë e saj, kanë rritur dozën e fortë të kritikave kundër sjelljes së administratës Trump, mënyrës arrogante si i dërguari amerikan për dialogun me Serbinë, Riçard Grenell, po sillet ndaj shqiptarëve dhe përçarjes…

 • Dy raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 63 numri i të prekurve

  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar dyzet e dy mostra të marra në hulumtim të personave që kanë qenë në kontakt të afërt me rastet e konfirmuara dhe të gjithë kanë qenë në vetë izolim, si dhe rasteve të shtrira në Klinikën Infektive.…

 • Pas ‘Taken’ Liam Neeson në një film për Kosovën

  Aktori i njohur amerikan Liam Nesson, i cili u bë shumë i njohur ndër shqiptarë për rolin e tij në filmat ‘Taken’, bëhet e ditur se është në xhirime të një filmi që zë vend në Kosovë. U bënë dy vite që emri i tij është lakuar si aktori kryesor në filmin thriller “Charlie Johnson…

 • Ky është plani i Kosovës për mbrojtje nga koronavirusi

  Kosova me planin e reagimit për koronavirus. Komiteti për Monitorim e Sëmundjeve ngjitëse në Kosovë i emëruar nga Ministria e Shëndetësisë ka miratuar të premten planin e gatishmërisë dhe regimit për koronavirusin , Covid-19 (Verzioni 1.0), pjesë e të cilit janë edhe aktivitetet të cilat janë ndërmarrë këtyre ditëve me qëllim të përgatitjes për ballafaqim…

 • Kush ishte japonezi që luftoi në radhët e UÇK-së

  Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, shumë të huaj morën pjesë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Gjermania, Italia e Franca kishin ardhur për ta ndihmuar UÇK-në. Por pak janë ata që e dinë se në ndihmë UÇK-së i doli edhe një japonez. Japonezi,…

 • Stadiumi i ri në Kosovë projekti unik merr jetë në Drenas

  U prezantua këtë fundjavë në muzeun e Kosovës, projekti inovativ i stadiumit ku do të luajë përfaqësuesja e futbollit, një plan i cili po merr jetë në Drenas. në praninë e shumë personaliteteve të sportit dhe politikës, kryetari i Parlamentit Kadri Veseli, e cilësoi impiantin e ri që do të ndërtohet, si më të bukurin…

 • Kur ushtria serbe tërhiqej nga Kosova më 1999 /Video

  Më datë 12 qershor të vitit 1999, trupat e NATO-s hynë në Kosovë për t’i dhënë fund mizorive të ushtrisë serbe ndaj popullatës kryesisht etniike shqiptare. Hyrja e trupave u bë pas Marrëveshjes së Kumanovës ndërmjet zyrtarëve serbë dhe autoriteteve të NATO-s, të udhëhequra në atë kohë nga gjenerali britanik, Mike Jackson. Kjo situatë erdhi…

 • Ish-sekretarja e Shtetit amerikan Albright arrin në Kosovë

  Ish sekretarja amerikane e Shtetit, Medeleine Albright, ka arritur në Prishtinë për të marrë pjesë në shënimin e 20 vjetorit të përfundimit të sulmeve ajrore të NATO-s dhe hyrjes së trupave tokësore, që mundësuan përfundimin e luftës në Kosovë. Albright, sikurse ish-presidenti i SHBA-së, Bill Clinton, do të marrin pjesë në aktivitetet shtetërore të organizuara…

 • Klinton mbërrin në Prishtinë, pritet nga Jahjaga e Pacolli

  Ish-presidenti historik i SHBA-së, Bill Klinton, ka mbërritur sot në Kosovë për të marrë pjesë në 20 vjetorin e Çlirimit të Kosovës dhe hyrjes së trupave të NATO-së në Kosovë. Atë në aeroport e kanë pritur ish-presidentja Jahjaga dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli. Klinton më pas ka udhëtuar drejt Prishtinës.

 • “Shqiptarët nga mali”, Kryeministrja serbe nuk do të lejohet të futet në Kosovë

  Kryeministrja e Serbisë Ana Bernabiç nuk mund ta vizitojë Kosovën nëse kërkon leje për shkak të deklaratave të saj “raciste”. Ky vendim pritet të merret pasi Bernabiç i cilësoi zyrtarët e Kosovës si ‘njerëz të zbritur nga mali’. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i kërkoi Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës, që në bazë…

 • Përurohet në Kosovë, autostrada ‘Arbën Xhaferri’

  Përurohet në Kosovë, autostrada ‘Arbën Xhaferri’

  Një ceremoni madhështore për përurimin e autostradës Arbën Xhaferri që lidh Kosovën me Maqedoninë e Veriut. Autostrada Arbën Xhaferri është konsideruar si një rrugë që do të shërbejë si urë bashkëpunimi mes shteteve fqinje nga e cila do të përfitojë i gjithë rajoni. Në ceremoninë e organizuar merrnin pjesë liderët kosovarë, presidenti Hashim Thaçi, kryeministri…

 • Qëllohen policët në Kosovë/ Aksioni antikontrabandë. Ndalohen shqiptarë, serbë e boshnjakë

  Qëllohen policët në Kosovë/ Aksioni antikontrabandë. Ndalohen shqiptarë, serbë e boshnjakë

  Policia e Kosovës në orën 6 të mëngjesit ka nisur aksionin më të madh ndonjëherë në veri të Kosovës. Nga operacioni që u zhvillua në 12 lokacione janë arrestuar 19 zyrtarë policorë, 11 serbë, 4 shqiptarë dhe 4 boshnjakë, nën dyshimet për kryerjen e veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare, bashkëpunim me qëllim të kontrabandimit…

 • Tensione të larta ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit pas arrestimeve në Kosovë

  Tensione të larta ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit pas arrestimeve në Kosovë

  Operacioni i arrestimeve të 19 zyrtarëve policor në Kosovë, nxiti tensione në veriun banuar me shumicë serbe por edhe ndërmjet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, ndërsa autoritetet ndërkombëtare bën thirrje për respektim të parimeve të sundimit të ligjit. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se operacioni është një ndërmarrje e institucioneve të Kosovës për vendosjen e…

 • Shqiptari nga Kosova padit Serbinë për dëmet e luftës, kërkon 700 mijë euro

  Shqiptari nga Kosova padit Serbinë për dëmet e luftës, kërkon 700 mijë euro

  Një qytetar nga Kosova ka vendosur të padisë shtetin serb, për dëmet e shkaktuara gjatë kohës së luftës, ku ai u detyrua të largohej drejt Shqipërisë. Bëhet  fjalë për Bashkim Fetoshin, nga fshati Xërxë i Rahovecit,  i cili përveç torturave që përjetoi gjatë kohës së luftës, forcat serbe ia dogjën edhe të gjitha bizneset që…

 • Kosovë, për një javë hapet autostrada “Arbën Xhaferri”

  Kosovë, për një javë hapet autostrada “Arbën Xhaferri”

  Pas lidhjes se Kosovës me Shqipërinë përmes autostradës “Ibrahim Rugova”, Kosova pritet të lidhet edhe me një korridor të rëndësishëm evropian përmes autostradës “Arbën Xhaferi”. Hapja e autostradës që do ta lidhë Prishtinën me Maqedoninë e Veriut për 45 minuta pritet të bëhet më 29 maj. Në përbërje të saj është edhe ura më e…

 • Korrigjimi i kufijve, çfarë pjese e Kosovës i kalon Serbisë? Ja si përgjigjet Thaçi

  Korrigjimi i kufijve, çfarë pjese e Kosovës i kalon Serbisë? Ja si përgjigjet Thaçi

  I ftuar në emisionin Open me gazetaren Eni Vasili, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi sqaroi idenë e tij për korrigjimin e kufijve. “Ideja është imja pas takimeve me liderët e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit. Duke parë rrezikun ekzistencial në ato treva për banorët e tyre, vlerësoj edhe sot në mënyrë transparente që ato t’i bashkangjiten…

 • SHBA izolon të korruptuarit dhe të lidhurit me krimin në Kosovë

  SHBA izolon të korruptuarit dhe të lidhurit me krimin në Kosovë

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovës ka njoftuar se nuk do t’iu lëshojë viza biznesi apo turizmi, individëve nga Kosova që janë të përfshirë në raste të mëdha të krimit dhe korrupsionit. “Qytetarët e Kosovës meritojnë një sistem drejtësie që mban individët përgjegjës për veprimet e tyre korruptuese. Lidhur me këtë, Ambasada e SHBA-ve…

 • Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

  Prishtinë, ekspozitë për fëmijët e vrarë në luftën e Kosovës

  Në Prishtinë u hap ekspozita e titulluar “Na ishte njëherë që mos qoftë kurrë”. Kjo ekspozitë ka publikuar veshje dhe detaje të tjera për plot 1024 fëmijë të vrarë gjatë Luftës së Kosovës gjatë periudhës 1998 – 2000. Njëzet vjet më parë, shtatë anëtarë të familjes Duriqi u ekzekutuan në qytetin e Podujevës. Të hënën,…

 • Zyrtare/ Nga sot s’ka më lojëra fati në Kosovë

  Zyrtare/ Nga sot s’ka më lojëra fati në Kosovë

  Nga sot, zyrtarisht hyn në fuqi Ligji për Ndalimin e Lojërave të Fatit. Ky ligj ishte propozuar nga Qeveria e Kosovës pas dy vrasjeve të ndodhura në vend, e ku viktimë ishin punëtorët e kazinove. I njëjti ishte votuar edhe në Kuvendin e Kosovës, teksa për të kishin votuar një shumicë dërrmuese e deputetëve. Ligji…